Izborni dan na biračkim mjestima u Podgorici zasad protiče mirno, uz povećan broj zabilježenih tehničkih nepravilnosti i manji broj kršenja procedure glasanja, saopštio je CDT.
„Nakon što su izbori ušli u posljednje sate pred zatvaranje biračkih mjesta, može se sa sigurnošću zaključiti da je jedan od evidentnih problema nedovoljna pripremljenost izbornog procesa i nedovoljna obučenost biračkih odbora, zbog čega je uočen povećan broj tehničkih propusta u odnosu na ranije izborne cikluse“, navodi ta NVO.
„Od otvaranja biračkih mjesta akreditovani posmatrači CDT-a, koji se nalaze na svim biralištima u Podgorici, prijavljuju probleme sa kašnjenjem u otvaranju biračkih mjesta, dostavljanje manjih količina izbornog materijala od propisanih, greške u štampi koje su dovele do toga da se pojavio određeni broj glasačkih listića bez serijskog broja i probleme sa funkcionisanjem i upravljanjem uređajima za elektronsku identifikaciju“, dodaju.
Kažu da je i zabrinjavajuća pojava da na većem broju biračkih mjesta u toku glasanja nisu bili prisutni svi članovi biračkih odbora ili njihovi zamjenici, što nije u skladu sa zakonom.
„Ovo je dalje dovelo do toga da su na tim mjestima birački odbori funkcionisali u krnjem sastavu, da nije bilo prisutno dovoljno zamjenika članova pa je glasanje putem pisma obavljao manji broj lica od propisanog, opunomoćeni predstavnici su igrali ulogu stalnih članova da bi se glasanje moglo sprovesti, a na nekoliko biračkih mjesta smo imali periode kad su glasanje sprovodila samo dva ili tri člana stalnog sastava. Ova pojava se ustalila u nekoliko posljednjih izbornih ciklusa, a budući da nema nikakve intervencije da se preduprijedi, njene razmjere se povećavaju. Time se umanjuju i kvalitet procedura, i obesmišljava pretpostavka da više predstavnika vlasti i opozicije znači i bolju kontrolu procedura na biračkim mjestima“, kažu iz CDT-a.
Navode i da su njihovi posmatrači tokom izbornog dana na manjem broju mjesta zabliležili manji broj standardnih nepravilnosti – glasnog izgovaranja imena birača, izvještavanja partija o identitetu birača koji su glasali, povreda procedure tajnosti glasanja, nepravilnosti u sprovođenju procedure glasanja putem pisma i slično.
„Budući da je izborni postupak strogo formalan, uočene nepravilnosti, iako na prvi pogled mogu djelovati sitno, mogu kasnije biti razlog za prigovore i osporavanje čitavog postupka glasanja na tim mjestima. Tako, na primjer, i najmanje razlike u broju glasačkih listića i kontrolnih kupona ili potpisanih odrezaka iz uređaja za elektronsku identifikaciju, mogu biti formalni razlog za ponavljanje glasanja“, dodaju.
CDT navodi da se najkrupniji prigovor koji su pojedini učesnici imali u ovom izbornom procesu odnosi na navode da se događa organizovani dolazak birača koji pored prebivališta i biračkog prava u Crnoj Gori imaju biračko pravo i u Srbiji ili bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska.
„Organizovane migracije birača nijesu nova pojava ni u Crnoj Gori ni u regionu, i zaslužuju osudu. Međutim, u vezi sa ovim navodima ima još uvijek dosta nepoznanica, i zbog toga je važno što državno tužilaštvo već provjerava ove navode“, kažu iz te NVO.
Apeluju na sve učesnike izbora da nastave uzdržavati od podizanja tenzija na biračkim mjestima i da o svojim saznanjima obavijeste nadležne organe i javnost.
„Istovremeno, ponavljamo da birački odbori nemaju pravo da uskrate ostvarivanje biračkog prava ni jednoj osobi koja se nalazi u biračkom spisku, i izražavamo zabrinutost što se to dogodilo u slučaju jednog birača, na biračkom mjestu 6-B OŠ Novka Ubović“, ističe CDT.
Kažu i da su im građani tokom dana dostavljali i informacije o neželjenim telefonskim pozivima iz Srbije, od osoba koje su posjedovale njihove lične podatke, i ispitivale ih o glasanju na izborima. „Ukazujemo na nedopustivost te prakse, i još jednom ohrabrujemo građane da se takvim pritiscima odupru i glasaju slobodno, po sopstvenom uvjerenju“, zaključuju.
Predsjednica Opštinske izborne komisije u Kotoru Anka Perović rekla je za RTCG da na izborima u toj opštini do 17 sati nije bilo nepravilnosti.
Evidentirali smo na stotine građana koji su nezakonito iskoristili svoje biračko pravo i time počinili krivično djelo, saopštila je Demokratska partija socijalista (DPS) u objavi na društvenoj mreži X.
Dodali su da će protiv svih biti podnešena krivična prijava.
Evidentirali smo na stotine građana koji su nezakonito iskoristili svoje biračko pravo i time počinili krivično djelo.
Protiv svih će biti podnešena krivična prijava.
Sve nepravilnosti prilikom održavanja lokalnih izbora u Podgorici, za koje postoji osnov sumnje da se može raditi o nekom krivičnom djelu protiv izbornih prava, biće provjerene od strane tužilaštva, saopštilo je Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici.
CDT je saopštio da su im, u toku dana, posmatrači sa većeg broja birališta javili da su birački odbori uočili glasačke listiće na kojima zbog štamparske greške nije bio odštampan serijski broj.
„Iako je ovo tehnički propust, bitno je da se uredno uočava i zapisnički konstatuje, kako ne bi bila dovedena u pitanje zakonitost izbora na tim mjestima“, ističu.
Na biračkom mjestu 1-A Biotehnički fakultet, odobren je zahtjev za glasanje putem pisma građaninu koji je taj zahtjev predao u ime svoga oca, iako je birački odbor prilikom skeniranja identifikacionog dokumenta utvrdio da je birač već identifikovan. „Birački odbor je zaključio da se radi o sistemskoj grešci na osnovu saznanja da je birač nepokretan, iz čega se ne možemo sa sigurnošću potvrditi ispravnost ove procedure“, navodi CDT.
Na biračkim mjestima broj 7, Studentski sportski centar, i 4-D OŠ Radojica Perović samo dva predstavnika biračkog odbora otišla su da realizuju glasanje putem pisma. Takođe, na biračkim mjestima 38 MZ Jedinstvo (mala sala) i 23 OŠ Branko Božović poslato je samo po troje predstavnika. „Ovo nije u skladu sa zakonom koji decidno propisuje da glasanje putem pisma vrše četiri povjerenika iz reda zamjenika članova biračkog odbora“, ukazuje CDT.
Rekli su da od otvaranja biračkih mjesta neprestano ukazuju na problem sa izostankom dijela članova biračkih odbora. „Tako su na biračkom mjestu broj 47 Velje brdo ostala samo dva člana stalnog sastava biračkog odbora, dok su preostala tri otišla da realizuju proceduru glasanja putem pisma. Takođe, na biračkom mjestu broj 58 Vrtić Đina Vrbica, od četiri prisutna člana biračkog odbora dva su pošla za glasanje putem pisama, a dva su ostala na biračkom mjestu“, dodaje CDT.
Ovo ne samo da je nezakonito, kako navode, budući da zakon jasno propisuje da na biračkom mjestu moraju biti svi članovi ili zamjenici, već je upitno je li u tom periodu na biračkom mjestu uopšte bilo kvoruma za donošenje odluka.
„Na biračkom mjestu broj 47 Velje brdo, povjerenici za glasanje putem pisma su zaboravili da ponesu mobilnu glasačku kutiju, pa su glasačke listiće vratili u kovertama. Još nije donijeta odluka kako će se dalje postupiti s tim glasačkim listićima“, zaključuju.
CDT je saopštio da je na biračkom mjestu broj 70 Streljački centar Ljubović broj kontrolnih kupona odnosno odrezaka glasačkog listića za dva manji od broja odštampanih odrezaka-potvrda sa uređaja za elektronsku identifikaciju.
„Nepodudaranja u broju izbornog materijala mogu napraviti problem prilikom utvrđivanja rezultata glasanja, budući da ako se utvrdi da je broj glasačkih listića u glasačkoj kutiji veći od broja kontrolnih kupona, ili ako se utvrdi da je broj glasačkih listića u kutiji veći od broja potpisanih odrezaka i potpisanih kupona, dolazi do raspuštanja biračkog odbora i ponavljanja glasanja. Zato pozivamo OIK da se uključi i razriješi ovaj problem, kako ne bi došlo do ponavljanja izbora“, saopšteno je iz CDT-a.
Na biračkom mjestu 71-C Trgovinska škola Sergej Stanić, dodaju, poništen je jedan glasački listić zbog toga što je biračica javno saopštila za koga glasa.
Podsjetili su da je Zakonom predviđeno da ukoliko birač povrijedi tajnost glasanja na način što glasa javno izvan prostora određenog za glasanje ili, ako nakon glasanja u prostoru koji je za to namijenjen javno pokaže glasački listić biračkom odboru tako da se vidi za koga je glasao, predsjednik biračkog odbora dužan da takav glasački listić učini nevažećim.
Na biračkom mjestu 78-B, OŠ Pavle Rovinski, jedan birač je tražio da dobije novi glasački listić jer je pogrešno glasao. Birački odbor mu nije odobrio taj zahtjev, a u glasačku kutiju je ubačen prvobitni listić, iako je birački odbor imao uvid u to za koga je birač glasao.
Na biračkom mjestu 77D, JU Đina Vrbica, vaspitna jedinica Dragan Radulović, član biračkog odbora glasno izgovara imena birača, što je nije dozvoljeno.
Na biračkom mjestu broj 62-A Zaštita, nakon što su mediji prenijeli informaciju CDT-a o nauslovnosti biračkog mjesta, birački odbor se angažovao da unaprijedi osvjetljenje.
Birači CDTu- javljaju da dobijaju pozive sa brojeva iz Republike Srbije u ime jedne liste, od osoba kojima su poznati njihovi lični podaci, sa pitanjima o glasanju. Još jednom su pozvali građane da sve one koji ih sa bilo kojih adresa danas uznemiravaju kulturno pozdrave, i glasaju slobodno, za koga oni žele.
CDT je saopštio da njihovi posmatrači i dalje na većem broju biračkih mjesta bilježe negativnu praksu da nijesu prisutni svi članovi biračkog odbora.
„Na biračkom mjestu 19-A KIC Budo Tomović član biračkog odbora koji je zadužen za štampani izvod iz biračkog spiska konstantno koristi mobilni telefon i šalje podatke o biračima nekome van biračkog mjesta“.
Iz CDT-a je takođe saopšteno da veći broj birača koji su ranije glasali na biračkom mjestu broj 79C OŠ Pavle Rovinski je vraćen jer više nijesu tu upisani, a nijesu prije izbora dobili obavještenje o glasanju.
„Provjera gdje ste upisani u birački spisak preko sajta birači.me je otežana, pa upućujemo na drugi link koji prema našem iskustvu funkcioniše bez problema – e.servis.mup.gov.me/biraci.
Iz CDT-a su istakli i zanimljivost sa biračkog mjesta broj 43 Kopilje.
„Ima struje, ali sijalična grla ne rade. Tako ovdje radi uređaj za elektronsku identifikaciju, ali nema svjetla, pa je birački odbor pripremio svijeće“.
CDT je saopštio da na biračkom mjestu 6-B, OŠ „Novka Ubović“, nije dozvoljeno glasanje jednom biraču jer, navodno, ima državljanstvo Crne Gore i Srbije.
Oni nisu precizirali ko nije dozvolio glasanje.
„Pozivamo OIK da reaguje, budući da birački odbori nemaju nadležnost da se bave ovim provjerama, već su dužni da omoguće glasanje svim licima upisanim u birački spisak. Zloupotrebe prava glasa, dvojnog državljanstva, dvostrukog prebivališta, treba prijaviti tužilaštvu, koje prema javno saopštenim informacijama već vrši provjere na ovu temu“, saopšteno je iz CDT.
Dodaju da je na biračkom mjestu broj 38 A MZ Jedinstvo, birački odbor posmatračici CDT-a oduzeo akreditaciju izdatu od strane Državne izborne komisije (DIK), i “izdao” joj drugu ispisanu rukom. Nijesu im jasni razlozi te pogrešne prakse, budući da je DIK jedina nadležna da izda službeno ovlašćenje za posmatranje izbora posmatračima.
„I dalje nam posmatrači javljaju da su birački odbori na određenim biračkim mjestima nepotpuni (biračka mjesta broj: 7, 7-E, 7-C Studentski sportski centar, 79C OŠ Pavle Rovinski, 77D Đina Vrbica, 16 Galerija savremene umjetnosti, 62 MZ Stara varoš, 58 Vrtić Đina Vrbica, 71-B Trgovinska škola…). Ovo je učestala praksa u posljednjih nekoliko izbornih ciklusa, i suprotna je članu 72 Zakona o izboru odbornika i poslanika prema kome dok je biračko mjesto otvoreno i traje glasanje na njemu moraju biti prisutni svi članovi biračkog odbora ili njihovi zamjenici“.
Iz CDT-a navode da je na biračkom mjestu 105-B Dom omladine Gornja Gorica jedna glasačica glasački listić iznijela van biračkog mjesta. Nakon nekoliko minuta se vratila i htjela da ubaci glasački listić u kutiju, ali joj to nije dozvoljeno i glasački listić je proglašen nevažećim.
„Na biračkom mjestu 62-A AD Zaštita birači se žale na neuslovnost biračkog mjesta, zagušljivost i slabo osvjetljenje, zbog čega je otežan i rad biračkog odbora i korišćenje prava glasa. Na biračkim mjestima 76-A Mjesna zajednica Dajbabe i 70 Streljački centar Ljubović glasno se izgovaraju imena i prezimena glasača prilikom identifikacije, što nije dozvoljeno. U Dajbabama je jedna osoba glasala u majici sa stranačkim obilježjima, a birački odbor nije konstatovao tu nepravilnost“, saopšteno je iz CDT-a.
Dodaju da njihovi opštinski koordinatori koji obilaze biračka mjesta uočavaju i da na velikom broju biračkih mjesta nije prilagođen pristup osobama sa invaliditetom.
„Birači nam javljaju da dobijaju pozive sa brojeva iz Republike Srbije u ime jedne liste, sa pitanjima da li izlaze na glasanje. Pozivamo građane da sve one koji ih sa bilo kojih adresa danas uznemiravaju kulturno pozdrave, i glasaju slobodno, za koga oni žele“, poručuju iz CDT-a.
Prema novim podacima CDT-a na biračkim mjestima broj 52, Dom kulture Pelev brijeg, 76-A MZ Dajbabe, 78A i 78B OŠ Pavle Rovinski, i 72A MZ Zabjelo, glasanje se stalno ili povremeno odvija uz odsustvo dijela članova stalnog sastava biračkog odbora. Podsjećaju da je članom 72 Zakona o izboru odbornika i poslanika propisano da dok je biračko mjesto otvoreno i traje glasanje, na biračkom mjestu moraju biti prisutni svi članovi biračkog odbora ili njihovi zamjenici.
Na biračkom mjestu broj 72A MZ Zabjelo kasnilo je sa otvaranjem biračkog mjesta jer birački odbor nije umio da pokrene uređaj za elektronsku identifikaciju, navodi CDT.
Na biračkom mjestu broj BROJ 26-D, poslovni prostor Vias, dostavljen je jedan glasački listić manje u odnosu na broj upisanih birača.
Iz CDT-a podsjećaju da su ranije saopštili da se na biračkom mjestu broj 27 OŠ Dragiša Ivanović kasni sa otvaranjem. To biračko mjesto je otvoreno u 8:22. Podsjećaju da je zakonom propisano da u slučaju kada je glasanje prekinuto duže od jednog časa, produžava se onoliko koliko je prekid trajao.
„Na biračkom mjestu broj 19-A KIC Budo Tomović, nije pravilno izvršena procedura u vezi sa pečatiranjem glasačke kutije. Naime, u glasačku kutiju nije ubačen kontrolni list, niti je zapečaćena u prisustvu prvog birača. I pečatiranje, a zatim i ubacivanje kontrolnog lista je urađeno nakon što je nekoliko birača već glasalo. Na ovom biračkom mjestu je na početku glasanja bilo i problema sa uređajem za elektronsku identifikaciju, ali je problem riješen u 7:40“, saopšteno je iz CDT-a.
Centar za demokratsku tranziciju saopštio je da je otvaranje biračkih mjesta sprovoedeno uz tehničke probleme i nesnalaženja pojedinih biračkih odbora.
Njihovi posmatrači zabilježili su pojedinačna kraća zakašnjenja sa otvaranjem biračkih mjesta, iz tehničkih razloga. Sa desetominutnim kašnjenjem otvorena su biračka mjesta broj 52 Dom kulture Pelev brijeg, 71-A trgovinska škola Sergej Stanić, 14-A JP Centar Morača, 105-B Dom omladine Gornja Gorica, 8-A OŠ Sutjeska.
Na biračkom mjestu broj 27 OŠ Dragiša Ivanović, birački odbor nije mogao naći token za uređaj za elektronsku identifikaciju, pa se sa otvaranjem kasni.
Na biračkim mjestima 78 B OŠ Pavle Rovinski i 24 C OŠ Dragiša Ivanović zabilježeno je glasno izgovaranje imena birača od strane biračkog odbora, što je zabranjeno
Na biračkom mjestu broj 9, OŠ Sutjeska, dostavljeno je 13 glasačkih listića viška, koji nijesu bili numerisani. Nakon konsultacija sa OIK i unošenja u zapisnik, ovi listići su odstranjeni i glasanje je nastavljeno.
Na biračkom mjestu broj 16 Galerija savremene umjetnosti dostavljen je jedan glasački listić manje u odnosu na broj upisanih birača. I na biračkom mjestu broj 69-C OŠ Vuk Karadžić dostavljeno je nekoliko listića manje od broja upisanih birača. Manji broj glasačkih listića od broja upisanih birača je dostavljen i na biračko mjesto broj 19 KIC Budo Tomović. Podsjećamo da nadležna izborna komisija utvrđuje broj glasačkih listića koji mora biti istovjetan broju birača upisanih u birački spisak, kao i broj rezervnih glasačkih listića, najviše do 3% od ukupnog broja birača u odgovarajućoj izbornoj jedinici.
Na biračkom mjestu broj 6, OŠ Novka Ubović, prilikom otvaranja jedan glasački listić je pocijepan. Nakon konsultacija sa opštinskom izbornom komisijom i zapisničkog konstatovanja ovog problema, biračko mjesto je otvoreno na vrijeme.
Na biračkom mjestu broj 14-B JP Centar Morača ne radi monitor na uređaju za elektronsku identifikaciju, zbog čega je glasanje počelo uz korišćenje vizuelne identifikacije.