ASK traži 2,69, a DRI 3,56 miliona eura

ASK traži 2,69, a DRI 3,56 miliona eura

Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) je projektovala za 2025. godinu svoj budžet na iznos od 2,69 miliona eura, a Državna revizorska institucija 3,567 miliona eura.

O nacrtima budžeta ovih dvaju institucija sjutra bi trebalo da se izjasni Odbor za ekonomiju, finansije i budžet.

Prema zakonskoj proceduri, Odbor na predlog ASK-a i DRI utvrđuje njihov nacrt budžeta pa ih šalje Vladi koja opredjeljuje konačnu sumu.

Zakonom o sprečavanju korupcije je definisano da odobreni novac za rad ASK-a ne može biti manji od 0,2 odsto tekućeg državnog budžeta.

“Planirana sredstva u budžetu Crne Gore za 2025. godinu za ASK raspoređuju se na program Sprečavanje korupcije, a koji će biti realizovan kroz potprogram I – stručni i operativni poslovi i međunarodna saradnja u oblasti sprečavanja korupcije (upravljanje i administracija i međunarodna saradnja 1,29 miliona eura i potprogram II – prevencija korupcije (provjera sprečavanja sukoba interesa i provjera prihoda i imovine 1,40 miliona”, definisano je u nacrtu budžeta u koji “Vijesti” imaju uvid.

Kako je obrazloženo budžet ASK-a za 2025. godinu je projektovan u skladu sa odredbama Zakona o sprečavanju korupcije kojim su definisane njene nadležnosti, Strategijom za borbu protiv korupcije 2024-2028. i Komunikacionom strategijom ASK-a 2023-2025. Imajući u vidu opseg poslova koje obavlja Agencija, članom 100 Zakona o sprečavanju korupcije predviđeno je da odobrena sredstva za funkcionisanje i rad Agencije ne mogu biti manja od 0,2% tekućeg budžeta Crne Gore.

“Agencija je planirala budžet za 2025. u iznosu od 2.697.930,00 eura, što je više u odnosu na 2024. godinu za 227.930,00 eura. Tekući budžet Crne Gore u Smjernicama makroekonomske i fiskalne politike za period 2024–2027. za 2025. godinu planiran je u iznosu od 1.335,12 miliona eura, što znači da budžet Agencije ne može biti niži od 2.670.000,00 eura. Planiranim novcem moguće je obezbijediti efikasno izvršavanje djelokruga poslova Agencije u skladu sa zakonima o sprečavanju korupcije, lobiranju i finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja”, piše u obrazloženju nacrta budžeta.

Savjet ASK-a, na predlog v.d. direktora Dušana Drakića, je 18. oktobra ove godine donio Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji kojim je predviđeno 98 radnih mjesta i to: za Potprogram I – 40 radnih mjesta i za Potprogram II – 58 radnih mjesta.

“Bruto zarade i doprinosi na teret poslodavca za Potprogram I planirani su u iznosu od 674.746,00 e i odnose se na 40 zaposlenih, a za Potprogram II planirani su u iznosu od 940.500,00 e i odnose se na 58 zaposlenih”, piše u nacrtu budžeta ASK-a, u kome se dodaje da je novac za bruto plate planiran u skladu sa zakonima o zaradama zaposlenih u javnom sektoru i sprečavanju korupcije.

Pojašnjeno je da prema članu 101 Zakona o sprečavanju korupcije, zaposleni u ASK-u mogu ostvariti pravo na mjesečni dodatak na osnovnu zaradu u iznosu do 30%.

“Izdaci po osnovu ugovora o djelu planirani su u iznosu od 80 hiljada eura i planirani su za finansiranje onih potreba ili aktivnosti Agencije, za koje među zaposlenima ne postoje potrebne stručne kvalifikacije (usluge određene tehničke podrške i ostale vanredne usluge), kao i isplate autorskih honorara ekspertima koje Agencija po potrebi angažuje. Agencija će biti primorana da angažuje više osoba po ugovoru o djelu zbog održavanja lokalnih izbora u određenim opštinama, koji će usloviti povećani obim posla (praćenje oglašavanja političkih subjekata u štampanim i elektronskim medijima, izlazak na teren i praćenje reklamiranja političkih subjekata u lokalnim medijima, praćenje oglašavanja političkih subjekata na državnom i lokalnom nivou putem bilborda, putem flajera i drugih poslova)”, navodi se u nacrtu budžeta.

Budžet DRI koji je projektovan na 3,5 miliona eura raspodijeljen je na tri potprograma i to sprovođenje revizija, u iznosu od 2,46 miliona (69,22 odsto), straterški plan i obuke 570 hiljada (16,1 odsto) i Stručni i operativni poslovi u iznosu od 526 hiljada (14,78 odsto).

42,200 hiljada eura je planirao ASK za naknade članovima Savjeta koji, shodno zakonskoj proceduri, imaju pravo na mjesečnu naknadu u visini 50 odsto prosječne bruto zarade u Crnoj Gori u prethodnoj godini prema podacima Monstata

Od ukupne sume DRI je za bruto plate zaposlenih i doprinose na teret poslodavaca u potprogrmau sprovođenja revizija planirana su na 2,17 miliona eura, a u okviru potprograma stručni i operativni poslovi 307,135 hiljada.

Senator DRI Nikola Kovačević koji predsjedava Senatom ove institucije je u ponedjeljak na sjednici Odbora pojasnio da je projektovani budžet za narednu godinu veći za 7,2 odsto ili 239 hiljada u odnosu na ovogodišnji budžet DRI.

“Imajući u vidu da DRI u narednoj godini planira da poveća broj revizija i obuhvati kontrole preporuka potrebno je planirati dodatni revizorski kadar i novac na rashodima na službena putovanja. To nije novac za dnevnice nego za obavljanje revizorskog posla na terenu”, pojasnio je Kovačević.

Za potprogram Sprovođenje revizije predviđena su 82 službenika. Postojeći broj službenika (66 službenika + 8 službenika čije je zapošljavanje predviđeno Kadrovskim planom do kraja 2024. godine), nije dovoljan, kako je ocijenjeno iz DRI, za obavljanje redovnih radnih zadataka i aktivnosti iz osnovne djelatnosti institucije, tako da je u 2025. godini planirana popuna 8 radnih mjesta, a koja se odnose na nedostajući revizorski kadar, dok je u potprogramu – stručni i operativni poslovi DRI predviđeni novac za bruto zarade odnosi na 17 službenika.

Odbor se nije izjasnio o nacrtu budžeta DRI u ponedjeljak jer nije bilo kvoruma.

Kovačević je kazao da je DRI informisala Odbor za ekonomiju da on naredne godine odlazi u penziju za manje od pet mjeseci.

“Kao najstariji trenutno predsjedavam Senatom i to radim dvije godine i tri mjeseca. U slučaju da ne izaberu predsjednika Senata do 28. marta naredne godine neće imati ko da predsjedava Senatom, saziva sjednice i da se donose odluke kako bi institucija funkcionisala. Molim da to imate na umu i da se to pitanje u ovih pet mjeseci riješi da se ne bi obezglavila ova važna institucija za funkcionisanje sistema u Crnoj Gori”, kazao je Kovačević.

Boris Mugoša (SD) je rekao da će Skupština odlučiti da li uskoro da izabere predsjednika Senata ili da sačeka sprovođenje konkursa za upražnjeno mjesto koje sada pokriva Kovačević.