Čak i ako je vaš automobil parkiran na dobro osvijetljenom mjestu, lako može postati meta kradljivaca. Provalnici često kradu djelove koji se lako mogu skinuti, a koje kasnije mogu prodati na crnom tržištu, prevesti u inostranstvo ili koristiti za popravku drugih vozila.
Prema stručnjacima iz firme carVertical koja se bavi podacima o automobilima, lopovi obično biraju djelove novijih automobila koje mogu prodati skuplje.
1. Bočni retrovizori i staklo retrovizora Retrovizori za automobile više klase mogu koštati stotine eura, a često se oštećuju pa ne čudi da su tražena roba. Ima i vozača koji, nakon što razbiju staklo vlastitog retrovizora, odluče uštedjeti novac i “posuditi“ ga sa drugog automobila.
Kako bi se spriječila krađa retrovizora, na njima se može ugravirati broj šasije automobila.
2. Prednja i zadnja svijetla Cijena prednjih svjetala može dostići i nekoliko hiljada eura. Potražnja za njima na tržištu polovnih djelova je velika, a i relativno su lak plijen za lopove.
Svijetla automobila takođe su među djelovima na koje stručnjaci preporučuju graviranje broja šasije kako bi odvratili kriminalce.
3. Registarske tablice Registarske oznake obično se kradu kako bi se mogle postaviti na drugo vozilo i koristiti za kriminalne aktivnosti. Lopovi koriste ovu taktiku kako bi izbjegli gradske kamere i obmanuli policiju.
4. Volan Polovni volan luksuznog automobila može dostići i hiljade eura te je vrlo tražen dio. Želite li izbjeći krađu volana, ostavite automobil na osvijetljenom mjestu.
5. Oprema interijera Iako se djelovi kokpita kradu rjeđe nego svijetla ili retrovizori, oni su takođe prilično popularni među lopovima.
Na meti su uglavnom armaturne ploče luksuznijih automobila, koje kasnije prodaju za popravku oštećenih vozila ili ih prevoze u inostranstvo.
6. Točkovi Točkovi, odnosno aluminijski naplaci, prilično su tražen dio, pa nije teško pronaći kupce za njih.
Najsigurniji način za odvraćanje kriminalaca je korištenje posebnih sigurnosnih vijaka koji sprječavaju odvrtanje točka uobičajenim alatom.
7. Katalizatori Katalizatori koriste plemenite metale poput platine, paladija i rodija, koje trgovci metalnim otpadom jako cijene.
Prodajom katalizatora lopovi mogu očekivati zaradu od najmanje nekoliko stotina eura.