Predsjedavajući Parlamentarnog odbora EU i Crne Gore za stabilizaciju i pridruživanje (POSP) Tomas Vajc , pozvao je juče crnogorske političare da ne dozvole da se identitetska pitanja upliću u evropske integracije.
“Pozdravljam nedavne pozitivne razvoje u Crnoj Gori i pozivam kolege da ne dopuste da se identitetska pitanja upliću u pitanja EU integracije. O nekim stvarima treba interno odlučiti u Crnoj Gori, a kad je u pitanju evropski put – jako je važno da se na tom putu ne stvaraju problemi koji se tiču politike identita”, poručio je Vajc na redovnom sastanku članova Delegacije POSP-a sa šefom Misije Crne Gore u Briselu Petrom Markovićem .
Vajc je rekao da vjeruje da je Crna Gora na dobrom putu.
S druge strane, Marković je ocijenio da je 2024. godina bila izuzetno uspješna za Crnu Goru – dobijen je pozitivan Izvještaj o procjeni ispunjenosti privremenih mjerila za poglavlja 23 i 24 (IBAR), zatim “najbolji izvještaj Evropske komisiji u istoriji” i na kraju su zatvorena tri pregovaračka poglavlja.
“Svuda se mogao vidjeti napredak u manjoj ili većoj mjeri. Bilo je stagnacije, ali nije bilo nazadovanja ni u jednom od 33 pregovaračka poglavlja”, kazao je Marković.
Podsjetio je da je na dobre rezultate sjenu bacilo pogoršanje odnosa s Hrvatskom, koja je blokirala zatvaranje Poglavlja 31 (spoljna, bezbjednosna i odbrambena politika).
Govoreći o masakru na Cetinju u kom je nedavno stradalo 13 osoba, rekao je da institucije preduzimaju mjere, da se traži odgovornost na hijerarhijskoj osnovi kako bi se moglo vidjeti gdje je sistem zakazao.
“Nadam se da opravdan bijes koji je iskazan kroz proteste i kritiku, neće na kraju krajeva dovesti do blokade parlamentranog sistema jer smo već imali takvo nešto i izgubili dragocjeno vrijeme. Ako propustimo ovaj voz, drugi neće doći”, saopštio je Marković.
Hrvatski zastupnik u Evropskom parlamentu Tomislav Sokol (Hrvatska demokratska zajednica), kritikovao je vlast u Crnoj Gori zbog, kako je kazao, “vrlo neprimjerene reakcije” na proteste u vezi s tragedijom na Cetinju.
“Optuživani su učesnici protesta da rade za (bivšeg predsjednika Crne Gore) Mila Đukanovića , za kriminalne grupe. To nije prvi put da se ljudi optužuju za saradnju s kriminalnim grupama, i ja sam bio jedan od tih koje su neki drugi iz vladajuće većine optužili za saradnju s kriminalnim grupama, što me uopšte ne dira. Ali činjenica je da je takvo ponašanje apsolutno neprimjereno pokazuje jednu tendenciju ka autoritarnom načinu razmišljanja, gdje očito nije dopušteno suprotno mišljenje, gdje se želi ograničti osnovno pravo na sopstveni stav i protest”, rekao je.