Na državnom Ski centru Kolašin 1600 zimska turistička sezona zvanično počela juče, iz Odbora direktora i mendžmenta preduzeća Skijališta Crne Gore (SCG), u okvru kojeg poslije skijalište, i dalje ćute o tome kad će biti u funkciji šestosjed K7. Tokom ovog vikenda na Bjelasicu su stigli monteri Doppelmayra, austrijske kompanije koja je montirala žičaru. Oni, navodno, imaju za cilj da provjere da li je stub br. 4 bezbjedan za upotrebu bez adekvatnih mjera sanacije okolnog terena, te da isprave, eventualne, nedostake na stubu i na ostatku konstrukcije, kako bi šestosjed što prije mogao biti u funkciji.
Kako je tokom novembra konstatovao sudski vještak građevinske struke Goran Račić , stub br. 4 te žičare “nije bezbjedan za upotrebu bez adekvatnih mjera sanacije okolnog terena”. Na više pitanja postavljenih SCG i Ministarstvu turizma kada će i na koji način biti obavljena sanacija, ko će je obavljati i kada se očekuje završetak tih radova, Vijestima nijesu odgovorili. Iz tog resora, umjesto konkretnih odgovora, poslali su, između ostalog, ranije saopšten stav da je “bezbjednost turista prioritet oko kojeg ne smije biti kompromisa”.
“Ministarstvo turizma je od SCG tražilo da na dnevnom nivou obavještavaju o hitnoj sanaciji potpornog zida, koji obezbjeđuje stub državne žičare K7 koji je oštećen, naglašavajući da je bezbjednost turista prioritet oko kojeg ne smije biti kompromisa. Naloženo je da se taj dio žičare isključi iz upotrebe, sve dok se ne dobije rješenje nadležnog organa o potpunoj bezbjednosti njegovog stavljanja u pogon, da se utvrde razlozi i okolnosti pod kojima je šteta nastala, kao i eventualna odgovornost za to”, kazali su iz Ministarstva.
Predsjednik Odbora direktora SCG Miličko Bulatović minule sedmice nije odgovarao ni na pitanja, ni na telefonske pozive Vijesti, a ranije je saopštio da je upravljačko tijelo na jednoj od sjednica donijelo “jednoglasnu odluku da medijima ne daje izjave o stanju žičare K7”. Iz mendžmenta SCG, takođe, već 15 dana ne odgovaraju na pitanja oko planova za sanaciju važnog dijela skijaške infrastrukture na Bjelasici. K7 je otvorena u februaru 2022. godine, a za nju je potrošeno devet miliona eura novca građana. Riječ je o šestosjedu dužine 1,5 kilometara, kapaciteta 2.600 skijaša na na sat, kojim je omogućeno povezivanje više od 40 kilometara skijaških staza državnog skijališta Kolašin 1600 i privatnog Kolašin 1450. Na taj način prvi put je objedinjena turistička ponuda na planini, a Kolašin, kako je više puta ponavljano sa zvaničnih adresa, “postao konkurentan skijaškim centrima u regionu”.
Privatni investitor, čijim građevinskim radovima na susjednim parcelama, kako je konstatovala urbanističko-građevinska inspekcija, su i izazvali problem na stubu br. 4, ranije je obavio određenu sanaciju i izgradio potporni zid. Sanaciju okolnog terena stuba, tokom ljeta, naložila je inspekcija.
Račić je, o čemu su Vijesti pisale, u Nalazu i mišljenju, traženom od SCG tek u novembru iako je do oštećenja došlo krajem proljeća, konstatovao kako je “stub doživio deformacije koje prelaze dozvoljene vrijednosti propisane pravilnicima, za slučaj kad žičara nije u pogonu”.
“Posebno treba istaći da se pomjeranja i deformacije osovine stuba br. 4 dešavaju u uslovima stalnog opterećenja, to jest, da na objektu stuba nijesu prisutna korisna (dinamička opterećenja od korpi sa ljudima), kao ni izuzetna opterećenja (snijeg, vjetar, led na sajlama, zemljotres…), kada su naprezanja u konstrukciji stuba višestruko veća”, piše u eleboratu sudskog vještaka.
Stavljanje žičare u pogona, konstatovao je Račić, povećalo bi uticaje u svim elementima pomenutog stuba i dovelo u pitanje stabilnost samog elementa budući da tlo ispod nije adekvatno stabilizovano. Takođe, investitoru je preporučio da provjeri sa projektantom i isporučiocem opreme da li trenutne deformacije temelja i stuba povećavaju uticaje drugog reda u konstrukciji stuba br. 4 da i sama konstrukcija objekta zahtijeva sanaciju.
Na skijalištu Kolašin 1600, prema onome što su nezvanično kazali Vijestima, očekuju da će šestosjed brzo biti u funkciji. Objašnjavaju da će monteri Doppelmayra obaviti “podešavanje”, a zatim će, kažu, žičara biti testirana pod teretom, te da prije nego što bude potpuno bezbjedna za korišćenje za upotrebu neće biti u funkciji.
U iščekivanju sanacije stuba, odnosno žičare K7, a pred sam početak zimske turističke sezone, na adresu resornog ministarstva poslato je više dopisa u kojima su Odbor direktora i izvršni direktor SCG Đuro Milošević razmijenili oštre optužbe. Komentar na to iz resora na čijem je čelu Simonida Kordić Vijesti nijesu uspjele da dobiju.
Prema dopisima, u koje su Vijesti imale uvid, Milošević je obavijesto ministarku, između ostalog, da je Odbor direktora tražio da se pokrene postupak protiv izvođača radova na K7 i da se zahtijeva od Uprave za kapitalne projekte (UKP) “da pokrene proces ispitivanja svih radnji izgradnje” tog objekta. Direktor tvrdi i da su iz Uprave odgovorili da je taj zahtjev “vrlo neozbiljan”. Optužio je neke od članova odbora za nepotizam, problematične izmjene Statuta, donošenje odluka bez zakazivanja sjednica, opstrukciju projekta vještačkog osnježavanja, te pokušajima da zaštite vlasnika privatnog ski centra, a na šetu SCG…
S druge strane, Odbor Miloševića smatra odgovornim za tešku finansijsku situaciju u SCG, kašnjenje u preduzimanju aktivnosti oko sanacije žičare, a problematizovali su trošenje 1,5 miliona eura namjenskih sredstava dobijenih od Vlade, nepoštovanje odluka inspekcija i državnih organa, narušene međuljudske odnose u komapaniji…Podsjećaju da je dodatnu kontrolu stanja šestosjeda tražilo Ministarstvo.
Obje strane tvrde da imaju dokaze za optužbe, te da će, možda, biti prinuđeni da ih učine javno dostupnim.