Danica Popović, profesorka Ekonomskog fakulteta u penziji i autorka analize o isplativosti projekta „Rio Tinta“ u Srbiji, ocijenila je da bi po stanovniku Srbije godišnja zarada od iskopavanja litijuma bila 2,6 eura.
„Na osnovu ekonomske i finansijske analize, kao i zbog mnogih rizika vezanih za njegovo sprovođenje, projekat Jadar nije opravdan i treba ga zaustaviti“, zaključak je Zorana Drakulića, osnivača Point Grupe sa iskustvom u rudarstvu, Boška Mijatovića, osnivača Centra za liberalno-demokratske studije, Dejana Šoškića, profesora ekonomskog fakulteta i bivšeg guvernera Narodne banke, i Danice Popović, profesorke ekonomskog fakulteta u Beogradu u penziji, prenosi N1.
Autori analize kažu da su ekonomski efekti projekta Jadar krajnje neizvjesni, dok su u najpovoljnijem scenariju ravni nuli.
Profesorka Danica Popović je u programu N1 „Iza vesti“ ocijenila da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić trenutno ima dva zadatka.
„Jedan je Rio Tinto, da obezbijedi ono što je potrebno EU i Njemcima, a to je da imaju litijum u Evropi i da naprave drastični odskok od kineskog litijuma i od kineskog tržišta. Mi smo tu kao neka njihova zaštita. Drugo, što je Vučićev zadatak, jeste da preda Kosovo. I mislim da se sva ova halabuka namjerno diže na ovoliki nivo da se o Kosovu ne bi govorilo“, ocjenjuje profesorka.
Kada je riječ o finansijskim parametrima, kako kaže, cilj je da se u mnoštvu podataka stvari manje jasno vide, kao i da su studijom koju su uradili željeli da pokažu da bi po stanovniku Srbije godišnja zarada od iskopavanja litijuma bila 2,6 eura.
Do tog podatka su došli, kaže profesorka, tako što su na sajtu Rio Tinta našli studiju „Ergo instituta“ koji je prema njenim riječima – prilično nepoznat.
„Mi smo uzeli zvanične podatke Rio Tinta. Dakle, brojevi kojima mi operišemo su brojevi i studija Rio Tinta. Oni govore o tome da će ostvariti jednu milijardu godišnje i da će od toga 695 miliona biti godišnji prihod. Znači 695 milijardi za 40 godina“, ističe.
Troškove koje bi kompanije imala, kaže sagovornica N1, ne bi bili utrošeni u Srbiji.
Na pitanje koja je logika Srbije ako bi „gubila“ od rudarenja litijuma, profesorka navodi:
„Nije to naša logika, to je logika Evropske unije i Njemačke. Bio je gospodin Šolc (njemački kancelar Olaf) da nam objasni kako mi to treba da radimo. To je počelo zbog političke potrebe Evrope da se suprostavi Kini. Oni ne znaju šta će da rade sa Kinom i kineskim litijumom i sa kineskim električnim automobilima. Amerika je stavila 100 odsto carinu na kineske električne automobile. Evropa oko 50 odsto. Oni su očajni, ne znaju šta će. Jedna od stvari koju oni mogu da urade jeste da započnu sopstvenu proizvodnju u zemlji. To je kao u socijalizmu, kada smo mi pokušavali da zamijenimo sve. Sve to sad radi Evropa i pravi sopstveni litijum“, objasnila je.