Opšta sjednica Vrhovnog suda održava se danas, a Valentina Pavličić predložena je za kandidata za predsjednika Vrhovnog suda, saznaje Portal RTCG. Završeni su intervjui sa četiri kandidata za predsjednika Vrhovnog sud i onda je uslijedilo tajno glasanje.
Razgovor sa kandidatima obavljen je tri mjeseca nakon utvrđivanja liste.
Kandidati za ovu poziciju su sutkinje Vrhovnog suda Vesna Vučković koja obavlja funkciju v. d. predsjednice tog suda, sutkinja tog suda Ana Vuković, predsjednik Upravnog suda Miodrag Pešić i bivša zastupnica države u Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu Valentina Pavličić.
Sutkinja Vrhovnog suda Ana Vuković poručila je da se danas deveti put okupljaju što je potvrda urušenosti sudskog sistema.
„Zato se danas ne osjećam ugodno. Vjerujem da crnogorsko sudstvo može mnogo više i mnogo bolje. To je obaveza i dug prema poštovanju bogate pravne tradicije od gotovo tri vijeka. Imam obavezu da očuvam dostojanstvo ove profesije i zbog toga sam danas ovdje. Od vas, svojih kolega, očekujem da izaberete najboljeg od nas“, naglasila je Vuković.
Dodala je da se u programu rada bavila problemima koji više decenija muče sudstvo gdje u normativnom dijelu treba izmijeniti mnogo toga i osloboditi ga nepotizma i depolitizivati.
Naglasila je i da je finansijska nezavisnost jedna od vitalnih poluga nezavisnosti pravosuđa.
Vučković je tokom intervuja istakla da v.d. stanje u sudu traje predugo, imajući u vidu da je tako već četiri godine.
„U programu svog rada ukazala sam na princip nezavisnosti i samostalnosti, na odnos Vrhovnog sa drugim sudovima, na odgovornost, profesionalnost i transparentnost i ukazala na koji način sve to funkcioniše, incirajući sve što je vezano za evropske integracije i rad sudske uprave“, kazala je Vučković.
Smatra da predsjednik Vrhovnog suda treba da bude u potpunosti posvećen nezavisnosti i vršenju funkcije i da sudije moraju biti van bilo kakvih drugih uticaja.
Kandidatkinja Valentina Pavličić naglasila je da nikada nije bio teži trenutak za crnogorske sudije, jer s jedne strane treba da se odbrane od stigmatizacije i omalovažavanja kojeg ima svakodnevno, a s druge da odbrane čast i ugled sudijske profesije.
„U tom smislu kad se posmatra pozicija sudske grane vlasti u odnosu na zakonodavnu i izvršnu, nisam sigurna da ćemo se složiti da su u istoj ravni, ali demokratski standardi i principi su jasni i nema odstupanja ako hoćemo demokratsku državu i državu vladavine prava. To znači da odnos sve tri grane vlasti koji se dovodi do nekih tenzičnih napetosti ili kreativnih tumačenja, e upravo uloga Vrhovnog suda je da izbalansira odnos sve tri grane vlasti, s obzirom da se Vrhovni sud nalazi u toj poziciji da predstavlja vrh struke u stručnom smislu, a u javnom diskursu vrh ili svetionik pravde“, naglasila je Pavličić.
Kandidat Pešić je kazao da nezavisnost sudstva, efikasnost rada sudova i odgovornost sudija je kamen temeljac slobodnog i pravdenog društva.
„Bez nezavisnosti sudske grane vlasti mi sebe ne možemo nazvati modernom demokratijom. Sudski sistem u Crnoj Gori nije ravnopravan sa druge dvije grane vlasti i insistirao bih na dijalogu između tri grane vlasti. Sudska nezavisnost je neophodna za ostvarivanje slobode i prava svih građana i moramo stvoriti institucionalnu nezavisnost da bi došla do izražaja suštinska nezavisnost“, kazao je Pešić.
Podsjećamo, prema izmjenama Poslovnika o radu Vrhovnog suda, koje su u oktobru usvojene na Opštoj sjednici, Vučković i Vuković, kao sutkinje tog suda neće imati više pravo glasa na Opštoj sjednici kada se bude odlučivalo o izboru najvažnije pozicije u pravosuđu, kako ostali kandidati ne bi bili u neravnopravnom položaju tokom izbornog procesa.
Izmjene Poslovnika bile su ključni korak kako bi se nastavio izbor predsjednika Vrhovnog suda, za koji je konkurs otvoren još u julu ove godine.
“Sud mora da bude otvoren za javnost, a sa druge strane kada govorimo o bezbjednosti u sudovima u programu sam navela da je to prioritet“, kazala je Vučković.