Uz jače mišiće stopala, poboljšava se njihova mehanika, što istovremeno može poboljšati mehaniku kolena, kuka i kičme, ravnotežu i držanje i smanjiti bolove u lumbalnom delu kičme, u leđima i vratu.
Hodati bosi po pješčanoj plaži ili po travi je sjajan osjećaj, zar ne? Ovo nije samo prijatno, već i zdravo, a razlog je što „kada hodate bosi, trenirate i jačate mišiće stopala“, kaže nemački ortoped dr Matijas Manke.
Ističe da su posebno aktivirani mišići tabana i objašnjava da je to izuzetno važno, jer „ako ih ne trenirate, oni atrofiraju”.
Štaviše, vaša stopala sadrže mnoštvo slobodnih nervnih završetaka koji daju senzornu povratnu informaciju vašem tijelu.
Tako se, uz jače mišiće stopala, poboljšava njihova mehanika, što istovremeno može poboljšati mehaniku koljena, kuka i kičme, ravnotežu i držanje i smanjiti bolove u lumbalnom dijelu kičme, u leđima i vratu.
Još jedna stvar koju treba pomenuti, takozvani plantarni fasciitis, takođe poznat kao „petni trn“, je često bolna koštana izraslina gdje se petna kost spaja sa plantarnom fascijom, tankim vezivnim tkivom koje se proteže duž donjeg dijela stopala od petne kosti do prstiju, a često je uzrokovana neuvježbanim mišićima stopala. Zbog toga, hodanje bosih nogu takođe može pomoći u njihovom sprječavanju.
Dr Manke kaže da bi veoma mala djeca, ako je moguće, trebalo da hodaju bez prvih cipela i čarapa, jer to pomaže njihovom prirodnom razvoju stopala.
Iako se hodanje bez obuće generalno preporučuje svima, postoje izuzeci. Ne preporučuje se osobama koje pate od polineuropatije, bolesti ili difuznog poremećaja koji zahvata brojne periferne nerve, tako da je osjećaj u stopalima smanjen ili potpuno odsutan.
Dr Manke upozorava da je „u ovom slučaju rizik od povrede visok s obzirom na to da osoba ne osjeća oštećenje stopala. Takođe, apeluje na dijabetičare da budu oprezni.
Ako niste navikli da hodate bosi, ne treba odmah da skinete cipele i počnete da hodate bosi.
„To treba raditi postepeno“, kaže dr Manke, savjetujući da se u početku čovek može ograničiti na šetnju peščanom plažom ili travom.
Takođe savjetuje da se hodanje bez obuće u početku kombinuje sa hodanjem u cipelama, dodajući da je to jedan od razloga zašto kod kuće ne nosi papuče.
Postoji još jedna opcija, takozvane „bosonoge cipele“, cipele u kojima se osjećate kao da ste bosi. Imaju veoma tanak i fleksibilan đon i dovoljno su široke da se prsti lijepo rasporede.
Dr Manke kaže da ova vrsta obuće štiti vaša stopala na grubom terenu dok im istovremeno omogućava da budu aktivne.