Slovaci su bili gotovo podjednako podeljeni u ocijeni „razvoda” Čehoslovačke

Slovaci su bili gotovo podjednako podeljeni u ocijeni „razvoda” Čehoslovačke

Skoro trideset godina nakon podjele Čehoslovačke, 45,8% Slovaka smatra da je ovaj korak bio koristan, dok je 44,6% Slovaka suprotnog mišljenja.

O tome svedoči decembarsko istraživanje slovačke agencije AKO, prenosi „Evropska istina“ pozivajući se na Novinki.

„Za nekoliko dana proslavićemo 30. godišnjicu odvajanja Češke i Slovačke Savezne Republike i formiranja nezavisne Slovačke Republike. Da li je po Vašem mišljenju takva podela korisna ili ne za građane Slovačke?“ – pitala je agencija.

8,8% ispitanika nije moglo da da ocenu ovog događaja, još 0,8% je odbilo da odgovori na pitanje o prednostima podele Čehoslovačke.

Podelu Čehoslovačke najčešće pozitivno ocenjuju Slovaci od 18 do 33 godine sa srednjim i visokim obrazovanjem. S druge strane, negativan stav preovladava kod starije generacije (50-65 godina) sa nižim obrazovanjem, kao i kod mađarske manjine.

Godine 1989. u Čehoslovačkoj, koja je formirana 1945. godine, miran protest na Međunarodni dan studenata prerastao je u sukob sa policijom, koja je tukla demonstrante. Mesec dana kasnije, u Čehoslovačkoj se pojavila prva nekomunistička vlada posle 41 godine, a 29. decembra 1989. Vaclav Havel je postao predsjednik federacije po rezultatima parlamentarnog glasanja.

Do 1. januara 1993. Češka i Slovačka su doživele takozvani „baršunasti razvod“, postajući dvije odvojene države. Zbog miroljubive prirode procesa nazvan je „Velvet“.