Slovačka i Mađarska su juče odbacile predlog Evropske komisije (EK) da izgubljene isporuke ruske nafte nadomjeste alternativnim putem preko Hrvatske, rekavši da je to previše skupo.
Isporuke od najvećeg ruskog izvoznika nafte “Lukoil” preko Ukrajine su obustavljene u julu nakon što su ukrajinske vlasti zabranile “Lukoilu” korišćenje naftovoda “Družba” koji povezuje Rusiju s istočnom Evropom.
Mađarska i Slovačka su ranije ovog mjeseca zatražile od EK da interveniše i posreduje jer im je prijetilo narušavanje sigurnosti snabdijevanja, prenio je Rojters.
Međutim, one odbacuju predlog EK da iskoriste slobodni kapacitet na Jadranskom naftovodu JANAF u Hrvatskoj kako bi se za obje zemlje obezbijedile isporuke nafte koja ne potiče iz Rusije.
“Hrvatska jednostavno nije pouzdana zemlja za tranzit”, rekao je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto. “Hrvatska je pet puta povećala cijene tranzita nafte od izbijanja rata u Ukrajini.”
Slovačka, čija firma “Slovnaft” u mađarskom vlasništvu već uzima dio nafte preko JANAF-a, saopštila je juče da je primila pismo od hrvatske vlade koja nudi obezbjeđivanje isporuka.
“Ali po kojoj cijeni? Koji kapacitet? Danas to niko ne zna”, rekao je slovački ministar spoljnih poslova Juraj Blanar.
Rojters piše da Slovačka želi da EK natjera Ukrajinu da potpuno obnovi tokove iz Rusije, ali je takođe poručila da će tražiti drugo rješenje u slučaju da izvršno tijelo Evropske unije to ne učini.
Nakon invazije Rusije 2022. godine EU je svojim članicama zabranila uvoz nafte u pokušaju da se oslobodi ruskih fosilnih goriva, ali je dala izuzeće Mađarskoj, Slovačkoj i Češkoj Republici da pronađu alternativne rute i zalihe.
Hrvatska je zatečena politički duboko uvredljivom izjavom mađarskog ministra spoljnih poslova i smatra da to nije prijateljski gest, rekao je hrvatski ministar vanjskih i evropskih poslova Gordan Grlić Radman, prenijeli su hrvatski mediji.
„Neugodno smo iznenađeni izjavom Sijarta“, rekao je Grlić Radman.
„Riječ je o politički duboko uvredljivoj izjavi kakvu zaista nismo očekivali od predstavnika zemlje na čije smo nedobronamjerne poteze dugo odgovarali s krajnjom suzdržanošću i umjerenošću, vodeći se nadasve sviješću o tome da smo susjedne i prijateljske zemlje“, dodao je.
On je takođe komentarisao odudaranje Budimpešte od spoljnopolitičkog pravca EU.
„Ovakvu izjavu daje predstavnik zemlje o čijoj pouzdanosti dovoljno govori i sama činjenica kako je suočena s propitkivanjem svog vanjskopolitičkog angažmana i zapravo ‘soliranja’, na samom početku svog predsjedavanja Savjetom Evropske unije, rekao je Grlić Radman.
Na Sijartove komentare je reagovalo i hrvatsko ministarstvo privrede.
„JANAF kontinuirano ulaže u održavanje i sigurnost svog transportno-skladišnog sistema i u februaru 2023. godine zajedno s predstavnicima MOL Grupe testiran je transportni kapacitet naftovoda na dionici prema mađarskoj granici. Utvrđeno je kako se njime mjesečno može transportovati 1,2 miliona tona sirove nafte te je JANAF potpuno u mogućnosti da zadovolji potrebe rafinerija MOL Grupe u Bratislavi i Budimpešti za sirovom naftom“, navedeno je u saopštenju.
To ministarstvo je pozvalo Mađarsku da se „suzdrži od daljnjih neosnovanih optužbi i iznošenja neistina te da se vrati konstruktivnom dijalogu u interesu obostranog prosperiteta i energetske sigurnosti te u krajnjem energetske nezavisnosti“.
Jadranski naftovod je odbacio navode iz Sijartove izjave.
„Potpuna je neistina da je JANAF povećao naknade u protekle tri godine. Metodologija kojom se izračunavaju naknade uzima u obzir dužinu i nivo iskorišćenosti kapaciteta pojedine dionice naftovoda, kao i pregovarački proces, i nije vezana za pravno lice. JANAF-ova metodologija računanja je poznata predstavnicima mađarske strane te ni u kojem slučaju nije proizvoljna. Ovim putem postavljamo pitanje gospodinu Sijartu zašto mađarska strana izbjegava transport sirove nafte kroz sistem JANAF-a. Uvjereni smo da cijena transporta tu nije faktor.
Rojters navodi da su, uprkos dugotrajnim pregovorima o tranzitnim naknadama, JANAF i mađarski MOL uspjeli u maju 2023. da potpišu jednogodišnji ugovor o transportu i skladištenju 2,9 miliona tona sirove nafte na Jadranskom naftovodu za MOL-ove mađarske i slovačke rafinerije.