Trgovcima se preporučuje da odmah prestanu sa naplatom promotivnih kesa i torbi, jer su, prema zakonskim propisima, za kršenje ovih odredbi predviđene novčane kazne koje se kreću od 300 do 2.000 eura, saopštio je nacionalni ekspert za zaštitu potrošača Jovo Rabrenović.
“Danas je u Crnoj Gori stupila na snagu zabrana korišćenja plastičnih kesa, u skladu sa Zakonom o upravljanju otpadom. Ova mjera, usmjerena ka smanjenju plastičnog otpada i zaštiti životne sredine, predstavlja značajan korak ka održivom razvoju. Međutim, njena primjena otvorila je određene izazove za potrošače, posebno u vezi sa naplatom promotivnih kesa i torbi” , istakao je on.
Rabrenović kaže da se u mnogim trgovačkim lancima širom zemlje, potrošačima naplaćuju kese i torbe koje sadrže logotip, naziv, slogan ili znak trgovca, što je, prema Zakonu o zaštiti potrošača, nedozvoljeno.
Naime, dodaje, ovaj zakon jasno definiše da kese i torbe koje se koriste za nošenje kupljenih proizvoda, a koje u cijelosti ili djelimično prikazuju promotivne elemente trgovca, poput logotipa ili naziva, ne smiju biti naplaćene, jer se smatraju promotivnim materijalom.
“Pojedini trgovci pokušavaju da obiđu zakonsku odredbu iz člana 22 Zakona o zaštiti potrošača kreativnim stilizacijama natpisa ili dodavanjem minimalnih izmjena, poput dodavanja jednog slova, kako bi izbjegli direktno pominjanje imena trgovine. Međutim, ovakve prakse predstavljaju očigledno kršenje Zakona o zaštiti potrošača i mogu dovesti do značajnih kazni. Pozivamo nadležne inspekcijske službe da hitno preduzmu mjere i zaštite prava potrošača, te da osiguraju pravilnu primjenu zakona. Trgovcima se preporučuje da odmah prestanu sa naplatom promotivnih kesa i torbi, jer su, prema zakonskim propisima, za kršenje ovih odredbi predviđene novčane kazne koje se kreću od 300 do 2.000 eura” , kazao je on.
Prema njegovim riječima zaštita potrošačkih prava ne smije biti dovedena u pitanje, a potrošačima se savjetuje da prijave svaki slučaj nezakonite naplate promotivnih kesa.
“Dosljedna primjena zakona doprinosi očuvanju ekoloških ciljeva, ali i zaštiti interesa građana. Takođe, sem ovog problema pojavio se i novi problem jer trgovci naplaćuju po 15 centi dozvoljene plastične kese tako da po običaju svaki društveni boljitak ide na trošak potrošača. Nije sporno uvođenje zabrane kesa ali je teško prihvatljivo da potrošači na kraju moraju da plate sve pa čak i unapređenje naših ekoloških standard i poboljšanje uslova zaštite životne sredine” , zaključio je Rabrenović.