Novi pravilnik koji određuje uslove i način zakupa komunalnih vezova u barskoj Marini stavljen je van snage jer je nekoliko korisnika vezova iz Podgorice podnijelo Ustavnom sudu zahtjev za ocjenu ustavnosti i zakonitosti tog dokumenta.
Pravilnik o uslovima i kriterijumima za ostvarivanje prava na komunalni vez u Marini Bar je, nakon donošenja, izazvao nezadovoljstvo i kod dijela Barana, zakupaca vezova, o čemu su “Vijesti” ranije pisale.
Za građane Bara je bio posebno sporan član pravilnika koji predviđa da će u slučaju istih bodova, prednost imati kandidat koji se prvi prijavio, dok je za korisnike vezova koji ne žive u Baru najsporniji bio član koji se tiče prednosti korisnika sa prebivalištem u Baru.
Prema tom dokumentu, rang-lista prijavljenih utvrđuje se na osnovu podnesenih zahtjeva, a kriterijumi su trajanje prebivališta, odnosno sjedišta podnosioca zahtjeva na teritoriji Opštine, namjeni čamca, tipu gradnje čamca, periodu prethodnog korišćenja komunalnog veza u istoj marini.
Kako je “Vijestima” kazao direktor Marine Bar Danko Mirković , budući da je nekoliko korisnika vezova iz Podgorice podnijelo Ustavnom sudu inicijativu za ocjenu ustavnosti i zakonitosti Pravilnika u dijelu koji se odnosi na prebivalište podnosioca zahtjeva, Marina će kao društvo koje je odgovorno prema svojim akcionarima, aktuelnim i budućim korisnicima komunalnih vezova, do okončanja postupka pred Ustavnim sudom, odložiti primjenu Pravilnika.
Kao razlog za podnošenje ove inicijative oni navode to da su Podgoričani shvatili da će moći i dalje da koriste vezove u Marini Bar, ali više ne pod povlašćenim uslovima.
“Svakako, to nipošto ne znači da Marina Bar ima bilo kakvu, pa i najmanju, sumnju u ustavnost i zakonitost predmetnog Pravilnika. I dalje stojimo čvrsto na stanovištu da je Pravilnik u svemu u skladu sa Ustavom i zakonima Crne Gore, kao i sa najboljom nacionalnom i međunarodnom praksom u pomorstvu”, poručio je on.
IZ Marine Bar su se izvinili korisnicima komunalnih vezova, kao i svima koji su podnijeli zahtjeve za korišćenje komunalnog veza u postupku propisanom Pravilnikom, budući da će ova inicijativa, ne krivicom Marine, dovesti do prolongiranja sprovođenja postupka za ostvarivanje prava na korišćenje komunalnog veza.
“S obzirom na sve navedeno, molimo naše korisnike za razumijevanje i strpljenje, kako bi zajednički konačno uveli red u korišćenje komunalnih vezova, nasuprot neuređenom stanju koje je do sada postojalo i koje je, kao takvo, naravno, upravo i odgovaralo određenom broju lica koja će regulisanjem oblasti potencijalno izgubiti pravo na korišćenje komunalnog veza”, kazali su iz barske Marine.
Osim toga, kako je naveo Mirković, Marina Bar će Ministarstvu pomorstva uputiti obrazloženu inicijativu da se uslovi i kriterijumi za ostvarivanje prava na komunalni vez normiraju Zakonom o lukama po uzoru na druge zemlje, ali i “na Hrvatsku sa kojom dijelimo isto pravno nasljeđe, u kojoj, isto tako, prvenstvo u pogledu korišćenja komunalnih vezova imaju fizička i pravna lica sa prebivalištem, odnosno sjedištem na području jedinice lokalne samouprave u kojoj se luka nalazi”.
“Marina Bar pristupila je izradi Pravilnika kako bi konačno bili jasno definisani uslovi i kriterijumi pod kojima fizičko ili pravno lice može steći pravo na korišćenje komunalnog veza”, kazao je Mirković.
U prethodnom periodu nije postojao pravilnik koji propisuje ko može, u kojem postupku i pod kojim uslovima i kriterijumima da zaključi ugovor o komunalnom vezu u barskoj marini, što je vodilo sa jedne strane ka netransparentnim postupcima, ocjenjuje on, a sa druge strane i ka pravnoj nesigurnosti jer zainteresovana lica nisu mogla znati da li će i pod istim uslovima biti tretirana na ravnopravan način.
“Po mišljenju organa upravljanja Društva, upravo ovakav pristup je bio diskriminatoran jer se u istoj pravnoj situaciji postupalo ili se moglo postupati na neravnopravan i nejednak način u odnosu na potencijalne korisnike komunalnog veza”, kazali su “Vijestima” iz barske Marine.
Istakli su da je svuda u svijetu, pa tako i u drugim marinama u Crnoj Gori, praksa i svojevrsni pravni običaj da se komunalni vezovi prioritetno ustupaju na korišćenje lokalnom stanovništvu.
“Tako ni Marina Bar donošenjem Pravilnika nije ni u čemu odstupila od globalne prakse, naprotiv, regulisala je ono što je faktičko stanje i propisala jasne, nediskriminatorne kriterijume koji se jednako primjenjuju na sva lica koja se nadaju u istovjetnoj pravnoj situaciji. Pritom je važno naglasiti da broj dostupnih komunalnih vezova ne može zadovoljiti sve potrebne lokalnog stanovništva pa stoga i postoji ograničenje u pogledu prebivališta podnosioca zahtjeva, ako se podrazumijeva da su komunalni vezovi namijenjeni prvenstveno lokalnoj zajednici”, poručili su.
Posebno su naglasili da se svim ostalim fizičkim i pravnim licima zainteresovanim za korišćenje veza u barskoj marini ni na koji način ne uskraćuje pravo da koriste ovu luku nautičkog turizma kao objekat od javnog interesa, dostupan svima pod jednakim uslovima jer u Marini Bar postoji značajan broj komercijalnih vezova, za koje ne postoje ograničenja koja se odnose na bilo koje lično svojstvo podnosioca zahtjeva, pa ni na mjesto prebivališta.
“Donošenjem Pravilnika samo je regulisan postupak, način, uslovi i kriterijumi za korišćenje komunalnog veza gdje su prioritetno prepoznati mještani Bara, koji, kao i svuda u svijetu, trebaju da imaju prvenstvo u pogledu korišćenja komunalnih vezova. Otuda se ovi vezovi i zovu komunalni, a pravilo da lokalno stanovništvo ima prvenstvo u njihovom korišćenju je važilo i prije nego što je marina počela da upravlja ovim dijelom luke. Svi ostali vezovi kojima raspolaže barska marina, ostali su dostupni za sve druge potencijalne korisnike, izvan područja primjene Pravilnika”, zaključio je direktor barske Marine.