Ministar finansija Zimbabvea izrazio je u srijedu zabrinutost da bi povlačenje SAD-a iz Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) moglo dovesti do smanjenja pomoći zemljama poput njegove, koje su najteže pogođene HIV/AIDS-om.
Predsjednik Donald Tramp potpisao je izvršnu naredbu o povlačenju SAD-a nakon inauguracije za svoj drugi mandat u ponedjeljak.
Upozoravajući da bi povlačenje SAD-a moglo signalizirati smanjenje zdravstvene pomoći zemljama poput Zimbabvea, ministar finansija Mtuli Nkube izjavio je: „Svaka zemlja koja se suočava sa izazovima HIV/AIDS-a će biti pogođena.“
„Ovo je zabrinutost, strah koji izražavamo,“ rekao je Nkube tokom onlajn brifinga iz švajcarskog odmarališta Davos, gdje prisustvuje Svjetskom ekonomskom forumu, piše Rojters.
Zimbabve godišnje prima preko 200 miliona dolara od američkog Predsjedničkog plana hitne pomoći za AIDS (PEPFAR), a Vlada SAD-a je od 2006. godine Zimbabveu pružila preko 1,7 milijardi dolara za jačanje zdravstvenog sistema i podršku osobama koje žive s HIV-om, prema podacima američke ambasade u Harareu.
PEPFAR doprinosi sa skoro 90 miliona dolara godišnje za podršku platama i stimulacijama zdravstvenih radnika u Zimbabveu, pored finansiranja testiranja na HIV i virusno opterećenje, prevenciju, skrining raka grlića materice i liječenje tuberkuloze.
Zimbabve se bori sa finansiranjem svog javnog zdravstvenog sistema, pa je vlada prošle godine uvela porez na šećer u napicima kako bi prikupila sredstva za liječenje raka. Ove godine uveden je još jedan porez na brzu hranu.
„Moramo povećati sredstva za zdravstvo. Ovi namjenski porezi treba da budu usmjereni ka zdravstvu dok gradimo kapacitete kako bismo popunili prazninu u slučaju povlačenja sredstava,“ rekao je Nkube.