Katastrofa izazvana požarima u Los Anđelesu bacila je sjenku na pripreme za Olimpijske igre 2028. godine, postavljajući pitanje da li grad može osigurati bezbjedno i uspješno održavanje ovog događaja.
Do sada nijedan od preko 80 objekata predviđenih za takmičenja u Los Anđelesu nije bio direktno pogođen požarima, koji su odnijeli najmanje 24 života i pretvorili čitave kvartove u zgarišta, ali stručnjaci smatraju da je trenutna situacija naglasila izazove organizacije najvećeg sportskog događaja na svijetu u regionu sve podložnijem požarima.
„Situacija je očigledno ozbiljna, i s obzirom na perspektivu značajnih klimatskih promjena, morate se zapitati da li bi se slična situacija mogla ponoviti, možda čak i tokom Igara, “ rekao je Simon Čadvik, profesor sporta i geopolitičke ekonomije na Skema poslovnoj školi u Parizu, za britanski dnevnik The iPaper.
„Ovo postavlja vrlo ozbiljna pitanja, posebno o osiguranju i mogućnosti da glavna atrakcija Los Anđelesa 2028. postane neosiguriv mega-događaj.“
Iako su plamenovi koji su zahvatili Pacifik Palisajds došli neugodno blizu Rivijera Kanri kluba – gdje će se održati Olimpijski turnir u golfu 2028. – ogromna većina objekata nalazi se izvan zona visokog rizika od požara.
Istorijski podaci, s druge strane, ukazuju da su šanse za sličnu katastrofu tokom Olimpijskih igara 2028. vrlo male. Prema podacima koje je dostavila vatrogasna agencija Kalifornije (CalFire), nijedan požar u okrugu Los Anđeles prije prošle sedmice nije se našao na listi 20 najrazornijih požara u istoriji Kalifornije.
Olimpijske igre 2028. godine biće održane u julu, kada nema vjetrova Santa Ana, moćnih sezonskih udara koji se smatraju ključnim faktorom za nezapamćeni razmjer prošlosedmične katastrofe. Osim toga, Los Anđeles je već uspješno organizovao Olimpijske igre dva puta – 1984. i 1932. godine.
Ipak, Den Plamli, stručnjak za finansije sporta sa Univerziteta Šefild Halam, smatra da su požari uzrokovali ozbiljnu zabrinutost među organizatorima.
„Organizacioni komiteti su vjerovatno uzeli ovakve događaje u obzir tokom planiranja, ali to je ipak rad na osnovu rezervnih scenarija – koliko ćete realno budžetirati za ovo i koliko oprezni ili neoprezni ćete biti?“ rekao je Plamli za „iPaper“.