Zbog jake farmaceutske industrije onde ima mnogo sirovina za proizvodnju sintetičkih droga
U dosad najvećoj zapljeni droge u Nju Delhiju, u oktobru prošle godine, vlasti su oduzele više od 560 kilograma kokaina i oko 40 kilograma marihuane.
Vrijednost zaplijenjenih supstanci procijenjena je na oko 669 miliona dolara, a zapljena je dovela do višestrukih hapšenja krijumčara i dilera povezanih sa međunarodnim narko-kartelom.
U narednim danima, policija je zaplijenila dodatnih 208 kilograma kokaina sakrivenih u kesama čipsa i drugih prehrambenih proizvoda u iznajmljenoj radnji.
U istom mjesecu, združena akcija koju su sprovele državne policije Delhija i Gudžarata rezultirala je zapljenom 518 kilograma kokaina, vrijednim 595 miliona dolara, pronađenih u farmaceutskoj kompaniji u Gudžaratu. Akcija je bila dio veće istrage koja je razotkrila narko-kartel.
„Poznata je činjenica da je Indija oduvijek bila polazište krijumčarenja droge, ali broj krijumčarskih ruta se povećao, a metode krijumčarenja postale su sofisticiranije“, rekao je za Dojče vele (DW) Romeš Batačardži, bivši povjerenik za narkotike.
„Iako je nemoguće potvrditi tačne podatke, procjenjuje se da na svaki kilogram zaplijenjene droge dolazi deset ili više kilograma koji ostaju u opticaju“, dodao je Batačardži.
Ukupna vrijednost droge pronađene u 2024. godini dostigla je 1,07 milijardi dolara, prema procjenama raznih bezbjednosnih agencija.
Međutim, stručnjaci kažu da bi to mogao biti samo vrh ledenog brijega. Šrikumar Menon, bivši direktor Nacionalne akademije za carinu, indirektne poreze i narkotike, rekao je za DW da je stanje alarmantno – droga u ogromnim količinama ulazi u Indiju.
Prema Obavještajnoj upravi za porez, prenos kokaina vazdušnim putem postao je dominantan način krijumčarenja.
„Krijumčari drogu često kriju u prtljagu, koriste pakete ili ljudske mule“, piše u izvještaju. „Mule“ su kuriri koji nose kokain, često – u svojoj utrobi.
„Uz kokain, zabilježen je i porast krijumčarenja metamfetamina, posebno u sjeveroistočnim državama, poput Asama i Mizorama“, navodi se u izvještaju ove obavještajne agencije.
Posebno zabrinjava pojava „crnog kokaina“, novog oblika droge koji istražitelji teško otkrivaju. Takav kokain hemijski je tretiran supstancama poput uglja ili oksida gvožđa kako bi se maskirao miris i onemogućilo otkrivanje.
„Izazov predstavljaju sve sofisticiranije metode krijumčarenja, koje utiču na globalne trgovinske trendove, kao i zloupotreba naprednih tehnologija“, rekao je za DW jedan izvor iz ove uprave.
„Uočljiv je porast konzumenata kokaina među generacijom Z, podstaknut povećanom kupovnom moći“, kaže Menon.
„Kokain je skupa droga, a porast broja konzumenata ukazuje na promjenu u životnim navikama. Analiza tržišta takođe pokazuje da potrošači kokaina koriste i metamfetamine“, dodao je bivši generalni direktor Nacionalne akademije za carinu.
Ministarstvo za socijalnu pravdu procijenilo je 2018. godine da u Indiji ima 23 miliona korisnika narkotika, što je šest puta više u odnosu na 2004. godinu. Međutim, prema podacima vladinih agencija i stručnjaka, taj broj je od tada značajno porastao.
Heroin, kristal-met, sintetičke droge i marihuanu sve više konzumiraju mladi, što dodatno podstiče potražnju.
Širom zemlje primijećen je rast broja kućnih laboratorija za proizvodnju metamfetamina.
Izvještaj iz 2023. godine, dostavljen indijskom parlamentu, otkrio je alarmantne podatke o zloupotrebi droge u državi Pundžab, posebno među djecom.
U izvještaju se navodi broj od 6,6 miliona korisnika narkotika u Pundžabu, od kojih je gotovo 700.000 dece uzrasta od 10 do 17 godina. Među njima je 343.000 djece koja koriste opojne droge (uključujući heroin), a preko 18.000 koristi kokain.
Agencija UN za borbu protiv droge (UNODC) navodi Indiju kao glavno odredište pošiljki droga koje završavaju u laboratorijama za metamfetamin u susjednim zemljama poput Mjanmara ili udaljenijim destinacijama u Centralnoj Americi i Africi.
Na primjer, grad Grejter Noida, u blizini Delhija, neočekivano je postao žarište u kojem se dogodio niz hapšenja stranih državljana koji su imali laboratorije za metamfetamin.
Krajem 2024. godine, Agencija za kontrolu narkotika i policija Delhija otkrili su tajnu laboratoriju za proizvodnju metamfetamina povezanu s meksičkim narko-kartelom. Zaplijenjeno je oko 95 kilograma metamfetamina, razne hemikalije i oprema za proizvodnju droge.
U aprilu 2024. godine, bezbjednosne snage su uhapsile četvoricu Nigerijaca i zaplijenile više od 26 kilograma droga.
„Velika farmaceutska industrija olakšava dostupnost hemikalija poput efedrina, što povećava vjerovatnoću postojanja ilegalnih laboratorija“, kaže A. P. Kala, bivši direktor Agencije za kontrolu narkotika.