Danas je u Banja Luci bio dan za pamćenje i nezaborav povodom Dana Ustanka Bosne i Hercegovine 27. jula, jednog od najznačajnijih datuma u antifašističkoj istoriji Bosne i Hercegovine. Svečanost je organizovao uz prigodan kulturno umjetnički program, Gradski Odbor SUBNOR-a Banja Luka pred više stotina gradjana na brdu Banj, gdje su prestavnici državnih organa, opštine Banja Luka i boračkih organizacija položili vijence na spomenik palim rodoljubima na brdu Banj. Skupu su prisustvovali i položili vijence na ovom spomeniku slobode izaslanik predsjednika Vlade, gradonačelnik grada Banja Luke, delegacije SUBNOR-a Republike Srpske, delegacija SOBNOR-a Crne Gore, Gradskog SUBNOR-a Banja Luke, gradskog SUBNOR-a Beograda, gradskog SUBNOR-a Ljubljane i više delegacija boračkih organizacija iz Republike Srpske i okruženja.
Ispred SOBNOR-a Crne Gore, ovoj slobodarskoj svečanosti prisustvovao je predsjednik SOBNOR-a Crne Gore Radojica Radojević, koji je položio vijenac na spomeniku palim borcima. Radojević je imao čast da se pored Izaslanika predsjednika Vlade Radenka Topalovića, gradonačelnika grada Banja Luke Draška Stanivukovića, predsjednice boračke organizacije Banja Luka Ljubice Tadić, sekretarke gradskog SUBNOR-a Beograda Vesne Bojić Rovčanin i predstavnika gradskog SUBNOR-a Ljubljana Milana Gorjanca, obrati i pozdravi ovaj veličanstveni skup. Radojević je pored ostalog istakao:
Posebna mi je čast, ponos i zadovoljstvo da vas sve ovdje pozdravim na ovaj svijetli praznik u ime SOBNOR-a Crne Gore i OBNOR-a 1941-1945 Glavni Grad Podgorica, ovdje na brdu Banj, pored ovog veličanstvenog spomenika slobode podignutog u znak sjećanja na nekoliko hiljada krajiških boraca koji su poginuli u Drugom svjetskom ratu.
Evo nas danas ponovo zajedno, u slobodarskoj Banja Luci, tradicionalno pred ovim časnim zdanjem u ovom lijepom gradu, gradu svijetlih tradicija iz prošlosti, gradu koji nikad nije izostao sa svojim stanovništvom ni iz jedne slobodarske bitke kroz njegovu bogatu istoriju, da se zajedno poklonimo sjenima i djelu poginulih borca za slobodu, junacima i herojima Banja Luke, i da položimo vijence i cvijeće radi podsjećanja i pamćenja velikog djela naših naroda u borbi za slobodu.
Danas obelježavamo jedan od najsvetlijih datuma u istoriji ovog kraja, 27. jul dan ustanka naroda i narodnosti Bosne i Hercegovine, tako da poseban pozdrav, zahvalnost i divljenje upućujem preživjelim učesnicima ovih dogadjaja i njihovim potomcima, čije nas je slobodarstvo ovdje okupilo poslije 83. godine od tih velikih iskušenja.
Ovdje smo se danas sastali i da izrazimo dužno poštovanje svima onima koji su vjerovali u svoja djela, koji nijesu žalili svoje živote kada je u pitanju domovina i njena sloboda. Zato danas treba da budemo ponosni na sve njih i na svoje pretke koji su se u ogromnom broju žrtvovali da bi budućim generacijama obezbijedili slobodu. Smatram da je najvažniji zadatak za sve antifašiste sa prostora bivše Jugoslavije velika borba protiv revizionizma, mijenjanja i falcifikovanje istorije i vraćanja neonacizma na istorijsku scenu. Svjedoci smo da se poslednjih godina, uporno pokušava od žrtava napraviti zločinci, a zločinci se pokušavaju prikazati kao žrtve. Ovo nas treba zabrinuti i biti za nas signal da se svijetle tekovine NOB, ne smiju dovoditi u pitanje, da se mora što više i organizovanije raditi da daljoj edukaciji i promovisanju antifašističkog pokreta , prije svega kod mladih naraštaja. Nadamo se da ni mi ni naši potomci nećemo morati da se za slobodu ponovo borimo oružjem, već da ćemo se boriti čašću, poštenjem, znanjem, radom i vaspitanjem i da ćemo za ove borbe imati zajedništvo, snagu i energiju onako kako su je imali naši slavni preci koji nas danas okupljaju oko slobodarskih spomenika i spomen obelježja.
Časni i viteški narod Banja Luke, danas Republike Srpske i cijele Bosne i Hercegovine uvijek su kroz istoriju bili primjer drugima, pogotovu 27. jula 1941 godine. Sa tom željom vas pozdravljam i čestitam ovaj veliki praznik ustanički 27. jul 1941 godine. I na kraju velika zahvalnost našim dragim domaćinima na uvijek srdačnom i bratskom dočeku ovdje u Banja Luci. Neka živi 27. jul 1941.god. i neka vječno žive sjećanja na nasu slavnu NOB-u.
Nakon toga nastavljeno uz partizanski ručak, druženje sa državnim i opštinskim zvaničnicima, preživjelim borcima, članovima boračke organizacije i gradjanima koji poštuju ideju i tekovine nase slavne NOB-e. Danas u Banja Luci je bilo slobodarski i dan za nezaborav.