Istorijski i kulturni centar, crnogorska prijestonica proslavila je Dan oslobođenja i Dan prijestotince.
Tim povodom gradonačelnik Nikola Đurašković poručio je da Cetinje i Cetinjani čvrsto stoje na braniku crnogorskog jezika, državljanstva i identiteta.
„Uvjeravam vas da nećemo nijemo posmatrati isplaniranu igru sa službenim jezikom, niti kreiranu zamisao da se kroz dvojno državljanstvo stvore uslovi da se o sudbini Crne Gore odlučuje van njenih granica. To je crvena linija čiji prelazak građanska i evropska Crna Gora neće mirno posmatrati“, istakao je Nikola Đurašković, gradonačelnik Cetinja.
Parlament Prijestonice nedavno je na inicijativu Demokratske partije socijalista (DPS) jednoglasno odlučio da šef parlamenta Andrija Mandić nije dobrodošao na Cetinje, sve dok se javno ne izvini građanima Cetinja zbog svega izrečenog u vezi sa Prijestonicom.
Upitan kako će ta odluka izgledati u praksi Đurašković danas kaže da je nevažno da li će se Mandić izviniti, jer sve ono što je saopštavao u prethodnom periodu garantuje da to izvinjenje neće biti iskreno.
„Gospodin Mandić nije pozvan ni na jedan zvanični događaj Prijestonice I takav primjer ćemo slijediti u budućnosti“, rekao je Đurašković.
Na pitanje može li se to možda tumačiti na neki način i kao kršenje nekih ljudskih prava time što su ga proglasili nepoželjnom osobom, Đurašković je odgovorio: „Ne apsolutno, Skupština Prijestonice ima pravo na donošenje takvih zaključaka, a upravo način primjene tih zaključaka u praksi će dati eventualno prostora za komentarisanje, ali ćemo se potruditi da to ne bude slučaj.“
Na svečanoj sjednici u Vladinom domu poručeno je da je 13. novembar praznik slobode, hrabrosti i nepokolebljive borbe crnogorskog naroda.
Đurašković je istakao da su posvećeni razvoju Cetinja, te da su u prethodnoj realizovali brojne investicije, infrastrukturne projekte i manifestacije i da je Cetinje među liderima crnogorskih opština po ostvarenju kapitalnog budžeta. Na svečanosti su uručena i priznanja najboljim studentima.