Ukrajina je primila prvu pošiljku američkih F-16 aviona kako bi se mogla boriti protiv ruskih invazionih snaga, rekli su zvaničnici Sjedinjenih Država i Litvanije početkom avgusta.
Dugo očekivana vojna pomoć u borbenim avionima je prekretnica za Ukrajinu koja nije davala zvanične komentare. Zašto?
Dug proces nabavke F-16 aviona koje su dizajnirale SAD i obučavanje ukrajinskih pilota predstavljao je frustraciju za Kijev.
Rusija je imala vremena da pripremi odbranu kako bi pokušala da neutrališe efekte F-16 na ratištu, a Ukrajina je morala da preživi sa osiromašenim vazduhoplovnim snagama koje su samo jedan mali dio onoga s čime raspolažu njihovi neprijatelji.
Evo nekoliko činjenica o tome kako F-16 borbeni avioni mogu pomoći Ukrajini i koje prepreke još stoje na putu efikasnog raspoređivanja.
Broj dostavljenih F-16 mlaznjaka čini se da je mali, za sada. Rojters navodi da se radi o samo šest aviona.
Očekuje se da će broj dostavljenih mlaznjaka rasti, ali je daleko od onoga što vojni analitičari kažu da je Ukrajini potrebno.
Sergij Kuzan, predsjednik ukrajinskog centra za bezbjednost i saradnju, nevladine istraživačke grupe, rekao je da će biti potrebno najmanje 60 aviona za značajne operacije dok Ukrajina pokušava da potisne rusku avijaciju sa svojih granica.
Poslanica Oleksandra Ustinova, koja je na čelu kijevske parlamentarne komisije za oružje i municiju, rekla je da će Ukrajini biti potrebno blizu 120 aviona F-16 da bi značajno povećala sposobnosti svojih vazdušnih snaga.
Dok piloti stiču iskustvo na ukrajinskom nebu, a vojska gradi svoju vazdušnu infrastrukturu, početne isporuke bi barem mogle pomoći Ukrajini da ojača svoj vazdušni štit, kažu neki stručnjaci.
„To će obezbijediti određeni kapacitet protivvazdušne odbrane, potencijalno takođe pomoći u presretanju Shaheda (dronova iranske proizvodnje) i krstarećih raketa, iako je to veoma skup način da se to uradi, u pogledu municije“, rekao je Justin Bronk, viši naučni saradnik za vazdušna snaga i tehnologija na Royal United Services Institute (RUSI).
Valerij Romanenko, ekspert za vazduhoplovstvo, rekao je da će avioni vjerovatno pomoći Ukrajini da bolje lansira rakete vazduh-zemlja, koje već posjeduje. Mnogo bi, rekao je, zavisilo i od toga koje nove rakete Ukrajina dobija sa ratnim avionima.
„Ako dobijemo domet od 95 km (rakete), F-16 će se baviti samo zadacima protivvazdušne odbrane i loviti ruske borbene avione ili helikoptere na jugu“, rekao je on.
Dobijanje projektila sa dometom od 180 kilometara omogućio bi im da napadnu ruske ratne avione naoružane vođenim projektilima i pomoglo bi u značajnom smanjenju ofanzivnih mogućnosti Rusije.
Ukrajinska vojska je naporno radila na smanjenju prijetnje za F-16 koji stižu posljednjih mjeseci napadajući rusku protivvazdušnu odbranu, kaže Kuzan.
„Formiranje linije fronta, posebno na jugu, već se odvija. Ukrajina ima mogućnosti da sistematski udara po najistaknutijim ruskim kompleksima protiv vazdušne odbrane.“
Obuka će biti od ključnog značaja.
„Možete imati mnogo brzih aviona, ali oni nemaju efikasno oružje i posadu koja je sposobna da iskoristi to oružje u efikasnim taktikama, onda će oni biti masovno obarani“, rekao je Bronk.
Vremenski okvir za obuku ukrajinskih pilota na mlaznjacima F-16 preovlađivao je diskusijama o dostavi o obavezama za isporuku više od 70 aviona.
Do kraja 2024., Ukrajina očekuje da će imati najmanje 20 pilota spremnih da lete F-16 mlaznjacima, rekla je Ustinova.
„Teško je tražiti više aviona kada nemate ljude da njima upravljaju“, rekla je ona, dodajući da će Ukrajina u početku imati više F-16 nego kvalifikovanih pilota.
„Čekanje 10 godina prije nego što naši piloti budu obučeni nije u redu.“
Portparol ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva odbio je da komentariše.
Američki zvaničnici uputili su pitanja o obuci Ukrajini i istakli da se piloti takođe mogu obučavati u Evropi. Međutim, Bronk je rekao da su kapaciteti NATO saveza već rastegnuti.
On je dodao da je održavanje aviona još hitniji izazov od obuke pilota.
Rekao da će većina popravki i održavanja morati da se obavi unutar Ukrajine i da će Kijev vjerovatno morati da se osloni na strane izvođače koji poznaju letjelicu.
Rusija je intenzivirala napade na infrastrukturu koja bi se mogla koristiti za održavanje i raspoređivanje F-16, smatraju neki stručnjaci.
„Rusija svakog dana gađa sve aerodrome, potencijalne baze F-16, uključujući i pokušaje da oštete uzletišta i infrastruktura. Ovi udari nisu pauzirali najmanje u poslednja dva mjeseca“, rekao je Kuzan.
Mete će postati još vrijednije kada stignu avioni, piloti i timovi za održavanje. Ovo će vjerovatno primorati Ukrajinu da instalira protivraketnu odbranu kao zaštitu, iako joj nedostaju sistemi protivvazdušne odbrane i municija.
„Moramo da prihvatimo činjenicu da će aerodromi biti dobro zaštićeni kako bi civilni objekti mogli da budu napadnuti“, rekao je Kuzan i dodao da će svakoj bazi trebati najmanje dvije baterije „Patriot“ i dvije NASAMS baterije za njeno obezbjeđivanje.
„Čim (izgradimo svoje vazduhoplovne kapacitete), potisnućemo njihove avione nazad i teror će prestati. Ali ovih par mjeseci će biti zaista teški.“