Francuski ministar spoljnih poslova posjetom Kongu i Ruandi pokušava da de-eskalira regionalni konflikt

Francuski ministar spoljnih poslova posjetom Kongu i Ruandi pokušava da de-eskalira regionalni konflikt

Francuski ministar spoljnih poslova doputovaće u Ruandu danas, nakon razgovora u Demokratskoj Republici Kongo, kao dio napora da se spriječi regionalna eskalacija nakon zauzimanja grada Goma, u istočnom Kongu, od strane M23 pobunjenika i ruandskih trupa, piše Rojters.

Francuska, koja predvodi kontrolu te krize u Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija, pokušava da igra diskretnu ulogu otkako su pobunjenici zauzeli Gomu i nastavili ofanzivu prema jugu u najvećoj eskalaciji sukoba koji traje decenijama, a koja je započeta 2012. godine.

Međutim, portparol Ministarstva spoljnih poslova Kristof Lemoan rekao je da Žan-Noel Baro preduzima ovu misiju nakon što je predsjednik Francuske Emanuel Makron razgovarao sa svojim kongoskim i ruandskim kolegama, Feliksom Čisekedi i Paulom Kagameom.

Baro je ranije imao sastanak sa Čisekedijem i treba se sastane sa Kagameom u narednim satima.

„Cilj je da se dođe do diplomatskog rješenja ovog konflikta, koji mora odmah da prestane“, rekao je Lemoan novinarima.

Demonstranti su u utorak upali u strane ambasade, uključujući francusku misiju u glavnom gradu Konga, Kinšasi, optužujući Francusku za strano mješanje.

Pariz je poboljšao odnose sa Ruandom poslednjih godina, nakon decenija neprijateljstva, i ima interese u toj zemlji, uključujući ulogu koju Kigali ima u pomaganju stabilizaciji Mozambika, gdje francuska energetska kompanija Total ima veliki gasni projekat.

Međutim, prije posjete, Francuska je osudila ulogu Ruande u eskalaciji.

„M23 mora odmah da se povuče sa teritorije koje je zauzela. Ruandske trupe moraju hitno da napuste teritoriju DR Konga. Suverenitet i teritorijalni integritet DR Konga nisu podložni pregovorima“, rekao je Lemoan.

Ruanda kaže da se brani, optužujući Kongo da se udružio sa milicijama koje predvodi etnička grupa Hutu, a koje su posvećene istrebljenju Tutsija u Kongu i prijetnji Ruandi, gdje su Hutui 1994. godine izvršili genocid nad Tutsijima, a neki su kasnije pobjegli u Kongo.

Kongo ovo negira i optužuje Ruandu da koristi M23 za pljačkanje vrijednih minerala sa kongoske teritorije.