Iz Pošte Crne Gore odbijaju da odgovore na pitanja “Vijesti” ko će snositi odgovornost zbog 33 nezakonita zapošljavanja u toj državnoj kompaniji, koje je utvrdila Inspekcija rada i u drugostepenom postupku potvrdilo Ministarstvo rada, kao i da li će osobe koje su bili nezakonito zaposlene vratiti novac koji su dobijali tokom nezakonitog angažmana.
Inspekcija rada je tokom kontrola u junu utvrdila 33 nezakonita zapošljavanje u Pošti Crne Gore, dok su sve žalbe na ova rješenja odbijena od drugostepenog organa – Ministarstva rada.
Među nezakonito zaposlenim nalazi se i više rukovodilaca i direktora sektora u ovom državnom preduzeću, kao i članova njihove rodbine i članova porodica državnih funkcionera.
“Inspekcija rada je utvrdila nepravilnosti koje se odnose na zapošljavanje 33 lica bez sprovođenja postupka javnog oglašavanja, što je suprotno članu 24 Zakona o radu. U skladu s tim, Inspekcija rada je donijela rješenja kojima je subjektu nadzora naloženo otklanjanje navedenih nepravilnosti. Na rješenja postupajućih inspektora izjavljene su žalbe, ali su one od strane Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga odbijene kao neosnovane. Inspektori će nastaviti postupanje u cilju sprovođenja donijetih rješenja i nadzora nad otklanjanjem nepravilnosti”, odgovoreno je “Vijestima” iz Inspekcije rada krajem oktobra.
Nakon toga, “Vijesti” su upravi državnog preduzeća Pošta poslale pitanja da li su otklonili nezakonitosti u vezi ovih utvrđenih zapošljavanja, da li će osobe koje su bili nezakonito zaposlene vratiti novac koji su dobijali od Pošte tokom nezakonitog angažmana, kao i da li će neko u upravi ili menadžemntu i pravnoj službi odgovarati zbog ovolikog broja nezakonitih zapošljavanja.
Od slanja ovih pitanja upravi ove državne kompanije prošle je 15 dana, a oni i dalje nisu na njih odgovorili.
Prema Zakonu, kada inspekcija utvrdi nezakonito zapošljavanje, poslodavac mora da raskine taj radni odnos, a taj “zaposleni” bi morao i da vrati sav novac koji je dobio po osnovu tog nezakonitog zaposlenja, dok bi zbog nezakonitih ugovora i štete koja je pričinjena državnoj kompaniji neko morao da odgovara, naručito ako je u pitanju nepotizam.
Kao što su “Vijesti” ranije pisale, najčešći uzrok za utvrđene nezakonitosti bilo je zapošljavanje bez oglašavanja slobodnih radnih mjesta, kao i preuzimanja zaposlenih iz privatnih firmi suprotno zakonu, jer se u državnim firmama bez oglašavanja radnih mjesta mogu preuzimati samo zaposleni koji već rade u javnom sektoru na državnom ili opštinskom nivou.
Ovo znači da su osobe zapošljavane bez raspisivanja oglasa preko Zavoda za zapošljavanje, već direktno bez jasnih kriterijuma osim ako oni nisu bili rodbinske veze i stranačka pripadnost. Na ovaj način je izbjegnuto da za ta mjesta konkuriše neko ko bi imao bolje kvalifikacije i znanja i vještine iz ove oblasti.