Ruska vojska je naučila kako da identifikuje i uništi ukrajinske raketne sisteme, koji se koriste za izuzetno opasnu taktiku „protivvazduhoplovne zasjede“, rekao je za RIA Novosti vodeći ruski specijalista za sisteme PVO i vojni analitičar Aleksej Leonkov.
Prema njegovim riječima, ova taktika podrazumijeva to da su posade ukrajinskih sistema PVO usmereni prvenstveno na obaranje protivničkih letelica i čuvanje samog sistema PVO, dok zadatak zaštite kopnenog cilja (kog protivnički avioni napadaju) postaje sporedan.
Da bi to uradili, ukrajinski sistemi PVO se raspoređuju sve bliže frontu i ne emituju nikakve signale, a nišanski radar se uključuje samo na nekoliko desetina sekundi i to tek kada njihove rakete zemlja-vazduh već lete ka avionu.
Istovremeno, podatke o ciljevima, uz pomoć kojih navode rakete prije uključivanja radara, sistemi PVO ukrajinske vojske dobijaju od spoljnih izvora, kao što su oprema za pasivno elektronsko izviđanje ili izviđački radari u pozadini koji rade u metarskom opsegu.
Takođe, ruski ekspert navodi da zapadni sistemi PVO, poput „patriota“, NASAMS-a i IRIS-T dobijaju informacije o ciljevima putem sistema za prenos podataka „link-16“. Pretpostavlja se da većinu podataka koji se putem „linka-16“ prosleđuju jedinicama PVO, prikupljaju izviđački avioni i bespilotne letjelice američkog ratnog vazduhoplovstva.
-Naša vojska je naučila da se efikasno bori protiv ovih prilično perfidnih i opasnih taktika ukrajinskih snaga PVO, rekao je Leonkov.
Osim toga, kako navodi ruski stručnjak, ukoliko nije moguće spriječiti lansiranje raketa zemlja-vazduh, ruski piloti nastoje da ih izbjegnu manevrisanjem pod velikim aerodinamičkim opterećenjem i upotrebom uređaja za protivelektronsku zaštitu „hibinji“, koji se postavljaju na podvesne tačke na krajevima krila aviona kao što su Su-34, Su-35 i Su-30.
-Već je zabelježeno nekoliko slučajeva kada su ruski avioni uspijevali da izbjegnu neprijateljske projektile, izjavio je on.
Prema riječima stručnjaka, uništavanje ukrajinskih sistema PVO identifikovanih u zasedama se vrši korišćenjem različitih međusobno povezanih sistema za komunikaciju, prenos podataka i napade sa kopna i iz vazduha.