TikTok je u subotu širom Sjedinjenih Američkih Država bio preplavljen nervoznim iščekivanjem, jer je prijeteća federalna zabrana prijetila da prekine pristup aplikaciji u kineskom vlasništvu koja je očarala skoro polovinu Amerikanaca, podstakla male biznise i oblikovala online kulturu.
Kompanija je u petak kasno izjavila da će aplikacija postati nedostupna u Sjedinjenim Državama u nedelju, osim ako administracija predsjednika Džoa Bajdena ne pruži uverenja kompanijama poput Apple-a i Google-a da neće biti suočene sa pravnim poslijedicama kada zabrana stupi na snagu.
Zabrana bi bila sprovedena prema zakonu koji je predsjednik Bajden potpisao u aprilu i predstavljala bi prvo gašenje velike društvene mreže u SAD-u — s obzirom da TikTok ima oko 170 miliona domaćih korisnika i procenjeni prihod od 20 milijardi dolara u 2025. godini.
Platforma ima rok do nedelje da prekine veze sa svojom kineskom matičnom kompaniom ByteDance ili da obustavi svoje poslovanje u SAD kako bi riješila zabrinutosti da predstavlja prijetnju po nacionalnu bezbjednost.
Sudije Vrhovnog suda su u petak jednoglasno potvrdile zabranu, dok je saopštenje Bjele kuće nagovjestilo da Bajden neće preduzeti nikakve korake da spasi TikTok prije isteka roka.
Bez odluke Bajdena da zvanično primjeni 90-dnevno odlaganje roka, kompanije koje pružaju usluge TikToku ili hostuju aplikaciju mogle bi se suočiti s pravnim poslijedicama. Nije jasno da li će poslovni partneri TikToka, uključujući Apl, Gugl i Orakl, nastaviti saradnju s aplikacijom prije nego što Donald Tramp preuzme dužnost predsjednika u ponedeljak.
Neizvjesnost oko budućnosti aplikacije navela je korisnike – uglavnom mlađe ljude – da se okrenu alternativama, uključujući kinesku aplikaciju RedNout. Konkurenti poput Meta i Snap-a zabelježili su rast akcija ovog mjeseca pred zabranu, jer su investitori predvidjeli priliv korisnika i reklamnih dolara.
Marketinške firme koje zavise od TikToka požurile su da pripreme planove za vanredne situacije ove nedelje, što je jedan od rukovodilaca opisao kao „trenutak panike“, nakon mjeseci uverenja da će se pronaći rešenje za nastavak rada aplikacije.
Postoje naznake da bi TikTok mogao da se vrati pod novim predsjednikom Donaldom Trampom, koji želi da riješi pitanje političkim putem i koji je prošlog mjeseca pozvao Vrhovni sud da pauzira sprovođenje zabrane.
Tramp je u petak izjavio da će odluka o budućnosti aplikacije TikTok biti na njemu, ali nije pružio detalje o koracima koje će preduzeti. Medijski izveštaji navode da razmatra izvršnu naredbu koja bi odložila sprovođenje zakona o prodaji ili zabrani TikToka za 60 do 90 dana.
Generalni direktor TikToka, Šou Zi Čev, planira da prisustvuje inauguraciji američkog predsjednika 20. januara i sjedi među visokoprofilnim gostima koje je pozvao Tramp, rekao je izvor za Rojters.
Potencijalni kupci, uključujući bivšeg vlasnika Los Anđeles Dodžersa, Frenka MekKorta, pokazali su interesovanje za brzo rastući biznis, za koji analitičari procenjuju da bi mogao vrijediti čak 50 milijardi dolara. Medijski izveštaji kažu da je Peking takođe razmatrao prodaju američkog ogranka TikToka milijarderu i Trampovom savezniku Ilonu Masku, iako je kompanija to negirala.
Privatna kompanija BiteDens je oko 60% u vlasništvu institucionalnih investitora poput BlackRock-a i General Atlantic-a, dok osnivači i zaposleni posjeduju po 20%. Kompanija ima više od 7.000 zaposlenih u SAD-u.