Uveče 25. oktobra, ruska vojska napala je ciljeve u Kijevu i još nekim gradovima Ukrajine koristeći kamikaza dronove dok je u igri hiljade Sjevernih Korejaca u zamjenu za nuklearnu tehnologiju od Rusije koja bi mogla preokrenuti situaciju u svijetu, tvrde zapadni mediji.
Ukrajinska protivvazdušna odbrana nije mogla da izađe na kraj sa kamakiza dronovima.
– Ostaci su pali u oblasti Darnicki, izazivajući požar, saopštile su kijevske vlasti, dok stanovnici Kijeva na društvenim mrežama pišu o požarima i uništenim objektima u gradu.
U napadu je učestvovalo oko dvadesetak napadačkih dronova. Lokalni izvori su prikazali snimke eksplozija i vatre.
Juče i prekjuče ruski predsjednik okupio je nekoliko zemalja u okviru BRIKS-a (uključujući Tursku) kako bi potpisali dogovor o zajedničkim ciljevima, stvarajući uniju koja je ozbiljan izazov Zapadu. To je plan dugih godina koji možda datira još iz vremena SSSR-a sa ciljem smanjivanja dominacije SAD.
Međutim, Moskva, koja je trenutno angažovana u ukrajinskom sukobu, želi da ovaj konflikt okonča u svoju korist.
Nove informacije otkrivaju koncentraciju ogromne ruske armije od 200.000 vojnika na jugu Ukrajine. Radi se o kolosalnoj sili od 200.000 ruskih vojnika, zajedno sa hiljadama tenkova, samohodnih haubica, borbenih vozila pješadije, TOS-1,2,3, koja su koncentrisani na jugu.
Ove snage pokrivaju pravce Zaporožje, Dnjepar (Herson) i Krim.
Ogromna koncentracija ruskih snaga podsjeća na pripreme za zauzimanje Berlina 1945. godine, ali sada to nazivaju Kijevom, gdje planiraju da stignu, bar do predgrađa, kako bi okončali ovaj konflikt i nastavili sa planovima ekonomskog rasta, kako pokazuje i sastanak BRIKS zemalja.
Rusi su probili ukrajinsku odbranu i zauzeli polovinu Selidova, postavljajući svoju zastavu na višespratnice.
Pojedini ukrajinski vojni zvaničnici i analitičari u Kijevu ne oklijevaju da pišu o lošem stanju ukrajinske vojske i velikom napredovanju ruskih snaga.
Ruske trupe su napredovale u centru Selidova, duž železnice ka Višnevom i u oblasti deponije rudnika koja nosi ime po selu.
Kako rat u Ukrajini eskalira, Sjeverna Koreja povećava svoje učešće, tražeći zauzvrat nuklearnu tehnologiju od Rusije za lansiranje projektila i obuku vojnih kadrova, tvrde zapadni mediji.
Prema Kirilu Budanovu, šefu ukrajinske vojnoobavještajne službe, Sjeverna Koreja je zatražila nuklearno oružje niske snage i sisteme za lansiranje raketa sa podmornica.
Južnokorejske obavještajne službe upozorile su da bi ruska pomoć u modernizaciji sjevernokorejske vojske mogla destabilizovati region.
Ovaj sporazum između sjevernokorejskog lidera Kim Džong Una i ruskog predsjednika Vladimira Putina zvanično je potpisan kao odbrambeni pakt u junu 2024, što označava sve jaču vojnu saradnju između dvije zemlje.
Ova saradnja nije nova. Sjeverna Koreja navodno isporučuje municiju, rakete i drugo oružje Rusiji od avgusta 2023., sa preko 20.000 kontejnera vojne opreme. Govori se o cifri od 9,5 miliona granata.
Sada, Pjongjang očigledno povećava svoje angažovanje slanjem vojnika da podrže ratne napore Rusije, smatraju na zapadu.
Ukrajinski predsjednik Zelenski i južnokorejske obavještajne službe izvijestili su da se sjevernokorejski vojnici obučavaju u Rusiji, a prve jedinice se očekuju u novembru 2024. godine. Jedino nije objašnjeno zašto im je potrebna dodatna obuka.
Zelenski je osudio ovaj potez, nazivajući učešće Sjeverne Koreje – drugom državom koja učestvuje u ratu protiv Ukrajine, pozivajući na snažan međunarodni odgovor, misleći verovatno na preko 50 zemalja kolektivnog zapada koje stoje iza njega obaveštajno i finasijski.
Američke obavještajne službe izveštavaju da je 1.500 severnokorejskih specijalnih jedinica već stiglo u Rusiju, sa planovima za raspoređivanje još hiljada.
Ovi vojnici, prerušeni u ruske uniforme, obučavaju se prije nego što budu poslati na prvu liniju fronta. Ovo bi, ako se pokaže tačnim, predstavljalo prvo veliko vojno angažovanje Sjeverne Koreje u inostranstvu posle Korejskog rata 1950-ih.
Zauzvrat, Sjeverna Koreja ne dobija samo rusku vojnu opremu, već i potencijalno kritičnu podršku za svoj nuklearni i raketni program, smatra Pentagon. Pjongjang traži rusku pomoć u poboljšanju tehnologije interkontinentalnih raketa i drugih naprednih oružanih sistema, uključujući mogućnosti za svemirski nadzor i izgradnju prve nuklearne podmornice.
Ovi događaji predstavljaju značajnu pretnju regionalnoj bezbednosti, posebno za protivnika broj jedan, Južnu Koreju, koja je već danima uznemirena usljed sve veće vojne saradnje između Rusije i Sjeverne Koreje.
Južnokorejske obavještajne službe oglasile su se alarmom koji ne gase zbog posljedica ovog sve jačeg saveza, iako prepuni američkih vojnih baza po svojoj teritoriji što sa druge strane, u odnosu Moskve i Pjongjanga nije slučaj.
Zvaničnici u Seulu opisali su prisustvo sjevernokorejskih vojnika kao „ozbiljnu pretnju bezbjednosti“ i upozorili da bi ruska podrška u modernizaciji vojske Sjeverne Koreje mogla destabilizovati region.
Očekivano, Južnokorejski zvaničnici takođe su rekli da bi mogli da preispitaju svoju politiku nepružanja vojne pomoći Ukrajini, u zavisnosti od razvoja situacije.
Putin, koji je u početku tražio brze pobjede, sada sve više dobija strane podrške. Pored Sjeverne Koreje, Rusija navodno prima oružje i od Irana i Kine, čime se geopolitička situacija dodatno komplikuje, tvrdi istih 50-ak zapadni država koji finansiraju Kijev.
Putin želi da okonča sukob sa Ukrajinom oko februara, smatraju neki na zapadu, obeležavajući tri godine od eskalacije sukoba u Ukrajini 2022.