Potpredsjednik Optine Tivat i lider Bokeškog Foruma Andrija Petković ocijenio je da kada se sumiraju rezultati ovogodišnje glavne ljetnje turističke sezone koja je na izmaku, kao glavni utisak može govoriti o nespremnosti i nesposobnosti Vlade da se na pravi način odnese prma primorju koji stvara najveći dio crnogorskiog turističkog proizvoda i prihoda nacionalne ekonomije.
To se po njemu, ogleda u katastrofalnom stanju najbitnije saobraćajne, vodovodne i elektroinfrastrukture u koju država već decenijama ništa ozbiljnije ne ulaže, a posljedice trpe primorci i njihovi gosti.
„Rezultat ove turističke sezone je takav da će ukoliko crnogorska Vlada nastavi sa ovakvim odnosom prema Boki, na odmor početi da nam dolaze samo ozbiljni mazohisti. Željni avanture kakvu recimo doživljavaju u šumama Amazonije i druženju sa plemenima sličnim onim iz romana o Mister Nou. Nikako sa opredjeljenjem Crne Gore da joj turizam bude osnovna privredna djelatnost. S tim što u tim zabačenim krajevima struje nemaju jer su se tako opredjelili, a mi zato što nam od 1965.godine nije urađena ni jedna ozbiljna investicija na elektoenergetskom sistemu“, istakao je Petković.
Poručio je da „svaki kraj ima svoj početak, ali ovakav odnos državnih institucija prema Boki jeste početak našeg kraja“.
„Brojni su razlozi za ovakav stav o turističkoj sezoni ne ulazeći u raspravu o filtriranim podacima o broju gostiju. Apsolutno su neriješena brojna pitanja, iako su se svi nosioci sadašnjih državnih funkcija prije avgusta 2020. godine kleli u to da će im nakon dolaska na vlast to biti prioriteti. Nama Bokeljima koji smo bili tri decenije protiv onakvog sistema ostavili da se pitamo – Ako smo tog avgusta pobijedili, kakav bi nas tek jad snašao da smo izgubili“, zapitao se Petković.
Dodao je da je da je ove sezone mnogo toga rečeno o ogromnim problemima i čestim prekidima u elektrosnabdijevanju Tivta, kao i o brojnim problemima koje korisnicima usluga pričinjava nesavjestan i neprofesionalan rad ovdašnjih taksista.
„Šta je sa Zakonom o sidrištima? Kad bogatuni sa jahti otplove, nama u zalivu ostave samo izmet. A niti jednog jedinog centa. Prvi ozbiljniji vjetar ovog septembra nanio je uz obalu ogromne količine crnih mrlja od raznoraznih otpusta sa ovih plovila, koja su uz sve to i konstantna plutajuća opasnost u vožnji. Nije potrebno biti pretjerano pametan. Dovoljno je prepisati izuzetno dobro urađen hrvatski zakon u toj oblasti. Da li je riječ o dilu sa velikim investitorima, da se bogatuni ne diraju, kako bi marine bile pune“, pita se potpredsjednik tivatske Opštine.
Ocijenio je da je saobraćajna infrastruktura „katastrofalna i ovaj bulevar koji se gradi na relaciji Budva – Tivat neće riješiti probleme“.
„Signalizacije na mjestu izvođenja radova zastidio bi se svaki inženjer koji iole drži do sebe. Kad je riječ o predstavljanju Crne Gore na turističkom tržištu potpuni je debakl. Posjećuju se raznorazni bjelosvjetski sajmovi. Bilo bi zanimljivo iznijeti podatak o tome koliko su Nacionalna turistička organizacija i lokalne turističke organizacije skupa potrošile na takvim putešestvijima. Mnogo veći efekat ima jedna kvalitetna reklama kakvu recimo Hrvatska i Slovenija imaju na renomiranim kanalima poput Eurosporta ili National Geographic. A koštaju daleko manje od komunikacije po sajmovima“, smatra Petković dodajući da nadležni žele samo da šetaju po sajmovima i uzimaju pozamašne dnevnice, te da se suštinski ništa nije promijenilo nakon 30. avgusta 2020.
„I puno je još anomalija u ovom našem sistemu. Cijene plažnog mobilijara, cijene svakojakih usluga čije se povećanje pravda turističkom sezonom, a nakon njenog završetka se, gle čuda, ne koriguju na dole… I ima toga u nedogled“, zaključio je Petković dodajući da će na takvu turističku ponudu pristajati samo gosti sa maziohističkim sklonostima.