Predškolsko obrazovanje često je prvi korak ka oblikovanju budućih generacija, a posvećenost i trud prosvjetnih radnika ključni su za uspjeh ovog procesa.
Kao magistar predškolskog vaspitanja Maja Mirković Todorović već godinama svojim inovativnim pristupom doprinosi razvoju predškolskog obrazovanja i vaspitanja u Crnoj Gori.
Osnivačica privatnog obrazovnog centra Sveznalci, Maja implementira savremene metode rada koje utiču na razvoj pažnje i koncentracije kod djece, čineći centar jednim od vodećih u svom domenenu.
Svojim radom se istakla, pa je tako Maja nedavno proglašena za “Najboljeg nastavnika regiona”.
Ova prestižna titula, kako sama kaže, nije samo priznanje njoj, već cijeloj prosvjetnoj zajednici.
„Trenutak kada sam saznala da sam postala najbolji nastavnik regiona, bio je jako prijatan. Iako vjerujemo u svoj rad, nagrada uvijek donese osjećaj motivacije i satisfakcije. Ipak, najveća nagrada za mene je uspjeh djece s kojom radim. Kada vidite njihov napredak i zadovoljstvo, to je neuporedivo s bilo kojim priznanjem,“ objašnjava Maja.
Kao licencirani predavač mentalne aritmetike i nastavnik mentor, Maja kontinuirano unaprjeđuje svoje vještine i znanja, što je ključ za njen uspjeh u radu sa djecom. Njena posvećenost cjeloživotnom učenju i inovacijama u obrazovanju, čini je pravim uzorom u prosvjetnoj zajednici.
Nagrada „Najbolji nastavnik regiona“, dolazi kao zasluženo priznanje za sve što je postigla, ali i kao motivacija za dalje korake u unaprjeđenju kvaliteta obrazovanja i podrške djeci.
NAGRADA KAO STICANJE POŠTOVANJA OD STRANE GRAĐANA
Prema njenim riječima, nagrade mogu biti značajan podsticaj za unapređenje kvaliteta obrazovanja, ali ukazuje na problem neujednačenih kriterijuma i nedovoljnog uvažavanja prosvjetnih radnika.
“Unapređenje kvaliteta obrazovnja, je mnogo kompleksnije pitanje, od samih nagrada jer kriterijumi u našoj državi nijesu postavljeni što se tiče tog dijela nagrađivanja, nemamo jednake vrijednosne mogućnosti u školima i u vrtićima, a prosvjetni radnik se ne cijeni kroz taj dio nagrađivanja, prije svega treba vratiti ugled i poštovanje od strane građana, pa nas na taj način svrstavati i na taj način nas motivsati i za dalji rad. Treba vratiti ugled i poštovanje prema profesiji prosvjetnog radnika. Motivacija dolazi iz osjećaja da smo cijenjeni, ne samo kroz nagrade već i kroz društveno priznanje našeg rada.“, ističe naša sagovornica.
Ustupljena fotografija; Foto: privatna arhiva
IZAZOVI PREDŠKOLSKOG OBRAZOVANJA U CRNOJ GORI
Predškolsko obrazovanje suočava se s nizom izazova u Crnoj Gori, a prema Maji, najveći među njima su nedovoljni kapaciteti i prevelike grupe djece.
Problemi poput prenatrpanih grupa, ograničenih kapaciteta vrtića i nedostatka radnih materijala ograničavaju kvalitet rada sa djecom, što zahtijeva hitnu pažnju lokalnih zajednica i države.
„Trenutno radimo u grupama koje su duplo veće od normativa, koji, nažalost, postoje samo na papiru. To direktno utiče na našu sposobnost da se posvetimo svakom djetetu i pružimo mu potrebnu pažnju i njegu. Kada radite u takvim uslovima, ne možete pružiti svoj maksimum, niti izvući najbolje iz djece,“ naglašava Maja.
Iako je reforma obrazovanja u toku, mnogi su saglasni da trenutni uslovi nisu prilagođeni savremenim metodama poput projektnog planiranja.
“Projektno planiranje je izuzetno važno i daje sjajne rezultate, ali naši uslovi rada su daleko od idealnih za primjenu ovakvih metoda”.
Kako bi se situacija unaprijedila, neophodna su ulaganja u izgradnju novih vrtića, obezbjeđivanje adekvatnih radnih materijala, ali i kontinuirana edukacija kadra.
“Lokalna zajednica i država imaju ključnu ulogu u unapređenju predškolskog obrazovanja. Izgradnja novih objekata i ulaganje u opremu osvježili bi naš rad i direktno pomogli djeci”, objašnjava sagovornica Kolektiva.
Dodaje i da je edukacija vaspitača važan segment koji treba unaprijediti. Trenutno je za produžavanje licence obavezno pohađanje tri seminara, odnosno 24 sata obuke u pet godina, što je, prema njenom mišljenju, nedovoljno.
“Cjeloživotno obrazovanje trebalo bi da postane praksa za svakog prosvjetnog radnika. Iskusni vaspitači donose ogromnu vrijednost u učionicu, ali svi moramo raditi na sebi kako bismo išli u korak sa promjenama i novim pristupima u obrazovanju“.
“KADA SU DJECE DOBRO I DOBRI – SVE JE MOGUĆE”
Rad vaspitača predstavlja jedan od najvažnijih segmenata obrazovnog sistema. Iako često nevidljivi za širu javnost, vaspitači svakodnevno oblikuju najmlađe članove društva, postavljajući temelje za njihov budući razvoj.
Maja za naš portal otvoreno govori o izazovima i radostima svog posla, naglašavajući važnost prilagođavanja potrebama djece i saradnje s roditeljima.
„Najveći izazov uvijek bude saradnja s roditeljima, posebno kada se radi o izazovnim ponašanjima kod djece. Tu morate naći balans – kako da roditeljima saopštite što je potrebno korigovati, a da pritom birate riječi koje neće izazvati negativnu reakciju. Nažalost, nije rijetkost da roditelji odbijaju da prihvate određene probleme ili da rade na njima“.
Ipak, ističe da je rad u učionici sa djecom ono što ovaj posao čini posebnim.
“Rad sa djecom je najljepši dio našeg posla. Svakodnevno se suočavamo sa izazovima, ali to su oni ‘slatki’ izazovi – uvijek tragate za novim načinima kako da im pružite najviše, da ih inspirišete i pomerate granice onoga što mogu da postignu.“
Ustupljena fotografija; Foto: privatna arhiva
“NIJESMO CENTAR SVIJETA”
Rad u grupama gdje su prisutna djeca različitih potreba – od tipičnog razvoja do izazovnog ponašanja ili poteškoća u razvoju – zahtijeva prilagodljivost i pažnju:
„Najvažnije je da se svako dijete osjeća sigurno i voljeno. Prvo se trudimo da zadovoljimo njihove fiziološke i emocionalne potrebe, a tek onda prelazimo na radni dio – pjesme, priče ili vještine. Važno je da li su djeca dobro, jer ako su dobro, oni će da budu, dobri, a kada su dobro i dobri, vi onda možete sve da postignete sa njima, apsulutno sve što ste zamislili, sve svaki cilj da postignete, svaku vještinu da razvijete, jer djeca u tom momentu stiču povjerenje u vas, kada ste dobili njihovo povjerenje, dobili ste sve.”
Kao prvi korak u obrazovnom sistemu, vrtići postavljaju temelje za socijalni, emocionalni i intelektualni razvoj, socijalne veštine, poput međusobnog poštovanja, slušanja i saradnje, ključne su za pripremu djece za školu i širu zajednicu
“Predškolsko obrazovanje je temelj obrazovanja. Ako postavite temelje ispravno, deca će se razvijati na pravi način. Osnovne vještine koje razvijamo kod djece uključuju druženje sa vršnjacima, razvijanje empatije, prepoznavanje i upravljanje emocijama, kao i razumijevanje da nisu sami centar svijeta – da su i potrebe drugih ljudi jednako važne kao njihove.“
Pored emocionalnog i socijalnog razvoja, predškolske ustanove igraju ključnu ulogu u razvoju motorike, govora, razumijevanja i rasuđivanja kod djece.
“Razvijanje vještine slušanja i razumijevanja možda djeluje jednostavno, ali je osnova za buduće uspešno učenje. Mi djecu učimo da škola nije bauk, već mjesto gdje će nastaviti da se igraju, uče i rastu. Djeca koja na taj način percipiraju školu nemaju problema sa prilagođavanjem”.
NAJLJEPŠI, ALI NAJODGOVORNIJI POSAO
Kako kaže Maja, nagrađena za “Najboljeg profesora u regionu, biti vaspitač, je najljepši , ali i jedan od najodgovornijih.
„Vaspitač mora biti spreman na cjeloživotno učenje. Kako se vrijeme mijenja, mijenjaju se i potrebe djece i način njihovog učenja. Ako niste spremni da se stalno prilagođavate i usavršavate, onda to nije poziv za vas. Ova profesija zahtijeva veliku posvećenost, ali pruža neprocjenjivu radost kada vidite rezultate svog rada – srećnu, samopouzdanu djecu spremnu za buduće izazove”.
Kao ključan faktor u uspjehu vaspitača, sagovornica naglašava važnost kontinuiranog učenja i prilagođavanja.
“Vrijeme se mijenja, a s njim i potrebe djece i načini učenja. Ukoliko niste spremni na cjeloživotno učenje i na stalno usavršavanje svog znanja i vještina, onda ovo nije profesija za vas”.
Ustupljena fotografija; Foto: privatna arhiva
INOVATIVNI PRISTUP U OBRAZOVANJU
Maja je angažovana i kao saradnik za rad sa darovitom djecom u Mensi Crne Gore, gdje svojim znanjem i iskustvom doprinosi razvoju potencijala najdarovitijih mališana.
Takođe, ona je koordinator projekta Matematikom do razvoja logike, koji se trenutno implementira na nivou Javne predškolske ustanove Dragan Kovačević i širi se na ustanove iz drugih gradova, sa ciljem da postane projekat od državnog značaja.
„Matematika je moja velika ljubav, iako je nisam završila kao formalno obrazovanje. Kroz svoj rad sa djecom uspijevam da tu strast prenesem kroz razvoj logičkog mišljenja i rješavanje matematičkih zadataka. Cilj nam je da postignemo državnu razinu implementacije, kako bi što veći broj djece imao priliku da razvije svoje logičke veštine i uspešno se uklopi u školu i širu zajednicu”.
Naša sagovornica je autorka knjige o razvoju talenta i kreativnosti kod djece, koja je već našla svoje mjesto u obrazovnoj praksi. Trenutno radi na svojoj drugoj knjizi, koja će se fokusirati na razvoj pažnje i koncentracije kod predškolskog uzrasta.
OBRAZOVANJE KOJE MIJENJA SVIJET: LOGIKA, PAŽNJA I KREATIVNOST U FOKUSU
Razvoj talenata, darovitosti i kreativnosti kod djece ključni su aspekti savremenog obrazovanja, posebno u vremenu kada tehnologija značajno utiče na pažnju i koncentraciju najmlađih.
Ona dijeli svoje iskustvo i viziju unapređenja ovih vještina kroz obrazovni rad i knjige koje stvara.
“Djeca danas često imaju problema sa pažnjom i koncentracijom, jer tehnologija preusmjerava njihov fokus. Moj cilj je da kroz edukativne aktivnosti i programe povratim te vještine i razvijem logičko razmišljanje kod djece predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta,“ objašnjava sagovornica našeg portala.
Njena druga knjiga, koja je trenutno u procesu nastajanja, ima za cilj da pruži praktične metode za roditelje i edukatore kako bi pomogli djeci da unaprijede pažnju i koncentraciju kroz kreativne matematičke zadatke i igre.
“Vjerujem da logika i matematika mogu biti osnova za razvoj mnogih drugih vještina. Ako djeca od malih nogu razvijaju sposobnost rješavanja problema i analitičko razmišljanje, to će im koristiti tokom cijelog života,“ zaključuje ona.
OBRAZOVANJE S POSVEĆENOŠĆU
Kroz svoje projekte i rad, teži da ne samo unaprijedi obrazovni sistem, već i da inspiriše druge edukatore i roditelje da prepoznaju i podstiču potencijal svoje djece.
Ova posvećenost i uvjerenje u značaj predškolskog obrazovanja kao temelja za budući razvoj, omogućili su joj da ostvariznačajne promjene u obrazovanju, kako na lokalnom, tako i na širem nivou.
“Biti nastavnik mentor nije samo titula, to je odgovornost. Morate biti posvećeni kontinuiranom učenju i prilagođavanju, kako bi mogli odgovoriti na sve izazove koji se postavljaju pred djecu. Svakodnevno radim na unaprjeđenju svojih metoda i programa, kako bih im pomogla da razviju ključne vještine za uspjeh, posebno u vremenu kada je pažnja i koncentracija posebno ugrožena zbog prekomjerne upotrebe tehnologije”, zaključila je Maja za portal Kolektiv.me.