Hercegnovskom deklaracijom „Kultura i umjetnost za održivi razvoj“ biće ojačana integracija umjetnosti i kulture u obrazovanje, poboljšan pristup obrazovanju, podstaknuta kreativnost i inovacije i unaprijeđena prekogranična saradnja, saopšteno je iz Ministarstva kulture i medija (MKM).
Iz tog Vladinog resora su podsjetili da je Hercegnovska deklaracija „Kultura i umjetnost za održivi razvoj“ usvojena na sastanku Savjeta ministara kulture Jugoistočne Evrope (CoMoCoSEE), kojim je predsjedavala ministarka kultue i medija Tamara Vujović.
Iz MKM je saopšteno da su umjetnost i kultura snažni nosioci kulturne svijesti i izražavanja, društvene kohezije te podsticanja kritičkog razmišljanja, kreativnosti i inovacija, što je od suštinskog značaja za održivi razvoj društava.
Oni su naveli da UNESCO Okvir za obrazovanje o kulturi i umjetnosti, usvojen u Abu Dabiju u februaru ove godine, ima pet važnih strateških ciljeva, među kojima su pristup, inkluzija i jednakost u i kroz obrazovanje o kulturi i umjetnosti i kontekstualno, kvalitetno, cjeloživotno i široko učenje u i kroz obrazovanje o kulturi i umjetnosti.
Među važnim strateškim ciljevima tog okvira su i, kako se dodaje, uvažavanje kulturne raznolikosti i sposobnost za kritičko angažovanje, vještine za oblikovanje otpornije, pravednije i održivije budućnosti, kao i formalizacija i valorizacija ekosistema obrazovanja o kulturi i umjetnosti.
Iz MKM su rekli da, kao nastavak diskusija započetih u Abu Dabiju na tu temu, žele da se fokusiraju na transformativnu ulogu umjetnosti i kulture u obrazovanju kao temelju za održiva, inkluzivna i pravična društva.
„Integracija kulture u obrazovanje, o kojoj je govoreno na sastanku ministara, ključna je za njegovanje kreativnosti, kritičkog razmišljanja i dubokog uvažavanja raznolikosti kod naše omladine.”, kazali su iz MKM.
Saopšteno je da će biti ojačana integracija umjetnosti i kulture u obrazovanje.
“Potpisinici Deklaracije će se zalagati za obuhvatne programe koji pokrivaju istoriju, teoriju i praksu različitih oblika umjetnosti i kulturnih izraza. Podržaće profesionalni razvoj edukatora, umjetnika i kulturnih radnika”, kazali su iz Ministarsva.
U saopštenju se navodi da će biti unaprijeđena prekogranična saradnja kroz razmjenu, zajedničke projekte i kolaborativne mreže.
“Zahvaljujući tehnologiji poboljšaće se pristup obrazovanju u oblasti kulture i umjetnosti. Riješiće se izazovi i osigurati inkluzivnost u pristupu obrazovanju u oblasti kulture i umjetnosti, kao i podstaći inovacije i kreativnost”, kaže se u saopštenju.
Potpisinici Deklaracije se zalažu i za etičku upotrebu digitalnih tehnologija i vještačke inteligencije u obrazovanju.
“Podsticaćemo razvoj politika koje integrišu kulturu i umjetnost u nacionalne strategije obrazovanja. Ponovno je potvrđena posvećenost stvaranju Fonda za kulturnu saradnju (CCF) u saradnji s UNESCO-om”, kazali su iz MKM.
Oni su rekli da CoMoCoSEE predstavlja najznačajniju regionalnu platfromu u oblasti kulture, koja služi razmjeni iskustava, uspostavljanju novih, zajedničkih modela saradnje i usaglašavanju prioriteta kulturnih politika.
Taj regionalni savjet danas okuplja 12 država članica, dvije države u svojstvu posmatrača i tri međunarodne organizacije takođe u svojstvu posmatrača.
„Usvojenom Hercegnovskom deklaracijom uspješno je završeno predsjedavanje Crne Gore Savjetom ministara kulture Jugoistočne Evrope i poslate pouke posvećenosti jačoj saradnji zemalja JIE u oblasti kulture i umjetničkog obrazovanja“, kaže se u saopštenju.
Dodaje se da je predato predsjedavanje CoMoCoSEE Sjevernoj Makedoniji, u kojoj će biti organizovan sastanak ministara kulture naredne godine.