Sejmu Litvanije podneta je zakonodavna inicijativa sa predlogom da se maloprodajnim lancima zabrani da bacaju proizvode koji su još pogodni za potrošnju dok se ne ponude da budu donirani u dobrotvorne svrhe, prenosi LRT.
Predlaže se da se ovaj zahtev primeni na velike lance sa prodajnim površinama većim od 400 kvadratnih metara.
Ovo nije prvi pokušaj ovakvog nacrta zakona – prethodni je odbijen kao verovatno protivrečan odredbama ustava, jer ograničava pravo pravnih lica da raspolažu svojom imovinom.
U sadašnjoj verziji zakona, donacija dobrotvornim organizacijama hrane koja se više ne može prodavati, ali je i dalje pogodna za potrošnju, je preporučena mera.
U obrazloženju projekta navodi se da se, prema studiji koju je naručilo resorno ministarstvo, u Litvaniji godišnje baci oko 400.000 tona prehrambenih proizvoda, otprilike jedna šestina ovog obima – u maloprodajnim objektima.
„Cilj projekta je smanjenje količine hrane koja se baca, na osnovu najboljih praksi drugih zemalja EU, tako što će se sačuvati hrana koja je još uvek pogodna za potrošnju, ali nije pogodna za prodaju, a s obzirom na konstantno povećanje u cenu „korpe sa hranom“, da ovu hranu ponudimo onima koji žive u siromaštvu“, navodi se u obrazloženju. Kao primer navode Francusku i Češku. U poslednje vreme od stupanja na snagu zakona, količina hrane koja je donirana u humanitarne svrhe se više nego utrostručila.
Pet najvećih trgovačkih lanaca koje je kontaktirao LRT komentarisalo je da generalno podržavaju tu ideju, međutim, postojao je logistički problem, pošto dobrotvorna organizacija nije uvek mogla sama da preuzme ono što je ponuđeno.