U gašenju pošara učestvuju četiri patrolna broda Obalne straže Indije koji vodenim topovima zalivaju kontejnere na pramčnom i duž desne strane središnjeg dijela „Maersk Frankfurta“.
Operacije gašenja požara na kontejnerskom brodu „Maersk Frankfurt“ na kome je i jedna član posade iz Crne Gore, nastavljaju se i dalje u vodama Indijskog okeana u blizini sjeverozapadne obale Indije, dok zvaničnici pomorskih vlasti te države predviđaju da će trebati još najmanje dan ili dva da se vatra u potpunosti savlada.
U gašenju pošara učestvuju četiri patrolna broda Obalne straže Indije koji vodenim topovima zalivaju kontejnere na pramčnom i duž desne strane središnjeg dijela „Maersk Frankfurta“.
Operaciju iz vazduha nadgleda jedna patrolni avion indijske Obalne straže dok se iz helkiptera, direktno na zapaljene kontejnetre na palubi i štivama panamskog teretnog broda, izbacuju vreće sa posebnom suvom materijom – protivpožarnom hemikalijom.
Posada „Maersk Frankfurta“ u kojoj je jedan pomorac iz Crne Gore, 16 Filipinaca, dva Ukrajinca i jedan Rus i dalje su na brodu i njima kako ističu iz Obalne straže Indije, trenutno ne prijeti neposredna opasnost.
Jedan njihov kolega, mornar sa Filipina, stradao je prilikom eksplozije i izbijanja požara u jednom od kontejnera uskadištenih na pramčanom dijelu „Maersk Frankfurta“ a do koga je došlo u petak oko 14.30 sati po lokalnom vremenu, dok je ovaj 255 metara dugi brod od 76.500 tona, plovio Indijskim okeanom na putovanju između luka Mundra u Indiji i Kolombo u Šri Lanci.
„Operacija gašenja pošara i dalje je u toku, uspostavili smo kontrolu nad vatrom, ali imajući u vidu da je riječ o kontejnerima, te prijašnjim iskustvima iz svijeta kada je dolazilo do sličnih požara na kontejnesrkim brodovima, trebaće najmanje ukupno tri do četiri dana dok se požar potpuno ne ugasi“, kazao je jutros medijima zamjenih glavnog inspektora Obalne straže Indije Manoj Bhatia.
„Čak i nakon gašenja vatre, čitav ovaj prostor na brodu koji je zahvaćen požarom ostaće veoma vreo. Tražili smo od ostalih državnih agencija i nadležnih službi da se pripreme za sve moguće intervencije ako dođe do isticanja nafte iz broda, a što je moguće da se desi ukoliko se situacija dodatno pogorša“, kazao je Bhatia.
On je potvrdio da su dio sadržaja u nekim od ukupno oko 5.500 kontejnera koliko ih trenutno nosi „Maersk Frankfurt“ razne zapaljive i eksplozivne materije koje su zvanično klasifikovane kao IMDG – International Maritime Dangerosus Goods (opasan teret).
Istakao je međutim, da je vatra do sada najvećim dijelom zahvatila kontejnere koji su na samom dnu štiva, gdje je malo vjerovatno da bi kontejneri sa IMDG materijama bili ukrcani, baš zbog sigurnosnih rizika od eventualne njihove eksplozije na konstrukciju brodskog trupa.
Pomorska uprava Paname (PMA) pod čijom zastavom plovi „Maersk Frankfurt“ saoptile su danas da je potvrđena smrt jednog filipinskog člana posade tog broda, ali da njegovo tijelo koje se nalazi na pramčanom dijelu teretnjaka, još nije uklonjeno jer mu se ne može prići zbog vatre i vreline. Ostalih 20 članova posade su nepovrijeđeni i za sada im ne prijeti neposredna opasnost.
„Indijske vlasti fokusiraju sve svoje napore na gašenju požara i garantovanju sigurnosti broda i posade“, saopštila je PMA.
Potpuno novi kontejnerski brod „Maersk Frankfurt“ pripada japanskoj brodarskoj kompaniji Tokei Kaiun koja ga je iznajmila u dugoročni tajm-čarter multinacionalnom brodarskom gigantu Maersk Line.
Brodom u operativnom smislu upravlja hongkongški ogranak njemačke menadžment kompanije Bernhard Schulte Shipmanagement.
„Maersk Frankfurt“ koji je iz brodogradilišta Imabari u Japanu gdje je izgrađen, izašao u maju ove godine, bio je na svom prvom komercijalnom putovanju kada je doživio ovu nesreću.
PR služba Maersk Linea saopštila je danas da su vlasnici i menadžmnet kompanija „Maersk Frankfurta“ „u stalnom kontaktu sa posadom na brodu i preduzimaju sve što je neophodno da posada dobije svu neophodnu podršku i pomoć“ kao i da su navigacijska oprema i meganizam za kormilarenje na panamskom kontejnerašu funkcionalni i u ispravnom stanju, ali ne pominju da li „Maersk Frankfurt“ ima i funkcionalan pogonski sistem.