Istražitelj UN-a kaže da je moguće pronaći „dovoljno“ dokaza za krivično gonjenje u Siriji

Istražitelj UN-a kaže da je moguće pronaći „dovoljno“ dokaza za krivično gonjenje u Siriji

Šef istražnog tijela UN-a za Siriju izjavio je 22. decembra da je moguće pronaći „više nego dovoljno“ dokaza za osudu pojedinaca za zločine protiv međunarodnog prava, ali da je hitno potrebno osigurati i sačuvati te dokaze.

Vrata sirijskih zatvora širom su otvorena nakon što je savez pobunjeničkih snaga predvođen islamistima svrgnuo dugogodišnjeg vladara Bašara al-Asada ovog mjeseca.

Asad je napustio zemlju kasno 8. decembra, nakon što su teroristička organizacija Hajat Tahrir al-Šam (HTS) i njeni saveznici, od kojih su neki povezani s Turskom, pregazili vladine snage tokom brze ofanzive.

Mediji su zabilježili trenutke kada porodice posjećuju bivše zatvore, pritvorske centre i navodne masovne grobnice, tražeći bilo kakav trag nestalih rođaka.

„Ovdje imamo priliku da pronađemo više nego dovoljno dokaza za osudu onih koji bi trebalo da budu krivično gonjeni,“ rekao je Robert Peti, šef Međunarodnog nepristrasnog i nezavisnog mehanizma koji su Ujedinjene nacije osnovale 2016. za pripremu krivičnih gonjenja međunarodnih zločina počinjenih u Siriji.

Peti je izjavio da „svi možemo razumjeti ljudski nagon da uđemo i pokušamo pronaći svoje najmilije“, ali je upozorio da „mora postojati kontrola kako bi se ograničio pristup svim tim raznim centrima“.

Organizacija poznata kao Mehanizam nije imala dozvolu za rad u Siriji tokom Asadovog režima, ali je uspijevala dokumentovati mnoge zločine iz inostranstva.

Nakon Asadovog pada, Peti je posjetio Siriju, ali njegov tim i dalje čeka odobrenje za započinjanje rada unutar zemlje.

Peti je rekao da je njegov tim „dokumentovao stotine pritvorskih centara… Svaki bezbjednosni centar, svaka vojna baza, svaki zatvor imao je svoje pritvorske centre ili masovne grobnice“.

„Tek smo počeli da istražujemo ovu površinu, i mislim da će proći dugo vremena dok ne otkrijemo njen puni obim“, izjavio je za AFP.

Prema podacima Sirijske opservatorije za ljudska prava, više od 100.000 ljudi je umrlo u sirijskim zatvorima i pritvorskim centrima od 2011. godine.

Peti je uporedio kompleks Sajdnaja, poznat po vansudskim pogubljenjima, mučenju i prisilnim nestancima, sa zatvorom S-21 u kambodžanskom glavnom gradu Pnom Penu, koji je postao simbol zločina Crvenih Kmera i sada je muzej genocida.

Peti je rekao da je njegov tim kontaktirao nove vlasti „da dobiju dozvolu za dolazak i započinjanje razgovora o okviru unutar kojeg bismo mogli sprovesti naš mandat“.

„Imali smo produktivan sastanak i sada smo, prema njihovim uputstvima, formalno zatražili da se vratimo i započnemo rad. Sada čekamo njihov odgovor“, izjavio je.

Iako nije bio u mogućnosti kročiti u Siriju, Petitov tim od 82 člana prikupio je ogromne količine dokaza o najtežim kršenjima međunarodnog prava počinjenim tokom rata.