Posle izbijanja tenzija između Srbije i Kosova prošle nedelje, kosovski premijer Aljbin Kurti pozvao je na pojačano prisustvo bezbjednosnih snaga NATO-a.
„Značajno povećanje broja NATO vojnika i vojne opreme u našoj zemlji unaprijedilo bi bezbjednost i mir na Kosovu i u celom regionu Zapadnog Balkana“, rekao je Kurti u intervjuu za Velt.
Šef vlade je objasnio da Kosovo trenutno povećava izdatke za odbranu i broj svojih vojnika i rezervista. „Povećanje broja vojnika u mirovnim snagama NATO-a Kfor bi podržalo naše odbrambene napore“, objasnio je on.
Na Kosovu je trenutno raspoređeno oko 3.800 vojnika Kfora, od kojih je oko 70 Njemaca. Prema odluci Bundestaga, u bivšu južnu srpsku pokrajinu može biti poslato do 400 nemačkih spasilaca.
„Njemački vojnici su svakako dobrodošli na Kosovo“, rekao je Kurti. Bundesver je na Kosovu prisutan 23 godine i za to vreme nikada nije bilo problema između njih i lokalnog civilnog stanovništva. Bivši kamp njemačkog KFOR-a u Prizrenu je pretvoren je u inovativni park sa brojnim uspješnim kompanijama.
Prošle srede se pogoršala bezbednosna situacija u sukobu Srbije i Kosova. Kao odgovor na izgradnju brojnih putnih barikada na srpskoj strani Kosova, Vlada u Prištini je privremeno zatvorila najvažniji granični prelaz.
Kosovske bezbjednosne snage i vojnici KFOR-a bili su izloženi nekoliko napada, uključujući i upotrebu vatrenog oružja. Posle poziva EU i SAD na deeskalaciju, predsednik Srbije Aleksandar Vučić uspeo je u četvrtak da demontira putne barikade i situacija se smirila.
Ipak, prema mišljenju stručnjaka, tenzija je daleko od kraja.
„16 barikada u četiri severne zajednice Kosova i ljudi sa maskama na licima, sa amblemima plaćenika „Vagner” i „Noćni vukovi” (ruski motociklistički klub) na tamnim uniformama, mašući zastavama sa natpisom „Molite se Bogu i čuvajte se za Rusiju“, jasno ukazuju na potrebu za dodatnim NATO trupama, kao i gomilanje srpskih trupa i artiljerije duž kosovske granice, kao i stalne zloslutne izjave srpskih i ruskih zvaničnika, naglasio je Kurti.