Mojsilović: Srbija kasni sa uvođenjem obavezne vojne obaveze, suština je da se izgradi odbrambeni kapacitet Srbije

Mojsilović: Srbija kasni sa uvođenjem obavezne vojne obaveze, suština je da se izgradi odbrambeni kapacitet Srbije

Načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović izjavio je da Srbija kasni sa uvođenjem obavezne vojne obaveze i dodao da je suština da se izgradi odbrambeni kapacitet Srbije.

„Svaki dan i godinu koje čekamo mi gubimo generacije mladih vojnika“, rekao je Mojsilović za RTS.

Kako će izgledati služenje vojnog roka

On je istakao da će prvih 30 dana od predviđenih 75, koliko treba da traje obuka regruta, novi vojnici provesti na obuci za određenu vrstu gađanja, obuci za ličnu opremu, da će raditi vježbe koje se odnose na Zakon za zaštitu, kao i sanitetsku obuku i obuku za prvu pomoć.

„Drugi mjesec ulazimo u određenu taktičku obuku, da li ste strelac, puškomitraljezac. Uključeno je i dopunsko pešadijsko gađanje, dnevno i noćno, dok u onih poslednjih 15 dana radiće se na realizaciji sadržaja u logorskim i terenskim uslovima“, rekao je Mojsilović.

On je istakao da će u devet centara za obuku širom zemlje biti korišćen instruktorski pristup, dok će ostali vojnici po garnizonima sticati obuku i osposobljavanje unutar brigada i kopnene vojske.

„U jednoj klasi računali smo na do 20.000 vojnika-regruta. Na godišnjem nivou. Dakle dva i po mjeseca po pet hiljada njih u jednoj klasi, odnosno ciklusu“, rekao je Mojsilović i dodao da će prvo biti regrutovani mlađi vojnici, počev od 2006. godišta.

„Stariji će ići u centre za obuku i sa njima imamo plan da radimo malo kraće od tih 75 dana“, kaže Mojsilović.

Naveo je da mirovanje radnog odnosa mora biti zastupljeno u ovom slučaju, dodajući da je tako nešto moguće u javnim preduzećima.

„Cijenimo da nema mnogo slučajeva zaposlenih preko interneta u tim godinama, kad neko ima 19 godina. Imamo ideju da predložimo Vladi da oni koji imaju kredite, a treba da budu regrutovani dobiju moratorijume na otplatu barem za ta dva i po mjeseca“, rekao je Mojsilović i dodao da je ideja da kad vojnik odsluži vojni rok bude u ratnom rasporedu u garnizonu najbližem mjestu odakle dolazi.

Kad je riječ o prigovoru savesti, Mojsilović je rekao da je to ustavna kategorija i da se to ne može ignorisati.

„U vojsci postoje zanimanja i specijalnosti u kojima se ne zahtjeva i za koja ne morate da se obučavate da držite pušku. Ali i ti regruti biće na obuci. Oni koji ne bi bili obučavani za pucanje bili bi u vojnom roku u trajanju od 155 dana. Nema razlike između vjerskih i nacionalnih elemenata u vojsci, pa tako možete da budete i vatrogasac u vojsci“, rekao je Mojsilović.

O nabavci naoružanja i mirovnjacima u Libanu

Govoreći o kupovini naoružanja za vojsku, on je naveo da Vojska Srbije kupuje prema sopstvenim potrebama i da se ne obraća pažnja na to iz koje zemlje se kupuje.

„Polazi se sveobuhvatno, ne kupujemo mi preko Alibabe oružje. Ja ne kažem ministarstvu da kupe odavde ili odatle, kažem treba mi ovakav ili onakav avion sa konkretnim karakteristikama i onda oni kupe, u odnosu na ono što smo iskazali kao potrebu, traži se najbolje moguće rješenje. Ne vidim da francuska ili kineska sredstva u kontekstu opremanja mogu da budu prepreka, danas je to savremen pristup, ne samo u održavanju nego i u ugovornim elementima, prema kojima dobijate isporuku rezervnih djelova“, smatra Mojsilović.

Istakao je da domaća namjenska industrija mora da bude dominantna u snabdijevanju Vojske Srbije, a ne samo da ima prednost u odnosu na strane proizvođače.

„Tako stvarate jednu vrstu nezavisnosti. Mi proizvodimo dobru municiju, kao i složene borbene sisteme. Ovladali smo proizvodnjom dronova, kiler dronova“, rekao je Mojsilović i dodao da vojska za opravke koristi Vazduhoplovni zavod u Batajnici za remont ratnog vazduhoplovstva, Tehnički remontni zavod u Čačku, kao i Tehnički remontni zavod Kragujevac za remont municije.

Naveo je da u skoro svim jedinicama ima jedinica namijenjenih za održavanje po određenim nivoima, a da naši mehaničari na obuku i edukaciju odlaze u kompanije proizvođača oružja koje koristi vojska.

Mojsilović je rekao da je naručivanje borbenih aviona „rafal“ iskorak.

„Mogu sa zadovoljstvom da kažem da imamo eskadrilu Mig-29, eskadrilu bombarderske avijacije, kao i helikoptere i borbene helikoptere. Jedinice PVO su nam opremljene raketama srednjeg dometa, sredstvima koje nismo imali“, rekao je Mojsilović, ističući da se privodi kraju opremanje Ratnog vazduhoplovstva.

Naveo je da se kopnena vojska intenzivno oprema vozilima „lazar 3“ i „lazar 3m“, dok tenkovi idu u program modernizacije.

Govoreći o porodicama pripadnika Vojske Srbije koji se pod mandatom UN nalaze u Libanu, on je rekao da je stanje za sada pod kontrolom i da nema razloga za brigu.

„Ukupno imamo tamo 182 pripadnika, nalaze se bukvalno između dvije zaraćene strane, svakodnevna je razmjena artiljerijske vatre, uključujući i vazduhoplove izraelske vojske preko glava naših snaga. Naš kontingent nije direktno ugrožen“, naveo je Mojsilović.