Nesmotrena retorika ruskog predsjednika Vladimira Putina o nuklearnom oružju ne bi trebalo da odvrati članice NATO od veće vojne pomoći Ukrajini, izjavio je danas odlazeći generalni sekretar Alijanse Jens Stoltenberg.
Tako je prokomentarisao Putinovu izjavu prošle nedjelje da bi Rusija mogla da upotrijebi nuklearno oružje ukoliko Ukrajina bude napala raketama duboko unutar njene teritorije.
„To je obrazac bezobzirne ruske nuklearne retorike i slanje poruke, i ovo se uklapa u taj obrazac. Svaki put kada smo pojačali našu podršku novim vrstama oružja, borbenim tenkovima ili F-16, Rusi su pokušavali da nas spriječe“, rekao je Stoltenberg u intervjuu za Rojters.
Zapadne zemlje razmatraju da li da dopuste Ukrajini da rakete koje joj doniraju smije da koristi za napad na rusku teritoriju. Stoltenberg komentarišući zapitanosti da li bi to promijenilo tok rata, kaže da ništa u jednom trenutku ne može da promijeni cjelokupno stanje na bojnom polju, ali da bi napadi duboko unutar Rusije načinili razliku na širem planu. U suprotnom, dodaje, Rusija neće poštovati nikakve iscrtane granice koje su međunarodno priznate.
Dodao je da do sada nisu uspeli te da ni ovaj pokušaj ne bi trebalo da spriječi saveznike NATO-a da podrže Ukrajinu.
On je rekao da NATO nije primijetio nikakvu promjenu u nuklearnom programu Rusije „koja bi zahtijevala bilo kakve promjene sa naše strane“.
Bivši premijer Norveške rekao je da po NATO najveći rizik predstavlja Putinova pobjeda u Ukrajini.
„Poruka bi onda bila da kada koristi oružanu silu, ali i kad prijeti NATO saveznicima, dobija šta želi i to će nas sve učiniti ranjivijima“, rekao je.
Stoltenberg navodi da ne misli da se može promijeniti Putinovo mišljenje kada je riječ o Ukrajini, ali da se može mijenjati njegova kalkulacija.
„Možemo promijeniti njegove kalkulacije pokazujući da je cijena nastavka rata toliko visoka da je za njega bolje da sjedne i prihvati Ukrajinu kao suverenu, nezavisnu naciju“, rekao je.