ROCKVILLE – Ćerka bivšeg direktora američke obaveštajne službe Džona Negropontea proglašena je krivom za smrtonosni izbo nožem 24-godišnjeg muškarca nakon pijane svađe u kući u Merilendu.
Porota okruga Montgomeri u utorak je osudila Sofiju Negroponte (29) za ubistvo drugog stepena u smrti Jusufa Rasmusena u februaru 2020. godine, javile su novinske kuće. Preti joj do 40 godina zatvora na izricanju presude 31. marta.
Sofija Negroponte je bila jedno od petoro napuštene ili siročadi iz Hondurasa koju su Džon Negroponte i njegova supruga usvojili nakon što je Negroponte imenovan za ambasadora SAD u toj centralnoameričkoj zemlji 1980-ih, navodi Vašington post.
Sofija Negroponte i Rasmusen su pohađali istu srednju školu u Vašingtonu i pili su, zajedno sa još jednom osobom, u noći kada je Rasmusen ubijen, rekao je državni tužilac okruga Montgomeri Džon Makarti. Te noći su se dva puta posvađali i Rasmusen je otišao. Kada se Rasmusen vratio po svoj mobilni telefon, Negroponte ga je „ubo više puta, od kojih je jedan bio smrtonosni udarac koji mu je presekao vratnu kost“, rekao je Makarti.
Advokat odbrane Dejvid Mojs pozvao je porotnike da uzmu u obzir da je Sofija Negroponte bila toliko pijana te noći da nije mogla da utvrdi konkretnu nameru.
„Alkohol prožima ovaj slučaj od samog početka; prožima njen život“, rekao je, dodajući, „i apsolutno je u srcu onoga što se tamo dogodilo te noći. I to je jedan od glavnih razloga što ovo apsolutno nije ubistvo.“
Porota nije proglasila Negroponte krivom za najozbiljniju optužbu sa kojom se suočila, prvostepeno ubistvo s predumišljajem, navodi Post. Ali osudili su je za ubistvo drugog stepena, utvrdivši da je nameravala da „nanese tako ozbiljnu telesnu povredu“ Rasmusenu „da bi smrt bila verovatan rezultat“.
Sudija Okružnog suda Montgomeri Terens J. McGann naredio je poništenje njene garancije, napominjući da je Rasmusen „odveden sa ove zemlje, kao veoma mlad sa celim životom pred sobom, na tako užasan način“.
„Jusuf je bio ljubazna i nežna duša, osoba puna ljubavi koja je našoj porodici i njegovim brojnim prijateljima donela veliku radost u svoje 24 godine života“, navodi se u saopštenju Rasmusenove porodice. „Nosćemo ga zauvek sa sobom.”
Nakon presude, Džon Negroponte, 83, rekao je da će njegova porodica razgovarati o mogućoj žalbi sa svojim advokatima.
„Ni tužioci ni možda porota nisu dovoljno uzeli u obzir složenost i olakšavajuće okolnosti slučaja — Sofijinu traumu iz prošlosti i druge faktore koji su doveli do veoma problematične egzistencije. Imala je ozbiljan poremećaj upotrebe alkohola“, rekao je Džon Negroponte.
Predsednik Džordž V. Buš imenovao je Džona Negropontea za prvog direktora obaveštajnih službi u državi 2005. On je kasnije bio zamenik državnog sekretara. Takođe je ranije bio ambasador u Hondurasu, Meksiku, Filipinima, Ujedinjenim nacijama i Iraku.