Hamas: Bajdenova najava da je dogovor o Gazi blizu je iluzija

Hamas: Bajdenova najava da je dogovor o Gazi blizu je iluzija

Palestinska ekstremistička grupa Hamas saopštila je danas da je iluzorno reći da je sporazum sa Izraelom o primirju u Pojasu Gaze blizu.

Visoki zvaničnik Hamasa je, na najavu američkog predsjednika Džozefa Bajdena da jsu strane „nikada bliže“ postizanju sporazuma o prekidu vatre i oslobađenju talaca, odgovorio da je reći to „iluzija“.

„Mi se ne suočavamo sa sporazumom ili pravim pregovorima, već se suočavamo sa nametanjem američkih diktata“, ocijenio je ovaj član političkog biroa Hamasa, Sami Abu Zohri.

On je kazao da osuđuje „veliki korak unazad“ tokom razgovora u četvrtak i petak u Dohi između zemalja posrednica, SAD, Katara i Egipta, i Izraelaca.

Prijetnja od polija brzo raste u Pojasu Gaze, zbog čega humanitarne organizacije pozivaju na hitnu pauzu u ratu da bi mogle da povećaju vakcinacije i spriječe pravu epidemiju.

Jedan slučaj polija je potvrđen u Gazi, a sumnja se na druge pošto je virus primjećen u otpadnim vodama na šest različitih lokacija u julu.

Polio je iskorijenjen u Gazi prije 25 godina, ali je broj vakcinacija znatno pao od početka rata Izraela i palestinskog Hamasa prije 10 mjeseci i ta teritorija je postala povoljno tlo za virus, saopštile su humanitarne organizacije.

Stotine hiljada raseljenih Palestinaca nagomilano je u šatorskim kampovima gdje nema čiste vode ili odgovarajuće kanalizacije ili odlaganja smeća.

Da bi se spriječila velika epidemija humanitarne organizacije spremaju se da vakcinišu više od 600.000 dece narednih nedjelja. One kažu da su ti ambiciozni planovi za vakcinaciju nemogući bez pauze u borbama između Izraela i Hamasa.

„Očekujemo i pripremamo se za najgori scenario epidemije polija narednih nedjelja ili mjeseci“, rekao je za AP Fransis Hju iz organizacije Ker internešenal (CARE International) za dio zadužen za Gazu.

Svjetska zdravstvena organizacija i UN agencija za djecu (Unicef) su u zajedničkom saopštenju u petak rekle da je najmanje potrebna sedmodnevna pauza da bi se sproveo plan o masovnoj vakcinaciji.

UN planiraju da donesu 1,6 miliona doza polio vakcine u Gazu, gdje su sistemi sanitacije i vode uništeni.

Porodice koje žive u kampovima imaju malo čiste vode ili čak sapuna da održavaju higijenu i nekad koriste otpadne vode da piju ili peru rublje i sudove.

Polio ili poliomijelitis je ozbiljna zarazna bolest koja u nekim slučajevima može dovesti do paralize ili smrti, a prvenstveno se širi zbog kontakta sa otpadnom vodom u kojoj se nalaze zaražene fekalne materije.

Humanitarna grupa Mersi kor (Mercy Corps) procjenjuje da oko 50.000 beba rođenih od početka rata nisu vakcinisane protiv polija.

Svjetska zdravstvena organizacija i Unicef saopštile su juče da se sumnja da je troje djece zaraženo i da su poslati uzorci njihove stolice na testiranje u Jordan.

Ministarstvo zdravlja u Ramali na Zapadnoj obali saopštilo je kasno juče da je potvrđen polio u testovima sprovedenim u Jordanu u jednom slučaju 10-omejsečne bebe u Gazi.

Portparol Unicefa Amar Amar rekao je danas da je to vrlo zabrinjavajuće i da je nemoguće sprovesti vakcinaciju u aktivnoj ratnoj zoni, a da je alternativa nezamisliva za djecu u Gazi i cijelom regionu.

Humanitarni radnici predviđaju da će o porasti broj slučajeva sumnjivih na polio i strahuju da bi bilo teško obuzdati zarazu ako nema hitne intervencije.

Zdravstveni radnici u Gazi spemaju se za masovnu kampanju vakcinacije koja treba da počne krajem avgusta i traje u septembru. Cilj je da se vakciniše 640.000 djece mlađih od 10 godina u dvije runde vakcinacija, prema SZO.

Izraelsko vojno tijelo zaduženo za civilne palestinske poslove saopštilo je da se priprema da podrži sveobuhvatnu kampanju vakcinacije. A Hamas, koji je na vlasti u Gazi saopštio je juče da će podržati sedmodnevno primirje da olakša vakcinacije.

Pregovori o primirju u Gazi nastavljaju se u Kairu iduće nedelje.

Najmanje devet osoba poginulo je, uključujući ženu i dvoje djece, u vazdušnom napadu na stambenu zgradu u južnom Libanu, saopštilo je libansko ministarstvo zdravlja.

Još petoro je povrijeđeno u izraelskom napadu, dodaje se.

Izraelska vojska je saopštila da su vazdušne snage u području Nabatea napale skladište oružja Hezbolaha, koji je na popisu Sjedinjenih Država i Evropske unije kao teroristička organizacija. Vojska je takođe gađala artiljerijom kako bi eliminisala prijetnju u drugim područjima južnog Libana, navodi se u saopštenju.

U petak je najmanje jedna osoba ubijena, a jedna ranjena u izraelskom napadu koji je pogodio selo Aitaroun u južnom Libanonu, saopštilo je libansko ministarstvo zdravlja.

U međuvremenu, libanski proiranski pokret Hezbolah saopštio je da je jedan od njegovih boraca ubijen, ali nije rekao kada ili gdje.

Izraelska vojska je saopštila da je mjesto koje je pogodila u području Aitaroun bilo vojni objekat u kojem su djelovali teroristi Hezbolaha.

Hezbolah svakodnevno vrši napade na Izrael od oktobra prošle godine i početka rata Izraela protiv Hamasa u Gazi, organizacije koju Sjedinjene Američke Države i Europska unija, pored ostalih, smatraju terorističkom. Više od 120 civila je ubijeno, većina njih na libanskoj strani.

Sjedinjene Američke Države su juče predstavile novi, izmijenjen, predlog za primirje u Gazi poslije dva dana pregovora u Dohi, ali palestinski Hamas odmah je odbacio, kako je nazvao „nove uslove“ Izraela u vrijeme kada jača diplomatski pritisak da se izbjegne vojna eskalacija u regionu.

Posrednici – SAD, Katar i Egipat- objavili su da će pregovori biti nastavljeni iduće sedmice u Kairu, poslije jučerašnjeg predstavljanja u Dohi novog kompromisa koji bi trebalo da dovede do sprovođenje sporazuma o prekidu vatre.

Sporazum „nikad nije bio tako blizu“ rekao je sinoć američki predsjednik Džo Bajden, koji je razgovarao sa egipatskim i katarskim vođama.

On je takođe pozvao sve strane da ne podrivaju pregovore.

„Mislim da imamo šansu“, rekao je Bajden novinarima, dodajući da je „optimista“.

Državni sekretar SAD Entoni Blinken danas treba da dođe u Izrael u nastojanju da „zaključi dogovor“ na osnovu novog predloga, saopštio je Stejt department.

Međutim, dva zvaničnika Hamasa rekla su za Frans pres da taj pokret odbacuje „nove uslove“ Izraela.

U Pojasu Gaze pod opsadom, nema predaha u ratu pokrenutom napadom Hamasa na Izrael 7. oktobra prošle godine, a nasilje se nastavlja i na okupiranoj Zapadnoj obali, gdje je smrtonosni napad izraelskih naseljenika izazvao velike osude.

Poslije više od deset mjeseci sukoba, diplomatski napori usmjereni su i na to da spriječe odgovor Irana i njegovih saveznika, uključujući Hezbolah, na ubistvo vođe Hamasa Ismaila Hanijea 31. jula u Teheranu, koje je pripisano Izraelu, i ubistvo prethodnog dana vojnog vođe Hezbolaha u izraelskkom udaru kod Bejruta.

Izraelski premijer pozvao je posrednike da „izvrše pritisak“ na Hamas, dok je jordanski ministar spoljnih poslova Ajman Safadi predlagao suprotno, „direktan i efikasan pritisak“ na Benjamina Netanjahua, tokom telefonskog razgoora sa katarskim premijerom.

U Jerusalimu je šef izraelske diplomatije Izrael Kac primio svoje britanske i francuske kolege Dejvida Lamija i stefana Sežurnea i rekao da očekuje od svojih saveznika da se pridruže Izraelu u uzvratnom napadu na Iran ako Iran bude napao njegovu zemlju.

Sežurne je rekao da je neprikladno govoriti o uzvraćanju, čak i defanzivnom, dok su u jeku diplomatski napori.

Visoki američki zvaničnik je, međutim, rekao da će Iran pretrpjeti „kataklizmičke“ posljedice u slučaju da napadne Izrael.

Hezbolah je u Libanu objavio video, za koji Frans pres kaže da nije mogao da potvrdi autentičnost, koji pokazuje kako se njegovi članovi kreću kroz velike tunele gdje kamioni izgleda prevoze razne rakete. Na jednom snimku raketni bacać je uperen u nebo preko jednog otvora.

U Dohi Hamas ne učestvuje u pregovorima na kojima su sa glavnim posrednicima bili i vođe američke i izraelske obavještajne službe, ali je bio informisan.

Među takozvanim „novim uslovima“ Izraela koje je Hamas odbacio jedan od zvaničnika naveo je zaržavanje izraelskih vojnika duž granice između Gaze i Egipta i pravom na veto o oslobađanju nekih palestinskih zatvorenika.

Pregovori se zasnivaju na planu koji je 31. maja najavio predsjednik SAD Džo Bajden, predviđajući u prvoj fazi šetomjesečno primirje uz izraelsko povlačenje iz gusto naseljenih zona Gaze i oslobađanje izraelskih talaca u zamjenu za palestinske zatvorenike.

Netanjahu je više puta rekao da hoće da nastavi rat do uništenja Hamasa, koji je preuzeo vlast u Gazi 2007. godine i koji Izrael, SAD i EU smatraju terorističkom organizacijom.

Rat je pokrenut napadom Hamasa na Izrael 7. oktobra, kada je ubijeno oko 1.200 Izraelaca i oteta 251 osoba. Objavljen je podatak da se 111 otetih osoba još nalazi u Gazi, ali je, u međuvremenu, izraelska vojska proglasila da je njih 39 mrtvo.

U ofanzivi koju je Izrael pokrenuo u Gazi kao odgovor na to poginulo je najmanje 40.005 ljudi, prema ministarstvu zdravlja Hamasa.

Američki predsjednik Džozef Bajden rekao je da niko na Bliskom istoku ne bi trebalo da podriva napore da se postigne prekid vatre u Gazi i sporazum o oslobađanju talaca, za koji tvrdi da je na vidiku, ali i da je daleko od kraja.

“Niko u regionu ne bi trebalo da preduzima akcije da podriva proces”, napisao je Bajden na društvenim mrežama.

On je kasnije na konferenciji za medije rekao da je optimista u pogledu izgleda za prekid vatre, prenosi Rojters.

“Optimista sam. Ali daleko od toga da je gotovo. Postoji još nekoliko problema, ali mislim da imamo priliku”, rekao je Bajden.

On je naveo da će ponovo poslati državnog sekretara Entonija Blinkena u Izrael, kako bi nastavio intenzivne napore da se zaključi sporazum.

Izrael insistira na tome da će mir biti moguć samo ako Hamas bude uništena, dok Hamas ističe da će prihvatiti samo trajni, a ne privremeni prekid vatre.

U Dohi je u petak završena nova runda pregovora o primirju u Gazi, a kako je rekao neimenovani zvaničnik Hamasa za libansku televiziju Al Majadin, nije došlo do pomaka zbog insistiranja izraelskih pregovarača da se u sporazum uvrste novi uslovi.