Metar cijepanih cerovih drva na podgoričkoj pijaci košta i do 80 eura, što je skuplje za deset eura od prethodnog mjeseca, kada su se cerova drva mogla naći za 70.
Cijena za metar cijepanih bukovih drva iznosi od 60 do 65 eura, metarska drva koštaju 60 eura, a tzv. “ćokovi” koštaju 70 eura.
Paleta sa cijepanim drvima od 1,3 metra košta 90 eura.
To su dostupne opcije za 29.463 podgorička domaćinstva, koji se prema podacima posljednjeg Energetskog plana Glavnog grada, griju na drva.
Iz Uprave za gazdovanje šumama i lovištima prošlog mjeseca pozvali su građane da se do 10. jula prijave njihovim područnim jedinicama i dobiju mogućnost da drva za ogrijev kupe po cijeni od 11 eura po kubiku.
Kome zahtjev bude odobren, o sopstvenom trošku će transportovati i sijeći drvo.
Iz Uprave tvrde da se građanima to svakako više isplati u odnosu na cijene kod “ilegalnih preprodavaca”.
Iz te Uprave su “Vijestima” kazali da još obrađuju podatke koliko se građana javilo na taj poziv, te da zbog toga još ne mogu dati precizne informacije.
Kako su kazali iz Uprave, “samo u Andrijevici se javilo 900 građana, od kojih su neki iz istog domaćinstva, te da moraju ispitati sve okolnosti, jer neki od građana tu priliku žele da zloupotrijebe tako što će dobijena drva po jeftinoj cijeni preprodati za veću”.
Iz Uprave su kazali “Vijestima” i da se građani javljaju na poziv, ali da ne razumiju da oni moraju da organizuju sječu i transport, te “da očekuju da im se drva dostave ispred kuće, i da mnogi zahtjevi na taj način ostanu nerealizovani”.
Prije mjesec dana su iz te Uprave kazali da je tokom akcije Uprave građanima pod povlašćenim uslovima bilo dostupno skoro 45.000 kubika ogrijeva.
Kako su tada objasnili iz Uprave, “primjera radi, oko deset metara drva za ogrijev građani mogu da nabave za manje od 85 eura, plus troškovi sječe i transporta, što je mnogo povoljnije od cijena koje su do sad plaćali na crno, ilegalnim preprodavcima, gdje cijena jednog metra iznosi između 60 do 70 eura”, kazao je ranije v. d. direktora Uprave Miloš Rajković .