Drveni pribor, osim što je estetski privlačan, nudi i mnoge praktične prednosti.
Kuhinjski pribor ključan je za svako kuvanje, a među najomiljenijim i najstarijim alatima koji se koriste u kuhinji svakako su drvene kašikice, lopatice i daske. Drveni pribor nije samo estetski privlačan zbog svog rustikalnog izgleda, već nudi i mnoge praktične prednosti. Uprkos svom rustikalnom šarmu, drveni pribor za kuvanje pokrenuo je debatu među ljubiteljima kuvanja širom svijeta.
S jedne strane, zastupnici tradicionalisti tvrde da je on ultimativni alat: nježan prema loncima, čvrst i napravljen da traje vijekovima. S druge strane, skeptici izazivaju zabrinutost zbog higijene te tvrde da je porozno drvo sklonište za bakterije te da prenosi mirise iz sinoćnje večere u današnji doručak, piše HuffPost. Ko je u pravu i jesu li drveni pribor za kuvanje skriveni zdravstveni rizik ili samo neshvaćeni kuhinjski heroji? Kao i većina rasprava, obje strane imaju pozitivne tačke.
„Drvene varačje su porozne i mogu zarobiti mikroorganizme u porama. Pranje sapunom i vrućom vodom može ukloniti velik postotak mikroorganizama, ali neki će neizbježno ostati i razmnožiti se, posebno ako varjače nisu potpuno osušene“, rekao je Bryan Quoc Le, prehrambeni znanstvenik. Zato biste svoj drveni pribor trebali odmah oprati nakon upotrebe i nemojte ga zaboraviti dok se satima namaće u sudoperu. Bakterije trebaju vlagu da prežive, a dok se drvo suši, bakterije umiru.