Grupa Crmničana i stanovnika okolnih sela blokirala je od 10 do 11.50 sati ulaz u tunel Sozina sa njegove sjeverne strane.
Nekoliko desetina građana okupilo se ispred „Kalamper“ pumpe nakon čega su bili prešli na raskrsnicu ka ulazu u tunel, na izlazu iz Virpazara a policija je za vrijeme trajanja protesta bila zabranila prolaz kroz tunel sa obije strane.
Protestu je prisustvovao i predjsednik Opštine Bar, Dušan Raičević.
Kako su ranije najavili i kazali „Vijestima“, ovo je pokušaj Crmničana da apeluju na poslanike u Skupštini Crne Gore da glasaju za predlog dopune Zakona o putevima koji predviđa besplatan prolaz za građane opštine Bar koji žive sjeverno od naplatne rampe.
Ovu inicijativu u parlamentu je pokrenuo poslanički klub Demokratske Crne Gore.
Protest je prijavljen policiji i najavljen početkom ove nedjelje.
Aleksandar Plamenac, mještanin Crmnice, kazao je da oni neće ići do samog ulaza u tunel te da će se povući nekoliko metara sa ulice kako bi ljudi mogli da prođu Paštrovačkom gorom jer ne žele da kvare ikome praznik ili odlazak na more.
Podsjetio je da su nadležnima predali više inicijativa sa preko 500 potpisa. Pristaju, kako je kazao, samo na trajno rješenje. Na zanimaju ih privremene mjere, na par mjeseci, nakon kojih će morati opet da se bore za svoja prava.
On je pozdravio predlog Demokrata i zahvalio se Zdenki Popović, potpredsjednici Skupštine, Opštini Bar i Monteputu koji su im ranije pomagali.
„Ne želimo nikome ništa da otežavamo, nemamo loših namjera, ovo je miran protest, imamo mnogo problema u Crmnici i mislimo da je vrijeme da se riješe neki od njih“, poručio je on.
Kako je kazao, očekuju narednih dana sastanak u Monteputu.
„Ovo je naša teritorija. Već punih 19 godina oni koriste naše resurse. Počevši od vodoizvorišta pa do nacionalnog parka. Imamo ljude preko čijih imanja je prošao tunel i do sada su vratili više para nego što im je plaćena ta zemlja“, rekao je.
Plamenac je dodao da su Crmičani poniženi u svom naselju i da se prema njima vlasti ophode kao prema građanima drugog reda.
Istakao je da ova borba ne traje mjesecima, već godinama, ali da će oni u njoj istrajati kao i njihovi preci u brojnim borbama. Zato su se, po njegovim riječima, simbolično okupili na dan ustanka.
Dragoljub Bajković iz Sotonića kazao je da Ministarstvo poljoprivrede, ako želi da pomogne ljudima da se vrate na selo, treba da ponudi neke olkašice i da besplatan prolaz kroz tunel bude jedna inicijativna mjera.
„U osnovnoj školi u Virpazaru ima sedam đaka. Mi smo u epicentru, sve nam je 20 minuta ali moramo da damo po 2,50 eura. Zamislite da živite u Bloku 5 u Podgorici i morate da platite svaki put kad prolazite preko Milenijuma“, rekao je Bajković.
Dodao je da Monteput ne treba samo da da besplatan prolaz kroz tunel već 50 odsto radnih mjesta da ponudi Crmničanima.
Miloš Petranović je potvrdio da neće prihvatiti ništa osim trajnog rješenja.
„Crna Gora nije Švajcarska, nije Luksemburg, nije Velika Britanija. Zna se kakav je naš standard i ne mogu od nas očekivati da dnevno više puta imamo pet eura kako bismo završili osnovne potrebe, poveli djecu u školu ili otišli do bolnice“, poručio je on.
Crmničani su „Vijestima“ kazali da ne planiraju da radikalizuju proteste ali da će ih ponoviti ukoliko se njihovi uslovi ne ispune.