Brdo kopaju, dozvolu ne traže: U Medunu se najmanje tri godine izvode radovi nedaleko od Spomenika na Orljevu

Brdo kopaju, dozvolu ne traže: U Medunu se najmanje tri godine izvode radovi nedaleko od Spomenika na Orljevu

Iz te privatne firme nisu odgovorili na pitanja redakcije šta je planirano na toj lokaciji, ni da li su investitor radova oni ili neko drugi

Radovi koji se već neko vrijeme izvode na području Meduna, na oko 15 kilometara od centra Podgorice, nisu prijavljeni resorima urbanizma, prostornog planiranja, poljoprivrede ni rudarstva, nafte i gasa, a mašine na toj lokacije nesmetano su radile i početkom sedmice, kada je ekipa “Vijesti” bila na terenu.

Radovi se izvode nedaleko od Spomenika na Orljevu, koji je posvećen poginulim i strijeljanim borcima Narodnooslobodilačkog rata, na parceli 515, KO Medun, Opština Podgorica. Parcela je, prema katastarskim podacima, u vlasništvu firme Hard Diskont Laković. Prema istim podacima, parcela je na tu firmu upisana u julu 2012. godine, osnov sticanja je kupovina, parcela je površine preko 11 hiljada kvadrata, a upisana je kao “pašnjak sedme klase”.

Iz te kompanije nisu odgovorili na pitanja redakcije u vezi sa radovima. Upitani su o kojoj je vrsti radova riječ, šta je planirano na toj lokaciji, da li je investitor radova HD Laković ili drugo lice, da li su radovi prijavljeni i dobijene neophodne saglasnosti i dozvole od nadležnih, od koga i kada.

U naselju Medun, na katastarskoj parceli 515 (KO Medun, Opština Podgorica), prema snimcima sa servisa Google Earth, radovi većih razmjera, koji podrazumijevaju iskopavanje brda, izvode se već najmanje tri godine.

“Vijesti” su o tome prvi put pitanja nadležnima uputile krajem novembra prošle godine, tada Ministarstvu urbanizma, prostornog planiranja i državne imovine i Ministarstvu rudarstva, nafte i gasa, kako bi se utvrdilo da li je za lokaciju na prostoru Meduna izdata bilo kakva dozvola koja je u nadležnosti resora koji vode Slaven Radunović, odnosno Admir Šahmanović.

Iz Ministarstva urbanizma, prostornog planiranja i državne imovine tada su odgovorili da je postupajući inspektor izašao na lice mjesta, kada je, pored ostalog, obišao i spornu lokaciju, odnosno KP 515, KO Medun, “i konstatovao da se na istoj nalazi kamenolom”.

“Tj. vrši se eksploatacija kamena, o čemu je sačinjen akt, i proslijeđen stvarno nadležnom organu Ministarstvu rudarstva, nafte i gasa – Rudarskom inspektoru, kao stvarno nadležnom organu”, naveli su u odgovoru redakciji.

Iz Ministarstva koji vodi Admir Šahmanović, na upit “Vijesti” kazali su da taj resor “nije informisan o izvođenju predmetnih radova na području Meduna, te samim tim nije u saznanju o kojoj vrsti radova se radi”.

“Takođe vas informišemo, kao Ministarstvo nadležno za koncesije iz oblasti čvrstih mineralnih sirovina, da na području Meduna nema zaključenih ugovora o koncesiji”, stoji u odgovoru koji su redakciji dostavili krajem prošle godine.

Na resor rudarstva “Vijesti” su upućene i nakon upita koji je dostavljen Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Tom Ministarstvu pitanja su dostavljena jer se sporna parcela vodi kao pašnjak, odnosno poljoprivredno zemljište, čije je iskorišćavanje propisano Zakonom o poljoprivrednom zemljištu, što je nadležnost resora koji vodi Vladimir Joković.

Zakon, pored ostalog, predviđa da se poljoprivredno zemljište može koristiti i “u nepoljoprivredne svrhe privremeno ili trajno”, pod uslovima i na način koji su utvrđeni tim zakonom.

“Pod privremenim korišćenjem poljoprivrednog zemljišta u nepoljoprivredne svrhe, u smislu ovog zakona, podrazumijeva se korišćenje tog zemljišta za izgradnju privremenih objekata u skladu sa propisima o planiranju i uređenju prostora i propisima o izgradnji i finansiranju izgradnje investicionih objekata, kao i eksploatacija mineralnih sirovina, odlaganje jalovina, pepela, šljake i dr”, stoji u zakonu i dodaje se i da “poljoprivredno zemljište koje se privremeno koristi u nepoljoprivredne svrhe mora se, nakon ovakvog iskorišćavanja, tehnički, hemijski i biološki rekultivisati”.

“Radi privođenja prvobitnoj namjeni, odnosno osposobljavanju tog zemljišta za odgovarajući oblik poljoprivredne proizvodnje, i to u roku koji utvrdi organ opštine nadležan za izdavanje odobrenja za korišćenje zemljišta za ove namjene”, piše u zakonu.

U slučaju da poljoprivredno zemljište privremeno koristi u nepoljoprivredne svrhe, zakon za fizičko lice predviđa prekršajnu kaznu od 150 eura do 800 eura. Za pravno lice, predviđena je kazna u iznosu 800 do 12.000 eura, ukoliko zemljište ne vrati provobitnoj namjeni…

Iz Ministarstva poljoprivrede, međutim, nakon nadzora, utvrdili su da radovi koji se izvode na spornoj parceli nisu njihova nadležnost.

“Izvršen je inspecijski nadzor na lokalitetu KP 515, KO Medun. Nadležni poljoprivredni inspektor obišao je teren i utvrdio da nije u njegovoj nadležnosti postupanje po toj prijavi. Utvrđeno je da se na pomenutoj lokaciji nalaze mineralne sirovine (pijesak, šljunak i kamen). Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je prijavu uputilo Ministarstvu rudarstva, nafte i gasa, budući da je članom 18a Uredbe o organizaciji i načinu rada državne uprave propisano da to Ministarstvo vrši poslove koji se odnose na eksploataciju mineralnih i drugih sirovina, i sprovođenje inspekcijskog nadzora u oblasti rudarstva”, stoji u odgovoru koji su juče dostavili “Vijestima”.

Redakcija je ponovo juče dostavila pitanja Ministarstvu rudarstva, nafte i gasa.

U odgovoru “Vijestima”, naveli su da je predmet koji je Rudarskoj inspekciji dostavila Urbanističko-građevinska inspekcija Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, ocijenjen kao nepotpun, da uz dostavljeni predmet “nije bila priložena primarna inicijativa stvarnog podnosioca zahtjeva za vršenje inspekcijskog nadzora”, te da su resoru Slavena Radunovića uputili zahtjev za dopunu.

“Na osnovu člana 60 Zakona o upravnom postupku, zatraženo je da se dostavi osnovna inicijativa za vršenje inspekcijskog nadzora, uključujući jasnu identifikaciju sporne lokacije, odnosno broj katastarske parcele. Napominjemo da, kako bismo mogli preduzeti dalje korake u skladu sa zakonskom regulativom i obavijestiti podnosioca inicijative o sprovedenom postupku, potrebna je dostava navedene dokumentacije. Nakon što dokumentacija bude kompletirana, inspekcija će preduzeti odgovarajuće radnje, u skladu sa svojim nadležnostima”, navode u odgovoru “Vijestima”.

Iz nezvaničnog izvora, odgovor tog resora ni nakon nadzora neće biti bitno drugačiji, nego ranije, kada su kazali da na prostoru Meduna nemaju ugovor o koncesiji, pa bi se taj resor, pojašnjava nezvanični sagovornik, morao proglasiti nenadležnim.