Vjerovali ili ne: U ovom kvartu najam stana košta 88 CENTI godišnje

Vjerovali ili ne: U ovom kvartu najam stana košta 88 CENTI godišnje

Ako želite da posjetite Fugerei, moraćete da platite kartu čija je cijena četiri puta veća od iznajmljivanja stana na cijelu godinu…

Ko je tražio stan u Berlinu, Dablinu, Parizu, zna o kojim cijenama najma je riječ.

Međutim, ima i sasvim drugih primjera. Iako zvuče kao nešto iz rubrike „vjerovali ili ne“, dolaze iz stvarnog života. Tačnije, iz idiličnog njemačkog naselja Fugerei, gdje se cijena zakupa stana nije mijenjala od 16. vijeka, i iznosi 88 centi godišnje, prenosi Punkufer.hr.

Fugerei, najstarije naselje na svijetu

Naselje iz snova nalazi se u bavarskom gradu Augsburgu. Takođe je jedan od najstarijih gradova u Njemačkoj, o čemu svjedoči i njegovo ime: naime, osnovan je po naredbi rimskog cara Avgusta kao vojni logor. Već tada je ovdje živjelo oko 10.000 ljudi, a uskoro će postati jedan od najvećih gradova Svetog rimskog carstva.

Bio je centar trgovine, industrije i proizvodnje tkanina, umetnička oaza brojnih slikara i muzičara, rodno mjesto posebnog rokoko stila zvanog „augzburški stil“, njegov vodovod je uvršten na Uneskovu listu svjetske baštine u Evropi.

Međutim, iako napredan, grad je imao svoj dio siromašnih građana. O njima se brinula uticajna i moćna bankarska porodica Fuger, koja je u 16. veku uložila novac u izgradnju posebnog naselja Fugerei za ne baš bogate. Među njima su bile udovice, beskućnici i osiromašeni zanatlije, ali ne i prosjaci.

Foto: Ilustracija, Pixabay

Pomozite ljudima da sami sebi pomognu

Da bi postali stanovnici Fugereia, morali su da ispune nekoliko uslova: da provedu najmanje dvije godine živeći u Augsburgu, da budu katoličke vjere i da imaju dokaz da su neosuđivani. Zanimljivo je da je jedan od mještana bio i pradjeda čuvenog Mocarta, u čiju čast je danas podignuta spomen-ploča.

Stanovnici naselja plaćali bi fondaciji godišnju zakupninu u iznosu od samo 88 centi, a uz to su bili obavezni da „obavljaju“ tri molitve dnevno za članove porodice Fuger i obavljaju honorarni rad u zajednici. Veliki značaj pridavan je duhu zajedništva i solidarnosti, koji se i danas osjeća. Stanovnici vrše usluge jedni drugima, pomažu jedni drugima i druže se.

Tako je Fugerei postao najstarije društveno naselje na svijetu . Ali za one koji bi mogli da zloupotrijebe nečiju dobru volju, treba napomenuti: osnovni princip pomoći stanovnicima je da se pomogne ljudima da pomognu sebi. Dakle, dok ne stanu na noge i budu u stanju da se isele, ustupajući mjesto drugima kojima je to potrebno.

Danas ima oko sedamdeset kuća, odnosno oko 150 stanova. Površina stanova je oko 60 kvadratnih metara, a oni u prizemlju imaju i baštu. Ovaj grad u gradu je od srednjeg vijeka opasan zidinama i ima pet kapija koje su i danas zatvorene svake večeri. Ovdje su za goste uređeni muzej i prodavnica suvenira.

Ako želite da posjetite Fugerei, moraćete da platite kartu čija je cijena osam puta veća od iznajmljivanja stana na cijelu godinu – pa ćete morati da izdvojite čak 8 eura.