U Kliničkom centru Crne Gore u subotu je preminula porodilja iz Ulcinja, Drita Tafa. Nakon porođaja, carskim rezom, 13. septembra pacijentkinja je tretirana u Kliničkom centru, gdje je nakon dva mjeseca liječenja, usljed drastičnog i brzog pogoršanja zdravstvenog stanja preminula.
Član porodice Drite Tafa, u izjavi za Gradsku RTV, kaže da porodica za tragediju krivi doktoricu koja je vodila njenu trudnoću i porodila je, nakon čega su krenule sve komplikacije. Ministar zdravlja Vojislav Šimu n daje obećanje da će svi odgovorni biti procesuirani u skladu sa zakonom.
Tridesetpetogodišnja Drita Tafa, koja je preminula u Kliničkom centru nakon komplikacija izazvanih porođajem u Opštoj barskoj bolnici, bila je u odličnom zdrastvenom stanju, bez ikakvih tjeskoba, kazao je za Gradsku RTV njen brat Jupo Zatović. Uz povjerenje u rad nadležnih institutija u daljem utvrđivanju odgovornosti, Zatović navodi da je protiv doktorice koja je vodila Dritinu trudnoću i izvršila hiruršku intervenciju, porodica pokrenula sudski postupak.
,,Po dogovoru sa tom doktoricom smo odlučili da ide na carski rez. Međutim, poslije porođaja došle su sve komplikacije. Nakon što smo pitali doktoricu, jer je ta operacija je trajala dva i po sata, kako je proteklo, doktorica je rekla da je sve u redu. Sestra je od početka imala bolove, oni su rekli da je to normalno poslije porođaja“ , priča Zatović.
Direktor KCCG Aleksandar Radović kazao je da je pacijentkinja iz Bara dovedena u tu ustanovu zbog sumnje da je došlo do podvezivanja mokraćovoda, što je konstatovao urolog, pa je u konsultaciji sa interventnim radiologom instalirana sonda, kako ne bi došlo do zastoja bubrega.
,,Sama procedura je protekla po planu, taj bubreg se stabilizovao u narednim danima i nakon devet dana pacijentkinja je uredno puštena kući. Bubreg je funkcionisao, ta sonda se stavlja preko kože i to je privremeno rješenje dok se situacija i stanje pacijentkinje potpuno ne stabilizuje, po svim preporukama struke. Sljedeći korak je trebao da se uradi u četiri do pet nedjelja, tako je i urađeno, pacijentkinja je ponovo primljena u KCCG“, objašnjava Radović.
Nakon svih kontrolnih pregleda i snimanja, prema riječima Radovića, pristupilo se proceduri postavljanja sonde unutar organizma. Iako je pacijentkinja primljena u dobro opštem stanju i prva snimanja su pokazivala da je sve u redu, nakon kratkog vremena pacijentkinji se pogoršalo stanje.
,,Pacijentkinja je ušla u šokno stanje i privedena je u intezivnu njegu KCCG-a negdje oko 1 sat. Uključene su sve mjere reanimacije, nažalost do smtrnog ishoda je došlo u 7 sati i 30 minuta u subotu. Mi smo u KCCG pokrenuli komisiju koja se bavi ovakvim stanjima, kada dolazi do eventualno nerazjašnjenih uzroka smrti, da se ustanovi zašto je u jednom kratkom periodu došlo do pogoršanja stanja i smrtnog ishoda “, kazao je Radović.
Ministarstvo zdravlja preduzima neophodne mjere kako bi se uvtrdila odgovornost svih koji su učestvovali u procesu liječenja pokojne pacijentkinje, kazao je ministar Vojislav Šimun, dodajući da je u Opštoj bolnici Bar poslata zdrastveno sanitarna inspekcija, čiji nalaz se očekuje narednih dana.
„Resorno ministarstvo će sprovesti i samostalnu detaljnu istragu, pa će, prema najavama Šimuna, biti formirana eksterna komisija sastavljena od stručnih članova iz regionalnih zdrastvenih centara, kako bi imali nepristrasan pristup u rasvjetljavanju problema“ , poručio je Šimun.
I dok resorni ministar tvrdi da će sva odgovorna lica biti procesuirana, ženske organizacije u Ulcinju najavile su protesno okupljanje 7. novembra, a na Internetu je pokrenuta peticija za smjenu ginekološkinje u barskoj bolnici.