Crveno meso je ranije bilo povezano sa većom stopom kancera, identifikovano kao namirnica koja doprinosi klimatskim promjenama kroz proizvodne metode, a sada je dugoročna studija povezala neke vrste mesa sa povećanim rizikom od demencije.
Nalazi dolaze od tima predvođenih istraživačima na „Harvard TH Chan School of Public Health“ u Bostonu, a zasnovani su na evidenciji od 133.771 osobe u dvije zdravstvene baze podataka u SAD.
Učesnici su praćeni do 43 godine, sa obrascima ishrane koji su zabilježeni u odnosu na vjerovatnoću razvoja demencije.
Na osnovu 11.173 ljudi u studiji koji su razvili demenciju tokom perioda istraživanja, u prosjeku četvrtina porcije ili više prerađenog crvenog mesa svakog dana, oko pola slajsa slanine, znači 13 procenata veći rizik u poređenju sa onima koji su samo jeli malu količinu crvenog mesa, prenosi N1.
Pošto su kognitivne procjene uključene u zdravstvene baze podataka, istraživači bi mogli da pogledaju i ovo. Za svaku dodatnu porciju prerađenog crvenog mesa u prosjeku dnevno, otprilike jedna viršla na dan, ubrzava kognitivno starenje za oko 1,6 godina.
„Veći unos crvenog mesa, posebno prerađenog crvenog mesa, bio je povezan sa većim rizikom od razvoja demencije i lošije kognicije“, pišu istraživači u svom objavljenom radu.
Takođe dodaju da smanjenje potrošnje crvenog mesa moglo bi biti uključeno u smjernice za ishranu za promovisanje kognitivnog zdravlja.
Važno je shvatiti da studije ovog tipa ne pokazuju direktan uzrok i posljedicu. Sve vrste faktora mogu uticati na rizik od demencije, od kvaliteta sna preko unosa alkohola do genetskih varijanti, i ovo istraživanje nije obuhvatilo sve njih.
To znači da se ne može reći da je konzumiranje više crvenog mesa direktno odgovorno za veću vjerovatnoću razvoja demencije. Pošto je studija uključila tako veliku grupu ljudi, ona pruža snažne dokaze da veza postoji.
Neobrađeno crveno meso – kao što je govedina, jagnjetina ili svinjetina koje nije konzervisano – nije se pokazalo da je povezano sa rizikom od demencije.
Međutim, postojala je veza između prerađenog i neprerađenog mesa i kognitivnog pada koji su ispitanici sami prijavili.
Tim koji stoji iza studije ne staje tu. Istraživači žele da bliže pogledaju zašto crveno meso može dovesti do demencije – uključujući promjene koje meso čini mikrobiomu crijeva – i takođe žele da prošire analizu na raznovrsniju grupu ljudi.
„Smjernice za ishranu imaju tendenciju da se fokusiraju na smanjenje rizika od hroničnih oboljenja kao što su bolesti srca i dijabetes, dok se o kognitivnom zdravlju rjeđe raspravlja, uprkos tome što je povezano sa ovim bolestima“, kaže epidemiolog Danijel Vang sa Harvardske škole javnog zdravlja i nada se da će njihovi rezultati podstaći veće razmatranje veze između ishrane i zdravlja mozga.