Direktor Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Vladimir Đaković donio je rješenje o proglašenju zaraženim-inficiranim područjem od zarazne bolesti afrička kuga kod divljih svinja sekcije ”Bukovica” lovišta na teritoriji opštine Pljevlja.
Zaraženim-inficiranim područjem proglašen je i dio dio sekcije ”Gradac” i ”Boljanići”, i dio lovišta posebne namjene ”Ljubišnja”.
Područjem visokog rizika od zarazne bolesti afrička kuga svinja kod divljih svinja proglašen je i dio lovišta ”Pljevlja” i dio lovišta posebne namjene ”Ljubišnja“.
U Obrazloženju rješenja se navodi da je 4. januara ove godine, potvrđena zarazna bolest afrička kuga svinja kod divljih svinja u lovačkoj sekciji Bukovica, na teritoriji opštine Pljevlja, u graničnom području sa Bosnom i Hercegovinom.
“Odmah po prijavi bolesti, preuzete su hitne mjere od strane veterinarskog i lovnog inspektora koje su uključivale i zabranu lova u dijelu Lovišta ”Pljevlja”, sekcije navedene u tački i dispozitiva ovog rješenja. U cilju određivanja područja visokog rizika i inficiranog područja, dana 10. 1. 2025.godine, predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede — Direkcija za lovstvo, Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove i Specijalističke veterinarske laboratorije učestvovali su na sastanku sa predstavnicima: lokalne samouprave i nadležnih službi opštine Pljevlja, Lovačkog društvo Pljevlja, Uprave za gazdovanje šumama i lovištima CG, Uprave policije, veterinarskih ambulanti, a učešće je uzelo i određen broj držalaca domaćih svinja. Tom prilikom razmotrena je epizootiološka situacija i dostupni podaci o pojavi bolesti u susjednim državama kao i druge činjenice od značaja za kontrolu afričke kuge svinja. Takođe, nakon sagledavanja veličine, geografske rasprostranjenosti lovišta i procjenjenog broja divljih svinja u pojedinim sekcijama, određeno je zaraženo — inficirano područje i područje visokog rizika”, navodi se u obrazloženju.
Radi suzbijanja i iskorjenjivanja afričke kuge svinja kod divljih svinja lovišta će biti stavljena pod službeni nadzor veterinara, uradiće se popisivanje brojnog stanja divljih svinja u lovištu i redovno ažuriranje podataka. Uvodi se i privremena zabrana pojedinačnog i grupnog lova svih lovnih vrsta divljači u trajanju od 60 dana od dana zvanične potvrde prvog slučaja afričke kuge svinja u lovištu, a ako analiza rizika ili rezultati dijagnostičkih ispitivanja, ukazuju na dalju nepovoljnu ili nepoznatu epizootiološku situaciju, privremena zabrana lova divljih svinja u lovištu se produžava još 30 dana.
U periodu privremene zabrane lova divljač se može loviti samo u slučaju sanitarnog odstrijela, ili odstrijela u dijagnostičke svrhe, kada od divljači nastupi neposredna opasnost po život i zdravlje ljudi ili neposredna ugroženost imovine pravnih i fizičkih lica.
Nakon isteka perioda privremene zabrane lova, odstrijel divljači obavljaće se isključivo upotrebom lovačkog oružja uz obaveznu najava lova veterinaru i lovnom inspektoru najmanje 48 sati prije početka lova i dostavljanje adekvatnih uzoraka svih odstrijeljenih jedinki, za laboratorijsko testiranje na bolest afričke kuge svinja. Zabranjeno je korišćenja mesa divljih svinja za ishranu ljudi, odstrijeljenih u zaraženom (inficiranom) području, dok ne istekne period privremene zabrane lova, a nakon toga meso odstrijeljenih divljih svinja se može koristiti uz poštovanje striktnih biosigurnosnih mjera i nakon sprovedenog dijagnostičkog ispitivanja.
Leševi divljih svinja, odstrijeljenih u toku sanitarnog ili odstrijela u dijagnostičke svrhe i lova divljih svinja radi sprečavanja neposredne opasnosti od divljači u lovištu, uništavaju se zakopavanjem ili spaljivanjem na mjestu uginuća.
Obavezno je prijavljivanje svake pronađene uginule divlje svinje i popis svih gazdinstava koja drže domaće svinje u inficiranoj zoni.
Na području visokog rizika radi suzbijanja i iskorjenjivanja afričke kuge svinja kod divljih svinja sprovodiće se nadzor i intenzivni lov divljih svinja u cilju smanjenja brojnosti jedinki divljih svinja (redukcioni odstrijel), a naročito smanjenja brojnosti ženki divljih svinja (krmača) iz starosne kategorije zrelih jedinki.