Jedinica za mentalno zdravlje cetinjskog Doma zdravlja je između dvije tragedije, u kojima su smrtno stradale 23 osobe, pružila više od 11.000 usluga sugrađanima, a psihijatar i psiholog dnevno su primali do 20 pacijenata.
To su “Vijestima” odgovorili iz Doma zdravlja Cetinje, upitani o kapacitetima i broju pruženih usluga od avgusta 2022. do januara ove godine.
“Jedinica za mentalno zdravlje Doma zdravlja Cetinje broji tri izvšioca – jednog specijalistu psihijatra, jednog diplomiranog psihologa i medicinsku sestru i pruža sve servise/usluge osiguranicima, predviđene za primarni nivo zdravstvene zaštite, farmakoterapiju, suport. Broj izvršilaca u svim službama se određuje prema broju osiguranika i u skladu sa podzakonskom regulativom koja reguiliše oblast zdravstvene zaštite preko izabranih doktora”, navode iz Doma zdravlja.
Kažu da jedinica dnevno pregleda oko 20 pacijenata, dok je od 12. avgusta 2022. do 1. januara ove godine evidentirano 11.444 usluga.
U masovnom ubistvu u avgustu 2022. godine život je izgubilo deset građana Cetinja. Prvog dana ove godine, Cetinjanin Aco Martinović usmrtio je 12 osoba, a ranio četiri, od kojih je jedna kasnije podlegla povredama u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG). Nakon zločina, Martinović se ubio…
Upitani šta preduzimaju kako bi osnažili servise za mentalno zdravlje na Cetinju, kao i u drugim opštinama, iz Ministarstva zdravlja “Vijestima” su odgovorili da su nakon tragedije preduzeli niz konkretnih aktivnosti.
“U saradnji sa udruženjima psihijatara i psihologa Crne Gore, organizovali smo timove za psihološku podršku porodicama, kao i svima onima koji su na bilo koji način bili sudionici događaja na Cetinju. Timovi su na raspolaganju svim građanima i građankama Cetinja svakoga dana od sedam do 19 časova, a za sve kojima je potrebna pomoć i nakon navedenog perioda zdravstvene ustanove sa Cetinja organizuju sanitarni prevoz prema KCCG, u cilju pružanja zdravstvenih usluga”, navodi se u odgovoru.
Podsjećaju da je uspostavljena SOS telefonska linija za psihološku pomoć i podršku svima kojima je potrebna nakog tragičnog događaja na Cetinju, zahvaljujući angažmanu Klinike za psihijatriju Kliničkog centra Crne Gore i Udruženja psihologa, uz tehničku podršku Telekoma, koji je za ovu namjenu odobrio broj 1555 i, u saradnji sa drugim mobilnim operareterima, omogućio da pozivi iz svih mreža budu besplatni. Na pozive građana kojima je potreban savjet i psihološka podrška odgovara više od 40 psihologa i psihijatara.
“Pored toga, oni su i ispomoć psihijatrijsko psihološkoj službi u ambulantnom radu, u dvije smjene, gdje zajedno sa cetinjskim kolegama, pružaju usluge u Domu zdravlja, svakog dana od sedam do 19 sati. Ovaj vid pomoći i podrške građanima Cetinja i Domu zdravlja Cetinje nastaviće se na isti način i tokom ove sedmice, dok je u toku izrada planova o daljem tempu i modalitetima pružanja pomoći”, kazali su.
U Ministarstvu zdravlja ističu da je obezbijeđena podrška nastavnicima, kako bi prepoznali promjene ponašanja kod učenika i znali kako da im pomognu, a radiće i na samoprocjeni osjećaja i stepena stresa.
“Na početku polugođa, prvi dan škole i prvi časovi učenika cetinjskih osnovnih i srednjih škola, biće rezervisani za razgovor psihologa i razrednih starješina s učenicima. Podrška će biti i u svim školama u Crnoj Gori, gdje rade psiholozi. Ove aktivnosti će se odvijati u školama, a obezbijeđena je i individualna podrška djeci, učenicima, nastavnicima i roditeljima”, tvrde u Ministarstvu.
U tom resoru kažu da je u završnoj fazi Program za unapređenje mentalnog zdravlja u Crnoj Gori za period do 2026. godine, kojim planiraju da ojačaju kapacitete centara za mentalno zdravlje, kroz povećanje broja psihologa, psihijatara i socijalnih radnika, a planirana je obuka osoblja o novim terapijskim tehnikama i alatima za upravljanje traumama.
“Takođe, definisane su prioritetne oblasti, u prvom redu promocija mentalnog zdravlja i prevencija mentalnih poremećaja, unapređenje kapaciteta za ranu dijagnostiku, tretman i rehabilitaciju mentalno oboljelih, smanjenje broja hospitalizacija i rehospitalizacija psihijatrijskih pacijenata, poštovanje i zaštita ljudskih prava osoba sa poremećajima mentalnog zdravlja. Pored toga, sprovodiće se i aktivnosti kao što su: promocija mentalnog zdravlja, kampanje za destigmatizaciju, prevencija nasilja i vršnjačkog pritiska, programi za adolescente, podrška djeci iz porodica u riziku, itd., a planirano je uspostavljanje i jačanje asertivnih i psihogerijatrijskih timova u svim centrima za mentalno zdravlje”, piše u odgovoru Ministarstva.
Iz Ministarstva poručuju da se u saradnji sa Ministarstvom socijalnog staranja, brige o porodici i demografije mora pronaći rješenje za značajan broj pacijenata koji su godinama u Specijalnoj bolnici za psihijatriju Dobrota, neki čak i decenijama, zbog toga što nemaju gdje drugo da budu, iako će novootvorena Klinika za psihijatriju u Podgorici značajno rasteretiti kapacitete kotorske bolnice. Tvrde i da bi izgradnjom bolnice za sudske pacijente trebalo da bude oslobođen veliki broj bolničkih kreveta u Kotoru.
“Otvaranjem novog objekta Klinike za psihijatriju u okviru KCCG, koja je opremljena savremenom opremom za dijagnostiku, terapiju i praćenje pacijenata, jačamo kapacitete za mentalno zdravlje i doprinosimo da svaka osoba bez obzira na svoje izazove, osjeti da nije sama i da postoji podrška. Cilj nam je da se ne stigmatizuju mentalne poteškoće, već da ih prepoznajemo kao sastavni dio života, kao nešto s čime se može suočiti i što se može prevazići. Posebno je značajno što je prvi put u Crnoj Gori izdvojena Dječija klinika za psihijatriju koja će voditi brigu o ovoj najosjetljivoj populaciji”, kažu iz Ministarstva zdravlja.