Iako različite avio-kompanije imaju različita pravila, neke stvari su zajedničke svima.
Da li planirate putovanje avionom? Na određene stvari morate da obratite pažnju jer, iako je putovanje avionom do bilo koje destinacije uzbudljivo iskustvo, ako putujete prvi put, može da bude i prilično stresno.
Glavni razlog za ovaj stres nije kupovina karata, niti dolazak na aerodrom na vrijeme, već poštovanje svih mogućih pravila u vezi sa stvarima koje smijete ili ne smijete da ponesete u avion.
Šta se ne može unijeti u avionu?
Zabranjeni predmeti u ručnom prtljagu
Oružje i replike: Vatreno oružje, vazdušne puške, pištolji, replike oružja, čak i igračke koje liče na pravo oružje.
Oštri predmeti: noževi, brijači, makaze sa sječivima dužim od 6 cm, skalpeli, šiljasti predmeti kao što su šiljci za penjanje ili makaze za manikir.
Tupi predmeti: palice za bejzbol, palice za golf, palice za kriket, hokejaške palice ili bilo koji predmet koji se može koristiti kao oružje.
Eksplozivni i zapaljivi materijali: vatrometi, pirotehnika, rakete, petarde, eksplozivne boce, zapaljivi sprejevi (npr. lak za kosu u velikim količinama).
Hemikalije i otrovi: kisjelina, izbeljivač, otrovi, suzavac, hloroform ili radioaktivni materijali.
Zabranjeni predmeti u prijavljenom prtljagu
Litijumske baterije: Baterije iznad dozvoljene granice (obično 100-160 Vh) ili neispravne baterije.
Izuzetno zapaljive materije: Benzin, aceton, gasne boce (osim u posebno deklarisanim slučajevima, kao što je oprema za kampovanje).
Eksplozivi: dinamit, municija ili mine, osim ako nisu deklarisani i transportovani u skladu sa striktno propisanim pravilima.
Tečnosti u ručnom prtljagu
Sve tečnosti moraju biti u posudama do 100 ml.
Svi kontejneri moraju biti smješteni u providnu, zapečaćenu plastičnu vreću kapaciteta do 1 litra.
Izuzeci: ljekovi, hrana za bebe i posebne dijetetske potrebe sa dokazom o autentičnosti.
Specifični predmeti
Dronovi: Obično su dozvoljeni, ali baterije se moraju ukloniti i nositi u ručnom prtljagu.
Alati: Bušilice, šrafcigeri, čekići i slični predmeti su zabranjeni u ručnom prtljagu.
Opasni predmeti u bilo kom obliku
Komprimovani gasovi: Gasne boce (npr. za ronjenje ili kampovanje) bez posebne dozvole.
Radioaktivni materijali: Apsolutno zabranjeno.
Prsluci za spasavanje sa samonaduvavanjem: Dozvoljeni samo uz prethodno odobrenje avio-kompanije.
Elektronska oprema
Postoji mnogo elektronske opreme koju možete ponijeti sa sobom u avion, a na listi se nalaze laptop, tablet, fen ili pegla za kosu, oprema za fotoaparate i fotografije, pegla za putovanje i električni brijač.
Kada prođete kroz obezbjeđenje, postoji šansa da će od vas biti zatraženo da pokažete kako se predmet može osvjetliti.
Hrana i piće
Ako hranu i piće nosite kao suvenire za svoju porodicu i prijatelje ili jednostavno za uživanje, moraćete da ih spakujete u kofer koji nije ručni prtljag. Ali ako sa sobom u torbi nosite grickalice poput suvog voća ili orašastih plodova, to vam je dozvoljeno.
Pribor za šivenje
Igle za pletenje, igle za šivenje ili male makaze za sečenje konca su dozvoljene u avionima, čak i u torbi koju nosite.
Dakle, ako planirate da pletete tokom svog putovanja – samo naprijed, a ako želite da budete dodatno sigurni, uzmite drvene igle, a ne metalne.
Medicinska oprema i ljekovi
Medicinska oprema se može unijeti u kabinu aviona, zajedno sa torbom, pod uslovom da je avio-kompanija unapred odobrila. Tim za medicinsku opremu avio-kompanije će procjeniti da li se vaš zahtjev može odobriti i izdati odobrenje za nošenje predmeta.
Ako nosite ljekove, možete ih nositi i u ručnom prtljagu u posebnoj torbi. Preporučuje se da tu torbu imate spremnu za pregled.
Šminka i kozmetika
Parfemi, kreme, maskare, puderi u prahu, paste za zube, šamponi i druge tečnosti mogu mogu se nositi u avionu, ali imaju posebna pravila:
Sve tečnosti moraju biti u posudi do 100 ml.
Sve tečnosti treba staviti u jednu providnu plastičnu vreću sa patent zatvaračem dimenzija do 20cm k 20cm ukupnog kapaciteta do 1 litra.
Torba mora biti potpuno zatvorena i stavljena u ručni prtljag.
Morate ukloniti torbu sa tečnostima iz svog drugog ručnog prtljaga da biste prošli dodatni pregled, piše Net.hr.
Hrana za djecu
Ako putujete sa djetetom (8 dana – 2 godine), možete ponijeti količinu mlijeka za bebe, mlijeka u prahu, sterilisane vode i hrane za bebe koja vam je potrebna za let, čak i ako prekoračite uobičajene granice tečnosti.
Ovi predmeti ne moraju da stanu u providnu kesu potrebnu za druge tečnosti, ali ih pripremite za inspekciju aerodromskog obezbeđenja.
Pre putovanja, provjerite pravila avio-kompanije i zemlje odredišta, jer se detalji o tome šta se može unnijeti u avionu mogu promjeniti.