Sudije više crnogorskih sudova izrazile su nezadovoljstvo uslovima u kojima rade, ali i platama, koje su, kako su ukazali, neuravnotežene.
Prema nezvaničnim saznanjima „Dana“, sudije su postigle usmeni dogovor da će stupiti u štrajk ukoliko se uslovi u kojima rade ne poboljšaju, a njihove zarade ne povećaju.
Tim povodom, predstavnici sudija sastali su se sa premijerom Milojkom Spajićem, ministrom pravde Bojanom Božovićem i ministrom finansija Novicom Vukovićem. Nezvanično saznajemo da su sudije i tom prilikom oštro izrazile nezadovoljstvo, upozoravajući na mogući štrajk. Ipak, od nadležnih su dobili obećanje da će hitno pristupiti rješavanju problema zarada u sudovima, pa su od ideje o štrajku, makar zasad, odustali.
Iz Ministarstva pravde su tom listu potvrdili da se pomenuti sastanak dogodio, te da su glavni teme bile zarade sudija i uslovi u kojima rade. Odgovor na pitanja da li je na sastanku bilo riječi i o štrajku nijesmo dobili. Iz tog resora najavljuju da će do kraja godine biti urađen nacrt izmjena zakona kako bi se riješilo pitanje malih plata sudija i kako bi se regulisao problem neuravnoteženih zarada.
– Vlada Crne Gore i Ministarstvo pravde razumiju nezadovoljstvo sudija zbog njihovog neadekvatnog materijalnog statusa i loših uslova za rad i aktivno rade na tome da se ispravi višedecenijska nepravda povodom ovog pitanja. S tim u vezi, na sastanku koji je premijer održao sa predstavnicima sudske grane vlasti, a kojem je prisustvovao i ministar pravde, razgovaralo se o više aspekata unapređenja pravosudnog sistema i izazovima sa kojima se sudije suočavaju u svom radu, uključujući pitanje uslova rada i materijalnog položaja sudija. Na ovom sastanku je zajednički konstatovano da hitno treba pristupiti unapređenju normativnog okvira kojim se reguliše pitanje zarada sudija, kao i uslovi u kojima oni rade. S tim u vezi, zaključeno je da se do kraja godine pripremi nacrt izmjena zakona kojima će se poboljšati materijalni status svih sudija, sa posebnim akcentom na ispravljanje trenutne neuravnoteženosti zarada unutar različitih referata u istim sudovima, kao i u samom sudstvu. Ukoliko budemo imali dodatne informacije u vezi sa ovom temom, obavestićemo vas blagovremeno – saopšteno je iz kabineta ministra pravde.
Kako „Dan“ nezvanično saznaje, u izražavanju nezadovoljstva prednjače sudije osnovnih sudova.
Prošle godine, prilikom usvajanja predloga zakona kojim je predviđeno povećanje zarada, iz Osnovnog suda u Podgorici saopšteno je da je taj potez bio ispravan, te da su se u više navrata obraćali i skretali pažnju na visinu zarade koja ni u kom smislu ne odgovara, kako obimu posla, tako ni značaju funkcije sudije osnovnog suda i odgovornosti koju ta funkcija nosi.
– Posebno ukazujemo da sudije osnovnih sudova, osim osnovne zarade, nemaju mogućnost da ostvare dodatak na zaradu na ime prekovremenog rada koji obavljaju, a koji zakon ne prepoznaje. Sudije osnovnih sudova u Crnoj Gori su prva karika pravosudnog sistema i najviše su opterećene obimom posla, posao obavljaju u neadekvatnim uslovima za rad, suočavajući se svakodnevno sa različitim izazovima, ali, bez obzira na navedeno, svojim radom najviše doprinose ostvarivanju efikasnosti i nezavisnosti pravosuđa – saopšteno je tada iz podgoričkog Osnovnog suda.