Nije novost da cijene automobila rastu, a iza toga stoje brojni razlozi, poput pandemije koja je narušila lanac opskrbe, rastućih materijalnih troškova i nedostatka radne snage.
Ovi čionici doveli su do kašnjenja u isporuci novih vozila širom svijeta, ali i do značajnog povećanja cijena novih, a zatim i polovnih automobila.
Kako to visoke cijene automobila utiču na kupce?
Proizvođači se suočavaju s povećanim troškovima za komponente, radnu snagu i troškove energije, pa zatim moraju povećati cijene kako bi održavali profitabilnost. To pak dovodi do manje pristupačnosti, što pak vodi do pada potražnje za novim vozilima i prelaska na polovne automobile ili čak druge načine prevoza, piše WWCOTY.
Dio će kupaca odložiti kupovinu novog automobila, čekajući da se cijene stabilizuju To može uticati na sveukupno tržište novih vozila i izazvati val koji će se odraziti na ostatak ekonomije.
Oni kupci koji su se odlučili na kupovinu automobila moraju biti oprezni jer, kako bi nadoknadili rastuće troškove, proizvođači automobila mogu biti prisiljeni smanjiti broj opcija i promijeniti pakete opreme. To bi moglo značiti manje komfora ili naprednih tehnologija za potrošače.
Takođerkako cijene novih automobila rastu, potražnja za polovnim automobilima može porasti, što dovodi do rasta cijena polovnih vozila.
Evropski proizvođači automobila suočili su se s izazovima zbog problema rastućih troškova energije i prelaskom na električna vozila, a na njih su uticali i geopolitičke napetosti, poput rata u Ukrajini, koji su prekinuli lance i povećali troškove proizvodnje.
S druge strane, azijsko automobilsko tržište, posbno u Kini, doživjelo je značajan rast posljednjih godina, ali i ono je osjetilo posljedice ograničenog rastućih troškova. Kineski nagli prelazak na električna vozila takođe je stvorio pritisak i povećao konkurenciju među proizvođačima automobila.
Kako se kupci mogu boriti s visokim cijenama automobila?
Postoje brojni trikovi kojima potrošači mogu i dalje doći do povoljnijih ponuda. Jedna od njih je istraživanje tržišta. Uporedite cijene različitih prodajnih mjesta, online i na licu mjesta. Razmislite o korištenju online platforme za kupovini automobila kako biste pronašli najbolje ponude.
Jedna od opcija su i polovni automobili koji mogu biti pristupačnija opcija, posebno u vrijeme rasta cijena. Pritom je važno gledati polovna vozila iz renomiranih prodajnih mjesta.
Tu su i drugi oblici prevoza, kao što je javni prevoz, zajednički prevoz ili pak vožnja biciklom. Osim na samom automobilu, uštedjećete novac na gorivu, održavanju i troškovima osiguranja.
Ako javni prevoz u vašem okruženju nije zadovoljavajući, tu je dobro staro cjenkanje. Nemojte se bojati pregovarati s trgovcima kako biste dobili bolju cijenu za svoj novi ili polovni automobil. Istražite koja je fer tržišna vrijednost vozila za koje ste zainteresovani, i upotrijebite tu informaciju kao prednost u pregovorima.
Razmotrite različite mogućnosti finansiranja, poput leasinga, kako bi kupovina povoljnija. Međutim, imajte na umu ukupne troškove vlasništva, uključujući kamate i ostale naknade povezane s leasingom.