Drugačijem skladištenjem ili usvajanjem nekoliko jednostavnih navika možemo značajno smanjiti bacanje hrane.
Bacanje hrane doslovno je poput bacanja novca u kantu za smeće, ali ponekad se čini kao da ona traje samo nekoliko dana prije nego što počne kvariti. Međutim, način na koji je čuvate u frižideru zapravo bi mogao biti uzrok tome, tvrdi stručnjaci za skladištenje hrane Kejt Hol.
Otkrila je neke od najčešćih grešaka koje ljudi rade kada je u pitanju održavanje namirnica svježima. „Rasipanje hrane veliki je problem za mnoge domove. Uzalud gubimo vrijeme i novac“, upozorila je.
„Međutim, postoji mnogo malih promjena koje možemo napraviti, a koje mogu imati veliki pozitivan uticaj.
Jedan od njenih najvažnijih savjeta zapravo je suprotan onome što se čini vrlo popularnim na društvenim mrežama, a to je pripremanje voća i povrća unaprijed. Naime, guljenje kore s voća i povrća te njegovo sjeckanje mogao biti razlog zašto istrune brže nego što bi trebalo.
Kako čuvati bobičasto voće
„To može dovesti do bržeg kvarenja proizvoda. Kako bi vaše voće i povrće trajalo što je duže moguće, održite njegov spoljašnji dio netaknutim dok ne budete spremni za pripremu ili konzumaciju“, istakla je Kejt.
Jedno od voća koje je najozloglašenije po tome što se brzo kvari je bobičasto voće, no za to postoji dobar razlog i to se lako može izbjeći. Prije nego što stavite voće u frižider, vrlo pažljivo provjerite kutiju ili vrećicu u kojoj se nalazi.
Ako se u njoj skriva jedna jedina bakterija bobica, tada mikroskopske pore mogu lako i brzo kontaminirati ostatak. Uklonite je i bobičasto voće operite prije jela kako ne biste dodali više nepotrebne vlage.
I na kraju, ako u svom hladnjaku uočite bilo koje povrće, poput šargarepe, mladog luka , koje počinje izgledati kao da je počelo venuti, nema potrebe da ga bacite. Krivac tome bi mogla biti dehidracija. Podrežite vrhove i uronite ih u hladnu vodu. To bi trebalo „oživiti“ povrće, piše Express.