Rak grlića materice se može spriječiti: Kod dvije trećine žena karcinom otkriven u fazi kad ga je nemoguće operisati

Rak grlića materice se može spriječiti: Kod dvije trećine žena karcinom otkriven u fazi kad ga je nemoguće operisati

Podaci pokazuju da je u uzrastu od 9 do 14 godina vakcinu protiv HPV primilo 6.114 osoba, u sekundarnoj ciljnoj grupi od 15 do 18 godina 2.284, dok je vakcinu primilo oko 1.000 odraslih

Kod dvije trećine žena koje su se javile onkološkom konzilijumu Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) zbog dijagnoze raka grlića materice, karcinom je otkriven u fazi kada ga je nemoguće operisati.

To je, uoči obilježavanja Evropske sedmice prevencije raka grlića materice, saopšteno iz Instituta za javno zdravlje (IJZ). Podaci pokazuju da su u 2023. godini Onkološkom konzilijumu prikazene 93 novooboljele žene, a kod 57 je rak grlića materice otkriven u inoperabilnom stadijumu bolesti.

“To ukazuje da se u najvećem broju slučajeva bolest dijagnostikuje kada je uznapredovala, kada liječenje postaje otežano i neizvjesno…”, navode iz IJZ.

“Skrining raka grlića materice je preventivni pregled koji omogućava otkrivanje promjena na grliću materice, koje mogu dovesti do raka. Ukoliko se skrining pregledom otkrije maligna bolest, velika vjerovatnoća je da je u ranoj fazi, jer još uvijek nisu prisutni simptomi i znaci raka. Rak grlića materice se može potpuno izliječiti ukoliko se otkrije u ranoj fazi”, podsjećaju iz IJZ.

Ciljnu grupu u skriningu čine žene bez simptoma bolesti, koje imaju između 30 i 50 godina.

Specijalista epidemiolog, direktorica Centra za kontrolu i prevenciju nezaraznih bolesti dr Andrijana Vujović kaže da iako imamo nacionalni skrining program od 2016. godine i dalje veliki broj žena obolijeva, te se mora raditi na podizanju svijesti i osigurati da svi budu upoznati sa mogućnostima prevencije. Cilj je, poručuje, otkriti bolest u ranoj fazi, što omogućava bolje liječenje.

Vujović pojašnjava da je primarni skrining test HPV test i da je uzimanje brisa grlića materice za tu dijagnostiku jednostavna, brza i bezbolna metoda.

Kaže da se, prema novoj metodologiji, iz istog uzorka odmah radi i LBC analiza (citologija na tečnoj podlozi), što znači da se dvije analize obavljaju u jednom koraku i time eliminiše potreba za ponovnim dolaskom kod ginekologa. Objašnjava i da pozitivan HPV nalaz ne znači da pacijentkinja ima rak ili da će oboljeti, već se upućuje na dodatnu dijagnostiku, dok se žene sa negativnim nalazom pozivaju na novo testiranje za pet godina.

Vujović naglašava da se tokom prethodne dvije godine skriningu odazvalo 40 odsto žena, a 14 odsto je bilo HPV pozitivno i upućeno na dodatnu dijagnostiku. U istom periodu, prema podacima Vujović, potvrđena su 22 slučaja premalignih promjena i dva slučaja karcinoma, od kojih je jedan bio inoperabilan.

“Pozivam sve žene od 30 do 50 godina da se već danas jave izabranom ginekologu i zakažu skrining”, navodi Vujović.

Vakcina protiv humanog papiloma virusa (HPV), ukoliko se primi na vrijeme, može spriječiti devet od deset slučajeva raka grlića materice, raka anusa i genitalnih bradavica. Iako je bezbjednost vakcine dokazana u brojnim studijama i već je dato oko 500 miliona doza u 140 zemalja svijeta, u Crnoj Gori nema prevelikog interesovanja za zaštitu djevojčica i dječaka od HPV virusa. HPV je prisutan u oko 90-99 odsto slučajeva raka grlića materice, a tipovi 16 i 18 odgovorni su za oko 50 do 70 odsto slučajeva tog raka, a sedam visokorizičnih tipova (16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58) smatraju se odgovornim za ukupno do 90 odsto svih slučajeva raka grlića materice.

HPV vakcinacija za djevojčice započela je u Crnoj Gori u septembru 2022. godine, dok je od februara 2024. godine dostupna i dječacima. Primarna ciljna grupa za vakcinaciju su djevojčice i dječaci uzrasta od 9 do 14 godina, kada je primjena vakcine najdjelotvornija, a vakcina je dostupna i za uzrasne grupe od 15 do 18 godina, kao i od 19 do 26 godina.

Prema podacima IJZ, u Crnoj Gori je do sada vakcinisano 9.500 djevojčica/djevojaka i 2.000 dječaka/mladića. Kažu da se u našoj zemlji primjenjuje devetovalentna vakcina, sa najširim opsegom zaštite od dostupnih HPV vakcina i da troškove vakcinacije za uzrasne grupe kojima se vakcinacija preporučuje u potpunosti pokriva državni zdravstveni sistem.

Podaci pokazuju da je u uzrastu od 9 do 14 godina vakcinu protiv HPV primilo 6.114 osoba, u sekundarnoj ciljnoj grupi od 15 do 18 godina 2.284, dok je vakcinu primilo oko 1.000 odraslih.

Cetinje, Kotor, Danilovgrad i Podgorica bilježe najbolje rezultate u vakcinaciji djevojčica i dječaka protiv HPV.

Iz IJZ podsjećaju da se rak grlića materice može spriječiti HPV vakcinacijom, izbjegavanjem stupanja u seksualne odnose u ranoj životnoj dobi, upotrebom kondoma, odlaskom na redovne ginekološke preglede, aktivnim učešćem u organizovanom skrining programu raka grlića materice. Rak grlića materice je izuzetak među drugim karcinomima jer svaki novi slučaj je moguće spriječiti primjenom adekvatnih, pouzdanih i jednostavnih metoda kojim se identifikuju promjene na grliću materice prije nego postanu maligne.

Procjene Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) za 2020. godinu svrstavaju Crnu Goru na prvo mjesto po dobno standardizovanoj stopi obolijevanja (26,2/100.000 žena) i dobno standardizovanoj stopi mortaliteta (10,5/100.000 žena) od raka grlića materice u Evropskom regionu.

Podaci o rasprostranjenosti oboljenja na svjetskom nivou pokazuju da je rak grlića materice među vodećim malignim bolestima žena odmah iza raka dojke. Najčešće se na svjetskom nivou javlja kod žena starosti između 40 i 45 godina, ali se sve češće javlja i kod žena mlađih od 30 godina.