Ispostavilo se da je putovanje kroz vrijeme u prošlost zapravo relativno lako. Sve što treba da uradite je da naterate univerzum da se okreće.
Čuveni matematičar Kurt Gedel bio je prijatelj i komšija Alberta Ajnštajna na Prinstonu. Postao je neverovatno radoznao za Ajnštajnovu opštu teoriju relativnosti, koja je bila i ostaje naša moderna formulacija gravitacione sile.
Ta teorija povezuje prisustvo materije i energije sa savijanjem i savijanjem prostora i vrijemena, a zatim povezuje to savijanje i savijanje sa ponašanjem materije i energije.
Gedel je bio radoznao da li relativnost može dozvoliti putovanje kroz vreme u prošlost. Ajnštajnova teorija je pretpostavila da predstavlja krajnji okvir za prirodu prostora i vremena, a koliko znamo putovanje u prošlost je zabranjeno. Dakle, Gedel je računao da bi opšta relativnost to automatski trebalo da odbaci.
I Gedel je otkrio da je zapravo opšta relativnost savršeno u redu sa putovanjem kroz vrijeme u prošlost. Trik je u tome da se svemir pokrene.
Gedel je konstruisao relativno jednostavan i veštački model univerzuma da bi dokazao svoju tačku. Ovaj univerzum se rotira i sadrži samo jedan sastojak. Taj sastojak je negativna kosmološka konstanta koja se odupire centrifugalnoj sili rotacije da bi univerzum ostao statičan.
Gedel je otkrio da ako sledite određeni put u ovom rotirajućem univerzumu, možete završiti u sopstvenoj prošlosti. Morali biste da putujete neverovatno daleko, milijarde svetlosnih godina, da biste to uradili, ali to se može učiniti.
Dok putujete, bili biste uhvaćeni u rotaciju univerzuma. To nije samo rotacija stvari u kosmosu, već i samog prostora i vremena. U suštini, rotacija univerzuma bi tako snažno promenila vaše potencijalne puteve napred da se ti putevi vraćaju tamo gde ste počeli.
Krenuli biste na svoje putovanje i nikada ne biste putovali brže od brzine svetlosti, i našli biste se tamo gde ste počeli, ali u svojoj prošlosti.
Mogućnost putovanja unazad stvara paradokse i narušava naše razumevanje uzročnosti. Srećom, sva zapažanja pokazuju da se univerzum ne rotira, tako da smo zaštićeni od Gedelovog problema putovanja kroz vreme unazad.
Ali do danas ostaje misterija zašto je opšta relativnost u redu sa ovim naizgled nemogućim fenomenom. Gedel je koristio primer rotacionog univerzuma da bi dokazao da je opšta teorija relativnosti nepotpuna i da je možda ipak u pravu.