Meksički predsjednik, Andres Manuel Lopez Obrador, pozvao je na „transparentnost“ nakon iznenadnih i tajnovitih hapšenja dvojice vodećih vođa kartela Sinaloa, jedne od najmoćnijih organizovanih kriminalnih grupa u Meksiku, od strane američkih vlasti.
Ismael „El Majo“ Zambada Garsia (76) osnovao je kartel Sinaloa sa Hoakinom „El Čapom“ Guzman Loerom i decenijama je bio glavna meta američkih organa za sprovođenje zakona, sa nagradom od 15 miliona dolara za informacije o njemu.
El Majo je uhapšen u El Pasu, u Teksasu, zajedno sa Hoakin Guzmanom Lopezom, sinom El Čapa, koji već služi doživotnu kaznu u SAD.
Meksičke vlasti su jutros priznale da nisu znale za operaciju koju su američki zvaničnici predstavili kao veliki udarac trgovini fentanilom.
Postoji nekoliko verzija o tome šta se dogodilo u četvrtak, od kojih nijedna nije zvanično potvrđena.
Neki kažu da su i El Majo i Guzman sami isplanirali svoja hapšenja; drugi da su obojica prevareni da lete u SAD, gdje su uhapšeni; a treći da je Guzman napravio dogovor sa američkim vlastima i izdao El Maja.
Jutros je advokat El Maja rekao da je uhapšen „protiv svoje volje“ i da se izjasnio kao nevin po svim tačkama optužnice na saveznom sudu u El Pasu.
Na sudskom pojavljivanju, El Majo, za kojeg se vjeruje da je u sedamdesetim godinama i bio je u invalidskim kolicima, saslušao je svoja prava i optužbe, prema transkriptu, prenio je Reuters. On se odrekao prava da bude prisutan na saslušanju sljedeće srijede i biće obavezan da se pojavi lično na statusnoj konferenciji sljedećeg četvrtka pred američkom okružnom sutkinjom Katlin Kardone, koja će nadgledati ostatak slučaja, pokazuju zapisi.
Priroda hapšenja će oblikovati posljedice u Meksiku, a sugestija o izdaji unutar kartela Sinaloa bi mogla biti razarajuća.
Iako je organizovana kriminalna grupa često predstavljena kao vertikalna i ujedinjena, ona je zapravo konstelacija frakcija, mreža i ćelija koje ponekad sarađuju, ali su ponekad u sukobu jedna s drugom.
Od hapšenja starijeg Guzmana, frakcija koju predvode sinovi El Čapa, poznati kao Čapitos, bori se sa onom koju predvodi El Majo.
„Ako narativ [o izdaji] dobije na snazi, biće konflikta u organizaciji. Bilo je dosta nasilja između frakcija i to bi moglo da se pogorša kako se ova priča bude razvijala“, rekao je Falko Ernst, analitičar za Meksiko u neprofitnoj organizaciji Crisis Group.
Ali čak i bez izdaje, hapšenja bi mogla destabilizovati kriminalni svijet u Meksiku.
U prošlosti je uklanjanje vođa izazivalo cijepanje kriminalnih grupa, pokrećući nasilne sukobe između izdvojenih grupa dok se bore za kontrolu nad teritorijom i izvorima prihoda.
Iako se kartel Sinaloa i kártel Halisko vide kao jedine dvije organizovane kriminalne grupe sa nacionalnim prisustvom, prema nekim procjenama sada u Meksiku operiše na stotine grupa.
Uprkos izveštajima da se El Majo povukao zbog svojih godina i lošeg zdravlja, njegovo uklanjanje sa scene moglo bi izazvati novi talas sukoba.
„El Majo je bio figura organizacije. Mislim da se ne smije potcijeniti njegov značaj. Ali kao svaki generalni direktor velikog konglomerata, on ima svoje poručnike koji znaju kako da vode posao i kako da vode paravojnu mašineriju takođe. Struktura neće samo nestati. Pitanje je kako će se promijeniti bez njegove figure koja daje kohezivnost“, rekao je Ernst.
Rivalske kriminalne grupe – ne samo Halisko kartel, koji je u nasilnim sukobima sa kartelom Sinaloa širom Meksika – mogle bi to vidjeti kao znak slabosti i priliku.
Sjeverno od granice, hapšenja su simbolička pobjeda. „El Mayo je decenijama bio na nišanu američke vlade, a nikada nije vidio unutrašnjost zatvorske ćelije“, rekao je Parker Asman iz InSight Crime-a.
Ali stručnjaci su skeptični da će to zaustaviti trgovinu fentanilom, sintetičkim opioidom koji je izazvao krizu sa oko 70,000 smrtnih slučajeva od predoziranja godišnje u SAD.
„Fragmentisana priroda lanca snabdijevanja sintetičkim drogama učinila je to mnogo decentralizovanijom operacijom… To je smanjilo važnost pojedinačnih igrača kao što je El Majo, ili pojedinačnih kriminalnih organizacija kao što je kartel Sinaloa“, rekao je Asman.
„Ovo je tržište koje se ne može uništiti uklanjanjem nekoliko ključnih igrača. Profitne marže, prihodi koje ovo obezbjeđuje za kriminalne aktere i njihove saveznike, su previše unosni da bi samo nestali“, ,“ rekao je Ernst.
Diplomatske implikacije jednostrane operacije – i informacije koje su El Majo i Guzman možda trampili u zamjenu za dogovore – ostaju da se vide.
„Majo bi vam mogao reći sve o vezama države i kriminala tokom proteklih decenija. Ali ne mislim da je u interesu SAD da to pogorša stvari sa Meksikom dok se približavaju osjetljivoj tački u ponovnom pregovaranju bilateralnih odnosa – ne samo u pogledu bezbjednosti, već i trgovine, energije, migracije i tako dalje“, istakao je Ernst.